Wino z Malwiną

Data wydania: 2012-07-25
ISBN: 978-83-62405-26-8
Dodał/a książkę:Sil
Recenzja - Wino z Malwiną
W życiu Majki nareszcie wszystko się ustabilizowało. Wygląda na to, że po wielu perypetiach znalazła nie tylko swoje miejsce na ziemi, ale też miłość i przyjaźń. Ale nie jest dobrze jak jest za dobrze.

Nad Uroczysko nadciągają burzowe chmury, ich pierwszym zwiastunem jest przyjazd Niemki, która (jak szepczą mieszkańcy Malowniczego) przyjechała odebrać ludziom ziemię. Jaki wpływ będzie miała ta wizyta na mieszkańców Uroczyska i całego miasteczka? Czy miejscowi dadzą sobie radę z kłopotliwym gościem? Kim jest ciotka Rozalia, która niespodziewanie zjawia się w Uroczysku?

Po raz kolejny zapraszamy czytelników do odwiedzenia Malowniczego i zajrzenia z wizytą do jego mieszkańców. Tych, którzy już pojawili się w poprzednich książkach z sudeckiego cyklu i tych, którzy dopiero zjawią się w miasteczku.
Recenzja
Sil Linia koment
Przeczytane:2012-07-23, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,

Majka jest bardzo szczęśliwą kobietą. Po perypetiach, opisanych w poprzednich częściach cyklu powieści Magdaleny Kordel, po tym, jak rozstała się z mężem i przeniosła do Uroczyska, w końcu udało jej się ułożyć sobie życie. Otworzyła upragniony pensjonat, który funkcjonuje całkiem nieźle i podjęła pracę w szkole, dzięki czemu w gorszych miesiącach była w stanie utrzymać siebie i rodzinę. Nie mogła również narzekać na miejsce, do jakiego przygnał ją los. Uroczysko, jak sama nazwa wskazuje, to cudowna mieścina, gdzie nic złego człowieka nie może spotkać

Sabinka Linia koment
Na półkach:

Magdalena Kordel stworzyła cudowne i klimatyczne miejsce, zagubione gdzieś w Sudetach. Piękne miasteczko, do którego chętnie się powraca - Malownicze. Miejscowość, o której nie można szybko zapomnieć. Może zresztą jego magia nie tkwi w samej lokalizacji, lecz w niezwykłych mieszkańcach? Mieszkańcach, których czytelnicy mieli już okazję poznać w poprzednich książkach Autorki - w Uroczysku,

Alex9 Linia koment
Na półkach:

Małe miasteczka potrafią zauroczyć - szczególnie ludzi z dużych miast. Czar spokoju, brak pośpiechu na jednych działa krócej, na innych - dłużej, a są i tacy, którzy pozostają pod jego wpływem na zawsze. Co może urzekać, poza spokojnym tempem życia? Przede wszystkim - ludzie, ich gościnność i życzliwość. Niestety, w niewielkich miasteczkach pojawiają się i mniej pożądane zjawiska - podział na "swoich" i "obcych" oraz sąsiedzka ciekawość, najczęściej odczuwana jako nadmierna. Tak już bywa, że i w beczce miodu znajdzie się łyżka dziegciu

atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Kolejne spotkanie z bohaterami Uroczyska (mimo, że jest to tom 3, ja przeczytałam go jako drugi, bo ktoś w bibliotece przetrzymywał drugą część). Mieszkańcom Malowniczego z Majką na czele przyszło się teraz zmierzyć z Niemką - tytułową Malwiną, która pojawiła się w miasteczku i narobiła sporego zamieszania. Wystarczy jeszcze wyjaśnić wino z tytułu i wszystko okaże się jasne.
Polecam amatorom polskiej książki.
CicheBaBum plusminus Linia koment
3 z cyklu Uroczy...
limonka81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Tytułowe "Wino z Malwiną" to nic innego, jak nowa szansa na interes w Malowniczym. Pomysłodawczynią pomysłu jest przybyła do Uroczyska Malwina, która chce, by Maja była jej wspólniczką w plantacji winogron i produkcji wina.
Tym razem rozpoczęłam czytanie od ostatniego tomu sagi. "Uroczysko", czyli pierwszą część mam, drugiej niestety jeszcze nie, a tę wypożyczyłam z biblioteki, więc przygodę z bohaterami Magdaleny Kordel zaczęłam od ostatniej części :) W żadnym razie nie przeszkadzała mi nieznajomość poprzednich tomów. Bohaterowie są tak skonstruowani, że ma się wrażenie, jakby znało się ich od dawna. Mieszkańcy Malowniczego to sympatyczni ludzie, których nie sposób nie polubić. Takich relacji międzyludzkich, przyjaźni, wzajemnego zrozumienia można tylko pozazdrościć. Czasem bywa pod górkę, ale stawiają czoła trudnościom i biorą to, co im los przynosi. Ciepła historia, którą miło było przeczytać.
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2014 ,
Magdalena Kordel jest jedną z nielicznych pisarek, które traktują swoje książki i swoich czytelników poważnie. W ostatnich latach można zauważyć wysyp literatury kobiecej wielotomowej. Niejednokrotnie po udanym debiucie kolejne tomy przygód bohaterów są nudne, spłycone, widać że fabuła jest tworzona na zamówienie. "Wino z Malwiną" to trzecia księga przygód Mai i jej najbliższych. Pod względem fabuły, kreacji bohaterów, humoru nie odstępuje na krok swoim poprzednim częściom.

Jakie tym razem atrakcje przygotowała nam autorka? Niemka, która nie jest Niemką, przerysowana wręcz karykaturalna Janina Jonacka, na pozór dotknięta sklerozą ciotka Rozalia, żwawe szczeniaki, tajemniczy pan Bronisław, dziurawy dach, niepozorna rybka bojownik. Czy te na pozór różne elementy da się połączyć w jedną spójną historię? Zapewniam Was, że Magdalenie Kordel sztuka ta udała się całkiem dobrze. A co wyszło z tego połączenia? Przyjemna powieść, która wywoła uśmiech na niejednej twarzy.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
Właśnie zamknęłam książkę. Piękną, mądrą i taką ciepłą. Znów nie zawiodłam się na twórczości jednej z moich ulubionych pisarek – Magdalenie Kordel. Kolejny raz zabrała mnie do wspaniałego miasteczka w Sudetach i pokazała mi zwyczajne życie zwyczajnej kobiety, jej radości, kłopoty, zmagania z życiem codziennym , uśmiech, młodość, miłość, łzy, zazdrość, mądrość. I znów chcę więcej.

Maja mieszka w Malowniczem, małym miasteczku, w którym każdy wie wszystko o każdym, a jak nie wie, to idzie do sklepu mięsnego i tam się dowie. Nie zawsze plotki rozsiewane przez panią Kraśniakową są prawdziwe. Tak było i tym razem. Maja i pozostali mieszkańcy miasteczka stojąc w kolejce dowiedzieli się o czymś, co wprawiło ich w odrętwienie i spowodowało, że zaczęli się bać o swoje miasteczko. Otóż podobno jakaś Niemka wróciła do Malowniczego i postanowiła odzyskać dom po swoich przodkach. A za nią mogli pojawić się inni. I tym sposobem ziemie i domy mogły trafić w niemieckie ręce. Zawrzało w miasteczku. Trzeba było przepędzić tą Niemrę (tak ją nazywano).

Pewnego dnia zapukała do pensjonatu Mai młoda, rudowłosa dziewczyna. Szukała noclegu, gdyż właściciele pensjonatu, w którym poprzednio wynajmowała pokój, z dnia na dzień wypowiedzieli jej najem. Dlaczego? Otóż okazało się, że to była ta właśnie Niemka, której bali się mieszkańcy. Co zrobi Maja? Jeśli przyjmie ją pod swój dach, pozostali mieszkańcy, na czele z Kraśniakową, po prostu ją zlinczują. Jeśli jej odmówi noclegu, postąpi wbrew sobie i swojemu sumieniu.

Poza Niemką pojawiają się też inne postacie w tej „odsłonie” malowniczego. Pani Jonacka – nowa nauczycielka języka polskiego. Szalona, barwna kobieta, mająca dziwne podejście do nauczania, zakochana w nauczycielu w-f-u. Czytając historie z jej udziałem uśmiałam się szczerze. Te jej biegi po korytarzu szkolnym, te jej kolorowe stroje, historia rodu, którą spisała na kartkach.

Kolejną postacią, którą bardzo polubiłam była ciotka Rozalia. Zjawiła się pod Uroczyskiem w pięknej, długiej sukni, z charakterystycznym parasolem w ręku, w powozie. Zarządała pokój, swój bujany fotel i swoje poduszki. Kim była? Co wniosła w Uroczysko?

Poza tym wiele innych wątków, które pojawiają się w powieści. Śmiałam się do łez podczas wypędzania ducha. Wspominałam niedawne wakacje gdy Maja zwiedzała Kudowę. Płakałam, gdy szczeniaki z pseudohodowli miały być uśpione, gdy czytałam, w jakich warunkach biedactwa żyły. Byłam dumna z córki Mai, kiedy ona, zamiast włóczyć się z rówieśnikami po okolicy, ratowała stare, zabytkowe meble, odnawiała je i sprzedawała, żeby mogły żyć dalej.

Oczywiście wątku miłosnego nie mogło zabraknąć. Był, ale trochę z boku, obok innych, fascynujących wydarzeń. I to mi bardzo odpowiadało. Ciekawe historie, ciągle coś się dzieje, a z boku, normalne życie, dojrzała miłość i coś jeszcze. Coś, czego się nie spodziewałam. Ale życie potrafi czasem namieszać…

Całość napisana prostym, takim „madziowym” językiem, do jakiego nas przyzwyczaiła i na jaki czekam, sięgając po każdą jej książkę. Humor i zabawne dialogi przełamane prawdziwym życiem, poruszając zawsze jakiś problem społeczny. Historia zwykłych ludzi, których poznajemy w trakcie i z którymi trudno nam się rozstać. Na szczęście Magda nas rozpieszcza i do Malowniczego co jakiś czas wracamy w kolejnych książkach.

Osobą, które jeszcze nie znają Malowniczego polecam całą serię. Naprawdę warto.
halina-k plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Książki na długie wieczory,Mam,
Świetna powieść, ciekawe recepty na trudne relacje, ogromna dawka humoru. Polecam, zwłaszcza na szare godziny.
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Książki na długi wieczór,
Dalsze losy Majki - nauczycielki języka polskiego i właścicielki pensjonatu. Niezwykłe przygody jej i osób z nią związanych. Dziwne sploty wydarzeń, komiczne sytuacje i nowe, intrygujące postaci. Całość stanowi ciekawą mieszankę, którą chce się smakować - absolutnie nie dawkując, lecz delektując się jak dobrym winem, a na koniec stwierdzić, ze ma się ochotę na więcej.
Kolejna uzależniająca lektura.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Na początku akcja troszku nudnawa. I ze 3 razy podchiłam do tej ksiażki lecz gdy Maja ratuje od śmierci szczeniaczki, próbuje sobie poradzić z dość dziwną zastępczynią aż w końcu nie wiadomo z kąd pojawia się starsza pani zaczyna robić się zabawnie.Szkoda tylko że Maja rozstaje się z Czarusiem. Książka godna polecenia.
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Kontynuacja losów Majki oraz jej przyjaciół z "Uroczysko" oraz "Sezon na cuda", oczywiście nie brakuje miłości, niespodzianek (niekoniecznie zawsze pozytywnych)
ludzi przyjaznych, jak również tych mało życzliwych, nowych gości w pensjonacie, którzy bardzo namieszają w życiu naszej bohaterki.
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Czytając ,,Wino z Malwiną" czułam się jakbym odwiedziła starych przyjaciół. Poznałam także nowe, barwne postacie: ciotkę Rozalię, Janinę oraz tytułową Malwinę. Osoba tej ostatniej (przybywającej do Malowniczego) jest jak bomba z opóźnionym zapłonem, a jej historia jej wciągająca.
Ta książka ukazuje także specyfikę małych miasteczek.Pręgierz opinii publicznej może ciąć bezlitośnie: łatwo wydać werdykt, szybko osądzić, zamiast wysłuchać i próbować zrozumieć.
Magdalena Kordel pozytywnie zaskakuje nietuzinkową fabułą, która obfituje w mnogość zdarzeń- psikusy losu, które dotykają bohaterów. Wiele można powiedzieć o życiu Majki, ale na pewno nie to, że jest nudne. Nieporozumienia skutkują humorystycznymi dialogami i zabawnymi scenkami, które poprawią nastrój i dostarczą rozrywki. Nie może być jednak zbyt słodko, bo to życie. Ale gdy zamykają się drzwi, otwiera się okno- nowa szansa, a czy ją wykorzystamy, zależy tylko od nas.
Nie jest to literatura wysokich lotów: lecz sympatyczna powieść obyczajowa, która skutecznie pogania chandrę, rozbawia i porusza, pełna nie tylko sielankowych chwil: miłości, przyjaźni, lecz także chwil rozczarowań i trudnych wyborów.
Sabinka plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Z bohaterką zapoznałam się w "Uroczysku". Trzymałam za nią kciuki w "Sezonie na cuda". "Wino z Malwiną" rozbawiła mnie do łez. Świetnie się czyta. Najlepsza z cyklu.
Eli1605 Linia koment
leonia Linia koment