Śniadanie z Einsteinem. Zdumiewające zjawiska kwantowe wokół nas

Kot Schrödingera, który jest jednocześnie żywy i martwy, splątanie kwantowe, nazwane przez Einsteina upiornym działaniem na odległość, Bóg grający w kości z Wszechświatem - czy te obrazowe porównania opisują jedynie egzotyczną rzeczywistość kwantową, z którą mogą obcować wyłącznie fizycy?

Nic podobnego!

Działanie mechaniki kwantowej możemy obserwować w naszym otoczeniu, ponieważ cały otaczający nas świat jest przesiąknięty dziwnymi i abstrakcyjnymi zjawiskami kwantowymi. Nawet najzwyczajniejsze w świecie czynności, takie jak przygotowanie śniadania czy pisanie na komputerze, są z gruntu kwantowe!

Procesy chemiczne związane z rozchodzeniem się aromatu porannej kawy albo fakt, że parówki nie przelatują przez stół, lecz pozostają na nim wraz z talerzem, można wyjaśnić tylko przez niezwykłe własności statystyczne kwantowych spinów. Nie można pojąć działania układów półprzewodnikowych w komputerach bez zrozumienia zjawiska kwantowej superpozycji - podobnej do tej, z jaką mamy do czynienia w przypadku nieszczęsnego kota-zombie wymyślonego przez Schrödingera.

Książka "Śniadanie z Einsteinem" pokazuje, gdzie i jak należy patrzeć i o co pytać, by odkryć mechanikę kwantową w naszej codzienności.

Chad Orzel jest profesorem na Wydziale Fizyki i Astronomii w Union College. Specjalizuje się w fizyce atomu, cząsteczki i ciała stałego. Autor niezwykłych książek, w których w sposób przystępny i zabawny wyjaśnia zawiłości współczesnej fizyki: "Jak nauczyć fizyki swojego psa" i "Jak nauczyć teorii względności swojego psa".

Informacje dodatkowe o Śniadanie z Einsteinem. Zdumiewające zjawiska kwantowe wokół nas:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2020-11-19
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Breakfast with Einstein: The Exotic Physics of Everyday Objects

Kup książkę Śniadanie z Einsteinem. Zdumiewające zjawiska kwantowe wokół nas

Śniadanie z Einsteinem. Zdumiewające zjawiska kwantowe wokół nas - opinie o książce

Jak nauczyć fizyki swojego psa
Chad Orzel0
Okładka ksiązki - Jak nauczyć fizyki swojego psa

Aby pojąć mechanikę kwantową, warto nauczyć się myśleć tak jak pies. Gdy profesor fizyki Chad Orzel poszedł do schroniska, aby adoptować psa, nie miał...

Jak nauczyć teorii względności swojego psa
Chad Orzel0
Okładka ksiązki - Jak nauczyć teorii względności swojego psa

Psy zazwyczaj nie interesują się fizyką. Istnieją jednak wyjątki. Do takich właśnie wyjątków należy Emmy – pies profesora Chada Orzela, który...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz