Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Jak nauczyć fizyki swojego psa

Chad Orzel

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-02-09
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7839-050-3
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Przedmioty i nauki ścisłe przywodzą zazwyczaj na myśl skomplikowane, rozbudowane i niejasne teorie, długie i trudne zadania obliczeniowe oraz tysiące praw i zasad, które opisują otaczający człowieka świat. Chad Orzel, profesor w Union College w Schenectady w stanie Nowy York, a do tego niepoprawny optymista i gawędziarz, próbuje w serwowanej czytelnikom publikacji nauczyć fizyki swojego… psa!

 

Fizyka, jaką prezentuje czytelnikowi autor, to jednak nie byle co. W publikacji Jak nauczyć fizyki swojego psa Chad Orzel tłumaczy bowiem zasady fizyki kwantowej. Opisuje dualną, korpuskularno-falową naturę światła. W prostych słowach wyjaśnia czytelnikowi, na czym polega zasada nieoznaczoności Heisenberga. Prezentuje paradoks Schrödingera. Opisuje zjawisko tunelowania i w interesujący sposób prezentuje możliwości jego wykorzystania i zastosowania w praktyce. Oprócz tego, czytelnik pozna precyzyjnie opisane definicje splątania, elektrodynamiki i teleportacji kwantowej oraz dowie się, czym są cząstki wirtualne. W ostatnim rozdziale publikacji Chad Orzel pokazuje, jak współcześni „szarlatani” wykorzystują ludzką naiwność, niewiedzę i naukowe twierdzenia zaczerpnięte z fizyki kwantowej do publikowania nic niewartych, napisanych pseudonaukowym bełkotem poradników i - dzięki nim - zarabiają wielkie pieniądze.

 

Rozważania dotyczące fizyki kwantowej autor prowadzi ze swoją suczką, Emmy. I chociaż na początku wydaje się to dziwne, to w miarę wgłębiania się w lekturę dialog profesora z psem staje się bardzo naturalny. Miłośnicy czworonogów wiedzą, że z psem można porozmawiać na wszystkie tematy. Z mowy ciała zwierzaka można się bowiem dowiedzieć, czy jest on zainteresowany rozmową, czy wręcz przeciwnie – temat zupełnie go nie absorbuje, gdyż zwierz odwraca się i zmierza w kierunku miski z pokarmem.

 

Chad Orzel, aby ułatwić zrozumienie trudnych i zawiłych aspektów fizyki kwantowej, ucieka się do niezwykle obrazowych i nietypowych porównań. Zamiast skomplikowanych interakcji pomiędzy fotonami a elektronami, opisu zjawiska splątania kwantowego czy teleportacji, autor na samym początku wprowadza do opowieści psy swoich teściów, króliki buszujące w ogrodzie oraz wiewiórki skaczące po drzewach. Zastosowane analogie oraz ciekawy sposób prezentowania zjawisk fizyki kwantowej sprawiają, że nauka ta przestaje budzić w czytelniku strach, a wzbudza zainteresowanie.

 

W książce Jak nauczyć fizyki swojego psa znalazło się oczywiście także miejsce na naukowe i dość skomplikowane wywody dotyczące fizyki kwantowej. Autor stara się jednak w jak najmniejszym stopniu stosować naukową terminologię, zastępując ją jak najprostszymi stwierdzeniami i definicjami. Od wielu naukowych wyrażeń nie da się jednak uciec, co może w niektórych miejscach publikacji stanowić kłopot i trudną do przebycia zaporę myślową. Dodatkowo, tekst w popularnonaukowej publikacji Chada Orzela wzbogacają ilustracje, tabele i schematy, które pozwalają na szybsze zrozumienie prezentowanych tez i zjawisk.  

 

Jak nauczyć fizyki swojego psa to książka kierowana przede wszystkim do czytelników, którzy z fizyką (klasyczną, relatywistyczną i kwantową) mieli choć krótko i choć trochę do czynienia. Wiele opisywanych w publikacji zjawisk dla nieobytych w temacie czytelników może być niezrozumiałych ze względu na brak podstawowej wiedzy z tej dziedziny. I chociaż fizykę kwantową od fizyki klasycznej dzieli całkiem sporo rzędów wielkości, to znajomość podstawowych praw fizyki podczas lektury książki Chada Orzela z pewnością się przyda.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
yoannka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Jak nauczyć fizyki swojego psa Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Jak nauczyć fizyki swojego psa Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Jak nauczyć fizyki swojego psa Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Jak nauczyć fizyki swojego psa Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Jak nauczyć fizyki swojego psa Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów