Wiem o tobie wszystko

Wstrząsający thriller psychologiczny dla wszystkich, którym spodobały się "Zaginiona dziewczyna" i "Zanim zasnę".

Clarissa z każdym dniem czuje się coraz bardziej osaczona przez Rafe'a. Gdziekolwiek spojrzy, widzi jego twarz, w którąkolwiek stronę się odwróci, dostrzega jego cień, dokądkolwiek pójdzie, on podąża za nią. A wszystko dlatego, że Rafe się w niej zakochał. Śmiertelnie.

Stalking - to słowo budzi coraz większy lęk nie tylko wśród celebrytek, ale i wśród całkiem zwyczajnych kobiet. Omotane pajęczą nicią intrygi, prześladowane za dnia i w nocy, zastraszone i zagubione, rozpaczliwie szukają pomocy... lecz nie zawsze mogą ją znaleźć. A czasem, nawet jeśli pomoc nadchodzi, jest już za późno.

Informacje dodatkowe o Wiem o tobie wszystko:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2015-02-18
Tytuł oryginału: The Book of You
Tłumaczenie: Piotr Lewiński

Kup książkę Wiem o tobie wszystko

Wiem o tobie wszystko - opinie o książce

Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2016-01-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
"Urocza jesteś, kiedy się złościsz, Clarisso". Nie możesz wyjść z domu do osiedlowego marketu. Nie możesz spotkać się z przyjaciółmi. Nie możesz spacerować późnym wieczorem po parku. Nie możesz, nie możesz, nie możesz. Brzmi jak pobyt w więzieniu? Niestety, będąc nawet na wolności, można czuć się zaszczutym i zastraszonym. Wystarczy jedynie spotkać w swoim życiu stalkera, który potrafi zamienić każdy dzień naszej egzystencji w istne piekło. Claire Kendal to urodzona w USA, a dorastająca w Wielkiej Brytanii autorka, która wykłada literaturę angielską, a także prowadzi warsztaty pisarskie. "Wiem o tobie wszystko" to jej znakomicie przyjęty debiut literacki, który został przetłumaczony na wiele języków. Claire Kendal mieszka obecnie w Anglii i pracuje nad kolejną powieścią. Clarissa to młoda kobieta, która poznała interesującego wydawałoby się mężczyznę - Rafe'a. Niespodziewanie, wieczór autorski na którym bohaterka summa summarum ląduje z nim w swoim mieszkaniu, kończy się dla niej utratą pamięci. Poranek przynosi otrzeźwienie i niechęć do mężczyzny. Rafe jednak nie daje się tak łatwo spławić bowiem zaczyna osaczać Clarissę, stając się jej stalkerem. Zjawisko stalkingu w dzisiejszych czasach nie jest czymś, z czym stykają się jedynie osoby znane z pierwszych stron gazet. Ta forma osaczenia i psychicznego znęcania się dotyczy bowiem coraz większej ilości zwykłych ludzi. Może dotyczyć także Ciebie, mnie i osoby Tobie najbliższej, dlatego też cieszy mnie fakt, iż książka Claire Kendal odniosła taki międzynarodowy sukces. Dlaczego? Otóż thriller ten pokazuje w pełni, jak groźni są ludzie, których nazywamy stalkerami. Przykład Rafe'a to niemal podręcznikowy wzór tego do jakich czynów i podstępów tacy ludzie są w stanie się uciec, by zaspokoić swoje chore popędy, nazywane często miłością czy też uwielbieniem. Wszelkie mechanizmy, jakie autorka naświetliła przerażają, bowiem główna bohaterka dosłownie nie może ruszyć się z domu, by nie natknąć się na skutki obsesji swojego "wielbiciela". Warto wspomnieć, że "Wiem o tobie wszystko" nie jest książką utrzymaną w typowej narracji, bowiem czytelnik otrzymuje szansę spojrzenia na sytuację bohaterki z trzech perspektyw, trzech płaszczyzn. Typowa, pierwszoosobowa narracja pozwala w pełni wczuć się w osobę Clarissy. Jej przemyślenia oraz to, co dzieje się w głowie bohaterki niemalże pozwalały mi utożsamiać się z nią, wywołując wiele budzących grozę emocji. Trzecioosobowa narracja z perspektywy wszechwiedzącego narratora, ukazuje życie bohaterki z pozycji bezstronnej osoby. I na koniec jej pamiętnik będący najbardziej skrajną formą ekshibicjonizmu mentalnego. Wszystkie te trzy warstwy idealnie dopełniają całości portretu psychologicznego osoby prześladowanej. Przerażająca jest dość wnikliwa analiza mechanizmu stalkingu - tego, do czego zdolny jest taki prześladowca. Jednak to, co mnie jeszcze bardziej przeraziło i zdumiało to ewolucja psychiki osoby prześladowanej od złości i walki do szukania w sobie winy za całą sytuację. Główna bohaterka zaczyna bowiem w pewien sposób uzależniać się od poczynań swojego oprawcy, niejako przyzwyczajając się do tak nienormalnego stanu rzeczy. A już samo zaakceptowanie obecności stalkera i strach zamieniony w obsesję na punkcie prześladowcy to zjawiska, które zupełnie mnie zaskoczyły. Nie mogę nie napisać o kreatywnej formie promowania debiutu Claire Kendal. Otóż książkę otrzymałam zapakowaną z brązowy papier, na którym wypisano informacje na mój temat. Nie zdawałam sobie sprawy, jakie wiele można dowiedzieć się o człowieku z portali społecznościowych. Toż to istna przestroga na przyszłość. "Wiem o tobie wszystko" to książka, która w pełni wyczerpuje temat stalkingu. Historia Clarissy wywołuje wiele emocji oraz winna stać się przestrogą dla nieuświadomionego czytelnika. Warto przeczytać.
Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2015-02-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
,,Wiem o Tobie wszystko" to książka poruszająca bardzo trudną i nieprzyjemną tematykę jaką jest stalking. Pokrótce można go zdefiniować jako uporczywe nękanie czy też prześladowanie danej osoby, które wielu ofiarom spędza sen z powiek. Z czasem przeradza się ono w rzecz niezwykle groźną i niebezpieczną, a stalkerzy potrafią być tak sprytni, że niczemu niewinna ofiara nie jest w stanie zrobić zupełnie nic, aby wyrwać się ze szponów swojego prześladowcy. Clarissa z dnia na dzień obawia się o swoje życie coraz bardziej. Rafe pojawia się na każdym kroku, osacza ją, posuwa się do rzeczy, o których Clarissa nawet by nie pomyślała. Jego działanie wzmacnia się za każdym razem, a młoda kobieta nie wie, jak sobie z nim poradzić. Pragnie pozbyć się swojego prześladowcy raz na dobre, ale wciąż brakuje jej dowodów. Słowo przeciwko słowu? To nic nie zmieni, a może tylko pogorszyć całą sytuację. W końcu nie można przewidzieć tego, co siedzi w głowie Rafe'a i do czego jeszcze jest zdolny... Gdy ta książka do mnie trafiła to... sama pomyślałam, że mam stalkera. Promocja wydawnictwa była po prostu bezbłędna! Strzał w dziesiątkę, a za takie zaangażowanie i pomysłowość należą się brawa. Nie zwlekałam zbyt długo i szybko rozpoczęłam lekturę debiutanckiej powieści Claire Kendal. Zarys fabuły wydawał się być naprawdę interesujący, a jak się po chwili okazało - nie było to tylko pierwsze wrażenie. Autorka w znakomity sposób przedstawia realia świata stalkingu. W bardzo namacalny sposób przychodzi nam zapoznać się z tym, czego doświadcza główna bohaterka ze strony swojego stalkera. Doskonałe przekazanie powagi tego problemu, wewnętrznego rozdarcia Clarissy oraz usilnych prób poradzenia sobie z obsesją Rafe'go, która wzrasta z dnia na dzień. Całą sytuację oraz to, jak się rozgrywa dalej, poznajemy z dwóch punktów widzenia. Z jednej strony jest to dziennik prowadzony przez Clarissę, dzięki czemu możemy poznać jej myśli i emocje. Wpisy Clarissy skupiają się tylko i wyłącznie na stalkingu - to właśnie one dają nam obraz poczynań Rafe'go. Z drugiej strony jest to wszechwiedzący narrator, który opisuje nam całą resztę - codzienne życie głównej bohaterki oraz pozostałe wątki, które jednak w nieodłączny sposób są związane z historią Clarissy. Podobało mi się to, że w dużym stopniu byłam w stanie sobie wyobrazić każdy moment opisywany przez autorkę - jak gdyby przed moimi oczami był wyświetlany film, który naprawdę potrafi wciągnąć, a aktorzy zostali idealnie dobrani do odegrania swoich ról. Zdecydowanie największą zaletą jest szczegółowe i dokładne opisanie tego, co wyprawia Rafe. Chwilami jest to po prostu nie do uwierzenia! Czy człowiek naprawdę jest w stanie posunąć się aż do czegoś takiego? Kto wie... Ciekawym zabiegiem jest to, że autorka w pewnej chwili całkowicie zmienia bieg akcji i dochodzi do pewnego stonowania, umiarkowania, a wręcz spokoju. Cisza przed burzą to chyba odpowiednie określenie, bowiem zakończenie jest naprawdę niesamowite. Nie jestem w stanie określić, czy właśnie czegoś takiego się spodziewałam, ale przyznam szczerze, że czuję się usatysfakcjonowana. Ciekawa tylko jestem, jak ta historia prezentowałaby się z punktu widzenia Rafe'go... może dodanie rozdziałów z tej perspektywy jeszcze bardziej podsyciłoby całą atmosferę? ,,Wiem o Tobie wszystko" to pozycja intrygująca, dająca do myślenia i lekko kontrowersyjna. Być może zabrakło mi tutaj lekkości pióra, ale przymykam na to oko, mając na uwadze fakt, że to debiut pani Kendal. Mimo wszystko powieść tę czytało mi się wybitnie dobrze i przyjemnie. Z łatwością przyszło mi wczucie się w całą sytuację oraz zrozumienie głównej bohaterki. Z chęcią i dużym zaangażowaniem przewracałam każdą kolejną stronę, bowiem byłam niezmiernie ciekawa, co jeszcze Rafe zgotuje Clarissie. No i nie da się ukryć, że nie mogłam się doczekać zakończenia całej sprawy - tym bardziej, że nie miałam pewności, czy doświadczę happy-endu. Polecam zapoznanie się z twórczością Claire Kendal, zwłaszcza, że nie ma na rynku wydawniczym zbyt wielu książek o tej tematyce, a wykonanie jest naprawdę niezłe! Godna uwagi.
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Stalking, bo to on jest tematem powieści Wiem o tobie wszystko, od kilku lat jest dość modny. Początkiem było prześladowanie znanych osób: aktorów, dziennikarzy, piosenkarzy... później przeniosło się na normalne codzienne życie zwykłych ludzi. Jednak zjawisko stalkingu nie wzięło się znikąd. Po prostu, jak wszystko inne, zostało nazwane. To słowo budzi coraz większy lęk, nie tylko wśród osób, których twarze zdobią okładki kolorowych czasopism. Wśród nękanych są i kobiety i mężczyźni, choć tych pierwszych jest znacznie więcej. Stalking definiowany jest jako często złośliwe nagabywanie, prześladowanie, osaczanie. Może przybrać formę przemocy fizycznej i zagrozić życiu pokrzywdzonego. Policja nie może podjąć działań, o ile nie ma dowodów, że popełniono przestępstwo. Clarissa Bourne - ofiara i Rafe Solmes - prześladowca. To główne postaci tej powieści. Obydwoje pracują na Uniwersytecie w Bath i praktycznie nie ma możliwości, aby ich drogi się nie przecinały. Jeden fatalny błąd popełniony przez Clarissę skutkuje chorą fascynacją Rafe'a na jej punkcie. Od tego momentu kobieta staje się ofiarą prześladowania. Nigdzie nie czuje się bezpieczna, nawet u siebie w domu. W zachowaniu spokoju i względnego komfortu nie pomagają ciągłe głuche telefony, listy, prezenty, ale także przekopywanie śmieci. Mężczyzna staje się jej cieniem i jest napastliwy. - czekałem na Ciebie, Clarisso; - próbuję Cię uszczęśliwić, Clarisso; - tyle nas łączy, Clarisso; - urocza jesteś, kiedy się złościsz, Clarisso; - żaden mężczyzna nie będzie Cię kochać tak jak ja, Clarisso; - Clarisoo... Clarisso... Clarisso... Prawda, że można znienawidzić własne imię? Chory mężczyzna przywłaszczył sobie jej życie; odebrał prywatność, odarł z godności i doprowadził do tego, że nie była już sobą. Osaczona niczym zwierzę, straciła pewność siebie. Nie ma apetytu, ma kłopoty ze snem, zamyka się w sobie. Nie chce nawet dopuścić do głowy takiej myśli, że może być jeszcze gorzej. A, niestety, może... - Wyraź swój sprzeciw w stosunku do osoby nękającej. Pokaż jej, że nie życzysz sobie żadnych kontaktów z jej strony; - Nie wdawaj się z nią w żadne rozmowy i dyskusje. Nie odpisuj na wiadomości, nie odbieraj telefonu; - Zabezpieczaj dowody. Zachowaj wszelkie wiadomości sms, e-mail, wiadomości wysyłanych za pomocą portali społecznościowych; - Nagrywaj rozmowy. Bardzo łatwo było mi wejść w skórę głównej bohaterki. Tak się składa, że kiedyś, dawno temu, też musiałam zerkać przez ramię. Wtedy jeszcze nie nazywano takiego zachowania stalkingiem. Zdaję sobie sprawę jak musiała czuć się Clarissa, gdyż przeszłam podobną traumę. Powiem szczerze, to był koszmar. Mój cień towarzyszył mi niemal na każdym kroku. Nie czułam się bezpieczna nigdzie, poza swoim domem. Moje życie towarzyskie prawie wymarło. Nawet w pracy nie dawał mi spokoju, mimo że nie pracowaliśmy razem. Dźwięk telefonu wywoływał u mnie gęsią skórkę. To było nienormalne, chore... Wcześniej byliśmy parą, ale w porę zorientowałam się, że nie da się żyć z takim człowiekiem. Jednak on nie przyjął tego do wiadomości. Chyba w swoim niezbyt dobrze działającym umyśle widział nas cały czas razem. Nie życzę takiego doświadczenia nikomu i szczerze współczuję każdej osobie, czy to kobiecie, czy mężczyźnie, którzy zmuszeni są zetknąć się z podobnymi zachowaniami. Współczesny stalker ma ułatwione zadanie. Może nękać swoją ofiarę za pomocą telefonu komórkowego. Może śledzić jej aktywność w sieci i wykorzystywać pozyskane tam informacje. Może publikować jej zdjęcia, komentować wpisy na portalach społecznościowych... Dostępność informacji, którą można znaleźć w Internecie jest zastraszająca. Więcej na - http://monweg.blog.onet.pl/2015/03/17/wiem-o-tobie-wszystko/
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-03-06, 52 książki 2015,
Jedną z najgorszych możliwych kar obowiązujących we współczesnym świecie jest bez wątpienia kara pozbawienia wolności. Niemożność robienia tego, na co ma się w danej chwili ochotę, niemożność podejmowania samodzielnych decyzji, niemożność odczuwania radości z samego faktu, że żyjemy jako wolni ludzie... Stwierdzisz pewnie, że nic gorszego nie mogłoby Ci się przytrafić, tak? To wyobraź sobie, że choć fizycznie jesteś w pełni wolny, żyjesz w więzieniu, w którym codziennie zamyka cię wciąż ten sam człowiek. Twoja cela nie ma krat z żelaza, ale z twojego własnego lęku. Każdego kolejnego dnia ta cela staje się mniejsza, mniejsza i mniejsza... Aż zaczynasz się dusić, rozpaczliwie szukając dostępu do tlenu. To zaledwie mała cząstka tego, co przeżywa główna bohaterka thrillera psychologicznego Claire Kendal pt. ,,Wiem o tobie wszystko". Clarissa jest młodą kobietą, której największym życiowym błędem było zaufanie pewnemu z pozoru miłemu i intrygującemu mężczyźnie, Rafe'owi. Nim zdążyła się zorientować w sytuacji, w której się znalazła, dopadł ją koszmar znany dotychczas tylko z filmów i książek. Rafe pod pozorem płomiennego uczucia zaczął sukcesywnie niszczyć jej życie, sprawiać, by przynosiło jej możliwie najgorsze doznania. Przywłaszczył sobie jej życie. Odebrał jej prywatność. Śledzenie, włamywanie do domu, grzebanie w jej śmieciach, nachodzenie, wysyłanie przyprawiających o gęsią skórkę SMS-ów czy e-maili, wreszcie szantaż i groźby... To wszystko stało się chlebem powszednim kobiety. Clarissa padła ofiarą stalkera, a ta sytuacja doprowadziła ją do równie destrukcyjnej w skutkach obsesji na punkcie swojego prześladowcy. Czy wracając do domu, znów się na niego natknie? Czy zdoła się od niego wtedy uwolnić? Czy znajdzie się ktoś, kto zechce jej pomóc? Czy pod drzwiami znajdzie kolejny list lub niechciany prezent, który ma utwierdzić ją w przekonaniu, że stała się jego własnością? Czy on kiedykolwiek zniknie z jej życia, a jej codzienność stanie się na powrót normalna? Mnóstwo pytań, na które tak trudno znaleźć odpowiedzi. Fabuła książki też nie udziela ich zbyt szybko, wręcz przeciwnie. Ostateczne rozstrzygnięcie losów Clarissy pojawia się na samym końcu powieści Kendal. Czy finisz zaskakuje? Nie, a jeśli już, to nieco negatywnie, ponieważ spodziewałam się większego dreszczyku emocji na do widzenia. Na szczęście momenty podnoszące ciśnienie następują wcześniej. Jednak uczulam osoby spodziewające się zawrotnego tempa akcji: tego tu nie znajdziecie. ,,Wiem o tobie wszystko" to przede wszystkim powieść psychologiczna, co potwierdza nie tylko sam wątek główny, lecz także budowa powieści. Całą historię śledzimy z trzech perspektyw. Pierwsza, którą autorka podaje w narracji pierwszoosobowej, pokazuje nam stan emocjonalny bohaterki, jej codzienność z wciąż obecnym w jej życiu stalkerem. W drugiej (już z narracją trzecioosobową) widzimy życie Clarissy z poziomu obserwatora: to, jak mimo trudności próbuje żyć normalnie. Kolejna perspektywa, również trzecioosobowa, ukazuje życie zawodowe kobiety oraz jej wpływ na wydarzenia natury osobistej (i odwrotnie). Czy książka Kendal to literatura z dreszczykiem? Zdecydowanie tak - z uwagi na temat główny. Czy to typowy thriller? Zdecydowanie nie, dlatego czytelników żądnych nagłych zwrotów akcji i jej pędzącego na oślep tempa uprzedzam, że to nie tego typu opowieść. ,,Wiem o tobie wszystko" poraża realizmem i idealnie wpasowuje się w obecne czasy, w których z problemem stalkingu styka się tak wielu z nas, często nie zdając sobie z tego sprawy (wszak hejterzy internetowi często balansują na granicy tego zjawiska w swoich niezdrowych poczynaniach). Jeśli miałabym podać wam jakiś konkretny powód, dla którego warto po tę powieść sięgnąć, powiedziałabym, że warto to zrobić ku przestrodze. Czasem, złaknieni bliskości i zwykłej możliwości zaufania komuś, tracimy czujność, zagrażając własnemu bezpieczeństwu, a - jak się okazuje - stąd już tylko mały krok do koszmaru, który może zniszczyć nam całe życie... [1] C. Kendal, Wiem o tobie wszystko, Wydawnictwo Akurat, Warszawa 2015, s. 279. Ocena: 4/6 Na blogu: http://www.ksiazkowka.pl/2015/03/wiem-o-tobie-wszystko-claire-kendal.html
Avatar użytkownika - xrosemarie
xrosemarie
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Jestem pewna, że całkiem niedawno mieliście okazję usłyszeć o książce Claire Kendal - "Wiem o tobie wszystko". A to za sprawą sprytnej i dobrze przemyślanej akcji promocyjnej wydawnictwa Akurat. Otóż czytelnik otrzymuje całkiem zwyczajnie zapakowaną powieść, a przynajmniej tak myśli, dopóki nie rozrywa białej koperty i w środku znajduje... Kilka zdań o sobie samym na brązowym papierze, które z pewnością wielu z Was (a w tym mnie) wprawiły w zdumienie. Oto, jak wiele można się dowiedzieć o drugiej osobie jedynie za sprawą stron społecznościowych. Nie ma co się oszukiwać i mamić - w obecnych czasach ofiarą stalkingu może stać się każdy. Clarissa z zewnątrz wydaje się mieć poukładane, stateczne życie. To jednak tylko pozory. Kobieta bowiem z dnia na dzień toczy prawdziwą walkę, bojąc się o swoje życie. Główna bohaterka jest ofiarą stalkingu i ilekroć gdzieś wychodzi, musi oglądać się za ramię, sprawdzać, czy jej oprawca nie kryje się w cieniu. Nawet we własnym domu nie może czuć się bezpiecznie. Rafe jest niebezpieczny, przerażający, ale także i bystry. Dobrze wie, gdzie uderzyć, aby najbardziej zranić Clarissę. Wie, jak zachować pozory, aby jego zachowanie nie wydawało się podejrzanie. Czy ktokolwiek pomoże głównej bohaterce, nim będzie za późno? "Wiem o tobie wszystko" to doprawdy książka-zagadka. Zaczyna się intrygująco, wzbudzając w czytelniku nieodpartą ciekawość. Co będzie dalej? Czy Clarissie uda się ujść z rąk oprawcy? Choć tempo akcji jest raczej stonowane i równomierne, wcale mi to nie przeszkadzało. W tego rodzaju książkach pośpiech nie jest po prostu wskazany. W thrillerach nie liczy się dynamizm, ale umiejętność budowania napięcia i klimatu zgrozy. Czy Claire Kendal to wyszło? Powiedziałabym: średnio. To jest debiut tej pisarki i jest to niestety widoczne. Wyżej napisałam, że "Wiem..." jest książką-zagadką. Pewnie się zastanawiacie, do czego zmierzam. Już śpieszę wyjaśnić. To debiutanckie dzieło ma ciekawy start, pierwsze dwieście stron czyta się dosyć lekko i przejrzyście, ale jakoś druga połowa, która w zamierzeniu powinna być tą lepszą, jest po prostu o wiele słabsza. Nie wiem, co się pani Kendal stało, że z dobrym startem, pociągnęła dalej swoją historię w mało satysfakcjonujący sposób. Zabrakło mi tego wszechobecnego napięcia, które towarzyszyło mi tylko na początku lektury, a wraz z jej postępem jakoś mi umknęło. To napięcie wróciło do mnie dopiero w czasie czytania ostatnich pięćdziesięciu stron, gdzie wręcz wiedziałam, że coś się stanie, ale nie wiedziałam kiedy. "Wiem o tobie wszystko" to thriller, który spodoba się raczej mało wymagającym czytelnikom, którzy nie oczekują odczuwania autentycznego przerażenia, czy nieustannie towarzyszącego napięcia. Debiutancka powieść Claire Kendal jest po prostu dobra, ale niestety nie wywarła na mnie ogromnego wrażenia.
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2015-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
O stalkingu słyszałam już kilka razy w życiu, przy okazji programów telewizyjnych czy radiowych, możliwe również, że czytałam o tym w prasie. Osobiście nie spotkałam nikogo, kto miałby taki problem. Zresztą taki "brak" problemu w moim otoczeniu tym razem mnie cieszy. Autorka książki "Wiem o Tobie wszystko" - Claire Kendal - urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale dorastała i obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii. Kendal, podobnie zresztą jak bohaterka książki, wykłada literaturę angielską. Powieść jest jej debiutem a już została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków. Ten sukces zachęcił ją do dalszej twórczości. Ale by nieco naukowo wprowadzić Was w temat posłużę się cytatem z Wikipedii: Obecnie stalking jest definiowany jako ,,złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu". Stalking jest często powiązany z czynami karalnymi, tj. obrazą i zniewagą, zniszczeniem mienia, przemocą domową. Przykładowe zachowania definiowane jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej (np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, pocztę elektroniczną, podarunki) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. Działania te są szczególnie niebezpieczne, gdy mogą przybrać formę przemocy fizycznej, zagrażającej życiu ofiary. Dwudziestoośmioletnia Clarissa mieszka w angielskim miasteczku - Bath. Jest wykładowcą a wkrótce jej drugim domem ma stać się sala sądowa, ponieważ została wybrana na członka ławy przysięgłych. Kobieta czuje z tego powodu ulgę, ponieważ dzięki temu będzie - choć na część dnia - mogła umknąć przed wzrokiem Rafe'a, który ją prześladuje. A wszystko zaczęło się od wieczoru autorskiego, na którym Rafe Solmes promował swoją książkę. Clarissa nie tylko tam poszła, ale dała się autorowi odprowadzić do domu. Zaprosiła go wtedy do swojego mieszkania, łóżka, życia... Gdyby tylko wiedziała jak to się dla niej skończy... Gdyby tylko wiedziała co ten człowiek zrobi z jej życiem... Gdyby wiedziała co stało się tego wieczoru w jej sypialni... Od tego czasu kobieta nie mogła swobodnie żyć, nie mogła normalnie wyjść z domu, by nie być pod obserwacją. Wciąż śledzona, nagabywana i zmuszana do życia w ciągłym strachu. Otrzymywała prezenty, których nie chciała, o dość specyficznej wymowie. Była gnębiona licznymi smsami, głuchymi telefonami czy nieustannie dzwoniącym domofonem. Rafe grzebał nawet w jej śmieciach, by stamtąd czerpać wiedzę o tym, jakich perfum używa, kiedy miała okres oraz że niezbędne jej są tabletki nasenne. Clarissa musi jeździć na stację taksówkami, ponieważ on wciąż obserwuje dom. Nie może swobodnie wyjść na zakupy, ponieważ w markecie czy na bazarku też go spotka. Nie wspominając już o spacerze... Dalibyście radę tak żyć? Jak długo można wytrzymać takie nękanie? Clarissa miała ulotki dotyczące stalkingu i starała się kierować radami tam zawartymi. Wiedziała, że aby policja potraktowała na poważnie jej sprawę, musi zebrać przynajmniej sto dziesięć dowodów świadczących przeciwko sprawcy. Wszystko co tylko mogło jej pomóc, zbierała więc - mimo, że najchętniej wyrzuciłaby to do kosza - w specjalnej szafce: prezenty, sekretarka z czterdziestoma połączeniami od niego, zdjęcia i magazyn a także czekoladki czy pierścionek, które jej przesłał. Miała też czarny notes, gdzie każdy incydent opisywała. Czy zdecyduje się pójść na policję? Czy jej uwierzą? Przecież stalking od zbyt narzucającego się ukochanego trudno jest odróżnić. Jak wpłynie na nią sprawa sądowa, w której bierze udział? Jaka będzie jej reakcja na fakt, że nawet jej przyjaciółka z dzieciństwa - Rowena - była wykorzystana przeciwko niej. Jaką rolę w tej historii odegra Robert - strażak, będący wraz z nią członkiem ławy przysięgłych? Ja byłam w szoku podczas wielu momentów, gdy na końcu wszystko się wyjaśniało. Ach, jeszcze historia zaginięcia dziewczyny Rafe'a - Laury... Uwierzcie, niezłe emocje. Książka porusza ważny temat. W dobie komputerów, znajomości internetowych, znieczulicy otoczenia a często anonimowości wśród sąsiadów, musimy mieć świadomość, że jesteśmy łatwiejszymi łupami dla sprawców różnych wykroczeń. Stalking trudno jest udowodnić, trudno jest z nim żyć. Lektura jest chwilami bardzo mocna, przeżywałam losy Clarissy, Laury, ale również Carlotty (to ona była bohaterką tej części opowieści, która toczyła się w sądzie). Czułam złość, wściekłość, bezsilność, współczucie, sympatię a czasami nawet nienawiść. Które dotyczyły czego lub kogo zapewne przekonacie się podczas lektury. Nie zdradzę bowiem szczegółów, które stanowią o świetności kolejnych i następujących po sobie zdarzeń. Początkowo nie mogłam wciągnąć się w fabułę, ponieważ raz jest w czasie teraźniejszym, by po chwili przenieść się w przeszłość. Kiedy to partnerem Clarissy był Henry a ona ogromnie pragnęła mieć dziecko. Dodatkowo thriller jest napisany dwojako - pogrubioną czcionką przeczytamy zawartość notesu Clarissy, a normalną czcionką - zwykłą narrację trzecioosobową. Autorka użyła dość specyficznego języka, trudno mi się go czytało, nie jest lekki a jedynie wydarzenia popędzają czytelnika ku końcowi. Dialogi zaś są tak ukształtowane, że czasami miałam kłopot, by zrozumieć czyje to słowa, czyja wypowiedź. Jednak temat, akcja i zdarzenia mające miejsce w Bath i Bristolu, sprawiają, że i tak książka należy do tych, które czyta się szybko. Głównie po to, by poznać zakończenie. A nazwałabym nim sporo stron pod koniec lektury. Tyle się działo... Jeśli nie boicie się mocnych wrażeń oraz tematu to zachęcam do sięgnięcia po książkę. Mimo kilku minusów jest warta poświęconego jej czasu. Atutem tego thrillera psychologicznego jest na pewno temat stalkingu. Nie spotkałam się z nim jeszcze w literaturze. Myślę, że podobnie jak powieści o raku, białaczce czy wirusie HIV, mogą pomóc choćby jednemu człowiekowi, tak i ta książka może kogoś ustrzeże. Nie mogę też nie wspomnieć o akcji promocyjnej książki. Szok wywołuje przesyłka, gdzie książka jest zawinięta w papier pakowy a na nim widnieją słowa "Wiem o Tobie wszystko" i kilka szczegółów z mojego życia. Z Twojego też jeśli również dostałeś / -łaś tę książkę. Szokujące, ale brutalnie rzeczywiste, prawda?
Avatar użytkownika - Saucy
Saucy
Przeczytane:2018-11-26, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Opowieść o Clarisie i jej prześladowcy. Jest to psychologiczny triller, który pokazuje jak bardzo jesteśmy zagrożeni jeśli dopadnie nas stalker. Są to ludzie z problemami psychicznymi, przed którymi cięzko uciec mimo wszelkich prób, a nawet zaangażowania organów ścigania. Jednak Clarisie na szczęście udaje się go pokonać.

Avatar użytkownika - gosiaczek_lipins
gosiaczek_lipins
Przeczytane:2018-05-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Książka jak dla mnie przerażająca. Stroch pomyśleć, że kogoś może w życiu spotkać takie prześladowanie ze strony drugiej osoby. Stalking w dzisiejszych czasach wydaje mi się że jest to  temamtyka o której się coraz więcej mówi.

Clarissa jest to młoda kobieta która poznaje jak jej się na początku wydawało interesującego Rafe'a który wykłada na uniwersytecie. Zaczeło się od niewinnego spotkania które kończy się w domu Rafe'a. Potem już tylko strach kobiety. Gdzie się nie ruszyła był on.

Książka ukazuje sposób działania stalkerów, ale także jak działa prawo wobec takich prześladowców.

Uważam że kazdy powinien przeczytać.

Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2017-11-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Przerażająca prawdziwa historia. Stalking. Jeszcze kilka lat temu niewiele osób wiedziało co to jest. Dzisiaj wiedza społeczeństwa jest większa ale nadal jest w powijakach. Książka obnaża sposób działania stalkera ale także niedoskonałość prawa i opieszałość organów ścigania. Bohaterka jest każdego dnia osaczana i każdego dnia bardziej samotna w swoim horrorze. Znikąd pomocy. Zabrakło mi tu trochę treści jak powinny zachować się osoby, które wiedzą lub ewentualnie podejrzewają, że ktoś jest osaczany przez stalkera. Ale i tak każdemu polecam.

Avatar użytkownika - kasia441
kasia441