Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Krew na śniegu

Nesbo Jo

Ocena ( 21 osób )
3.9
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2015-06-17
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-271-5339-5
Liczba stron: 176
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Zaskakująca, bardzo świeża i... piekielnie krótka. Taka właśnie jest Krew na śniegu - najnowsza powieść Jo Nesbo.    

 

Oslo, lata siedemdziesiąte ubiegłego już wieku. Olav jest płatnym mordercą, pracującym dla znanego handlarza narkotyków. Jak sam mówi, do innej pracy się nie nadawał. Nie sprawdził się jako alfons, napady nieszczególnie mu się udawały. Ale to tylko zmyłka, bo w nowym fachu mężczyzna jest skuteczny. Bardzo skuteczny.    

 

Gdy więc otrzymuje od swego chlebodawcy kolejne zlecenie, jest przekonany, że będzie to tylko kolejna robota. Nie może przewidzieć, że misja zabicia żony szefa okaże się sprawą o wiele bardziej złożoną. Nie wie, jakie niespodzianki szykuje dla niego los.   

 

Przede wszystkim - inaczej, niż w powieściach o Harry'm Hole'u (z małymi wyjątkami w postaci chociażby Pancernego serca) - mamy tu narrację pierwszoosobową. Świat oglądamy z perspektywy Olava - głównego bohatera, mordercy. I choć początkowo sposób prowadzenia narracji, pewna maniera narratora może nieco irytować, szybko jednak przyzwyczajamy się do tej konwencji i w pełni wnikamy w powieściowy świat. Narracja pierwszoosobowa niesie dla autora sporo korzyści - choć wydaje nam się, że mamy pełen ogląd wydarzeń, że otrzymujemy obiektywną wiedzę o powieściowym świecie, tak naprawdę wiemy jedynie to, co wie narrator, uczestnik wydarzeń. I szybko się przekonamy, że jego osąd może być mylny. Zwrotów akcji, konieczności zweryfikowania wcześniejszych sądów i ocen Jo Nesbo czytelnikom nie szczędzi. A zaskoczenie jest wynikiem - między innymi - wyboru właśnie narracji pierwszoosobowej.    

 

Zaskakiwać może również sposób zarysowania postaci głównego bohatera. Nie jest on, jak często bywa we współczesnych powieściach, szalonym psychopatą. Nie jest też socjopatą, właściwie sądząc po pozorach, trudno doszukać się w nim cech, jakie - jak nam się zdaje - powinien posiadać morderca. Olav czyta całkiem sporo (chociaż stara się to ukrócić) i choć sam twierdzi, że niewiele z tych książek rozumie, to tak naprawdę jest wrażliwym czytelnikiem (świetnie interpretuje Nędzników, a jego słowa o tej powieści są w pewnym sensie kluczem do właściwego odczytania również Krwi na śniegu). Olav jest też w gruncie rzeczy wrażliwym człowiekiem, dlatego w pewnym momencie realizacji zlecenia decyduje o tym, że musi przestać być wyłącznie zimnym profesjonalistą. Że musi się zaangażować. Jego swoista przemiana stanowi prawdziwą treść tej książki. Otoczka kryminalna jest do opisania tej przemiany jedynie pretekstem.    

 

Powiedzieć, że Krew na śniegu to bardzo udana powieść kryminalna to tak naprawdę nie powiedzieć o tej książce niczego. Owszem, jest tu wszystko, czego oczekują miłośnicy kryminału, choć w formie nieco odmiennej od tej, do jakiej przyzwyczaił swoich miłośników Jo Nesbo. Jest sprawnie budowane napięcie, są zaskakujące - bardzo zaskakujące - zwroty akcji, jest wątek romansowy. Ale jest w tej powieści o wiele więcej. Jest pewna uniwersalna prawda o człowieku, jest potencjał, który sprawia, że przestajemy traktować Krew na śniegu wyłącznie jako literaturę gatunkową. To już prawdziwa, całkiem poważna literatura. Obserwowanie, jak stopniowo proza Jo Nesbo zmierza w stronę literatury, w której zbrodnia jest jedynie pretekstem do pokazania pewnej prawdy o człowieku, to naprawdę pasjonujące doświadczenie.  

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
alkatraz plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Książkę przeczytałam bardzo szybko w ciągu kilku godzin, przyznam, że mnie wciągnęła. Fabuła jest średnia - leje się krew, jest kilka trupów, gangsterzy wymieniają między sobą porachunki. Główny bohater przykuł moją uwagę, to postać złożona, której trudne dzieciństwo wpłynęło na dorosłe już życie. Powieść zawiera kilka zwrotów akcji, niczego nie można być pewnym, koniec zaskoczył mnie. Cóż.. szału nie było, ale miło spędziłam czas z lekturą.
martaper91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Nie spodziewałam się tradycyjnego kryminału - i bardzo słusznie. Głównego bohatera naprawdę polubiłam. Pomyślałam nawet, że jest dobrym człowiekiem :) o ile oczywiście można tak pomyśleć o płatnym mordercy... Wybitne dzieło to nie jest. Szukałam czegoś lekkiego, niekoniecznie ambitnego i nieco "sennego", tak dla odprężenia. Książka spełniła te wymagania w wysokim procencie, dlatego dla mnie jest na +
Luxfan plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2016 roku,
Książka na jeden wieczór. Szybko się czyta i przyjemnie. Wraz z rozwojem akcji lepiej poznajemy Olva, ale i tak czuję pewny niedosyt. Szybko się urwało bez zbędnego rozwijania wątku Rybaka, Marii czy Coriny. Zupełnie nie przypominało mi to stylu Nesbo. Jak widać Jo nadal jest w stanie nas czymś zaskoczyć.
blackolszi plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Szybko, łatwo i... prawie przyjemnie.
Nie jestem wybitnym znawcą twórczości Nesbo, bo dopiero go poznaję, ale gdybym zaczęła moją przygodę od Krwi na śniegu... z pewnością porzuciłabym plan zapoznania się z innymi książkami tego autora.
Porównując tę... nowelkę do tomów o Harrym Hole... no cóż... prawie jak piekło i niebo.
Cała opowiastka jest tak infantylna i bezsensowna, że aż nie pasuje do pisarza z taką reputacją jak Nesbo. Nie dość, że głównym bohaterem jest... jakiś nieuk, który (o zgrozo!) zajmuje się "likwidowaniem" ludzi dla narkotykowego bossa, to jeszcze sama fabuła jest tak naprawdę o niczym. Likwidator dostaje nowe zlecenie - zabójstwo żony swojego szefa. Niby wszystko fajnie, ale nasz Olav jest kochliwy i zamiast niej zabija jej kochanka, a ją samą ukrywa u siebie w domu, stają się kochankami i planują, jak pozbyć się niewygodnego szefa i męża, który może im zagrażać.

Olav żyje w świecie kłamstw, bajek i marzeń, buduje własną rzeczywistość, człowiek wręcz gubi się w jego opowieściach i zastanawia się, co może być prawdą.
No i jego... "ślepota słów" (bardziej prawidłowo znana pod pojęciem "aleksja")... zastanawiam się, czy w końcu potrafi czytać, czy jednak nie? Skoro nie rozumie tekstu pisanego, nie przyswaja słów, to jakim cudem cytuje książki albo je czytuje? Jakieś dziwactwo.

No i na koniec dodam, że zawsze wydawało mi się, że płatni zabójcy powinni być jednak chyba trochę bardziej wykształceni i mądrzejsi od głównego bohatera, który nawet liczyć nie potrafił, prawda?

Zdecydowanie odradzam ludziom, którzy chcą zacząć swoją przygodę z Nesbo, bo mogą się bardzo zniechęcić.
ROptymista plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-27, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
"Krew na śniegu" to całkiem ciekawa historia, szalenie dobrze nakreślonego bohatera. Jego osoba sprawia, że czujemy się zaintrygowani jego losami, jednakże nie jesteśmy w stanie w tak krótkim czasie poczuć do niego jakiejś głębszej sympatii. Olav jednak zachowywał się w taki sposób, że zrozumiałem zło, jego złe pobudki, a nawet po cichu mu kibicowałem. Nie zmienia to jednak faktu, że powieść ma za mało poprowadzonych wątków i jest po prostu za krótka, żebyśmy byli w stanie cokolwiek poczuć do którejś z postaci. Mimo tych kilku zalet jestem pewien, że "Krew na śniegu" nie pozostanie zbyt długo w mojej pamięci. Wywołała we mnie niewiele emocji, co gorsze, żadna z nich nie była w najmniejszym nawet stopniu intensywna. A zakończenie? Spodziewałem się czegoś wbijającego w fotel, a otrzymałem dość smutne zakończenie. Dość, bo przejąłem się nim tylko na chwilę, po czym powróciłem do codziennego życia. Nieodmieniony.

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2015/09/krew-na-sniegu.html#more
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-12, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,audiobooki,Z własnej biblioteczki,
Tym razem głównym bohaterem jest płatny morderca. Dostał zlecenie zabicia żony zleceniodawcy. Obserwacja kobiety wpływa na zmianę decyzji Olava, który obdarza nieznaną kobietę zainteresowaniem i uczuciem. Zabija mężczyznę, który uprawia z nią mocny, sadystyczny seks. nie był to dobry pomysł, bo okazało się, że ofiara jest synem mężczyzny zlecającego zabójstwo.
Nie podobała mi się ta książka. Totalnie mnie rozczarowałą.
mag-maggie plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-27, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,
Problemem jest to, ze spodziewałam sie kryminału. A to jest książka skupiająca się na myślach i emocjach zabójcy.
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2015,
Zaskoczyła mnie tak siążka. Do końca (a skończyła się bardzo szybko) zastanawiałam się co czytam - kryminał, opowieść o miłości, rozważanie jak dorosłość ukształtowana jest przez wydarzenia z z dzieciństwa, jak kondycja rodziny wpływa na jednostkę, a przez nią na społeczeństwo. Sam bohater jest pełen sprzeczności - płatny morderca, który pracę swą wykonuje w sposób zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach ale też, gdy potrzeba, z niezwykłą pomysłowością, przy tym jest wrażliwy na krzywdę innych, kochliwy,pieniądze dla niego to nie wszystko, lubi książki ale ma dysfunkcję utrudniającą ich czytanie. Robi to co robi bo nic innego nie umie, gdyby życie potoczyło mu się inaczej to mógłby być kimś innym, Typowe dla Nesbo fatum dotyka bohatera w pełni. Czy warto po tę książkę sięgnąć? Warto, pod warunkiem, że pozwolimy się autorowi poprowadzić bez odnoszenia się do jego wcześniejszych dzieł. Akcja jest bowiem miejscami brawurowa, zaskakująca i aż prosi się, by na bazie tej opowieści powstał film.
radeksc-wp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2015,
Jest historia, jest bohater. Ale czegoś brakuje: zakończenia?
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,,Czytnik/Ebook,
Ebook jednak to nie to samo co papierowa książka, doceniam kunszt nesbo choć tu wypadł wg mnie najsłabiej, biorąc pod uwagę jego powieści. Najbardziej lubię serię o Harym Hole.....

Książka ta jednak jest bardzo emocjonalna, takie historie już gdzieś były. jednak jak zwykle czyta się dobrze

nie twierdzę że ta odsłona nesbo jest bezwzględnie zła, po prostu autora ponosi zbyt mocno fantazja. mimo to rozumiem, że książka może się bardzo podobać.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
benioff Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,Mam,
kselope Linia koment
Przeczytane:2016-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
moniaaa87 Linia koment
Przeczytane:2016-01-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Berry,
AlaniemaKota Linia koment
Przeczytane:2015-12-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
Madziq84 Linia koment
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 2015,Mam,
surfinia Linia koment
Przeczytane:2015-11-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,Thriller, kryminał i sensacja,
adam23 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
sw3112 Linia koment
Przeczytane:2015-11-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,56 książek w 2015,
Runaway Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
vaapu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Glonek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Shallan Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ewfor Linia koment
Przeczytane:2015-09-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2015,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Armagedon Linia koment
Przeczytane:2015-07-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
jaszczowka Linia koment
Przeczytane:2015-07-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
west500 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ania_C Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kamilaa Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elfgirl Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
greta89 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
tradescope Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
slk Linia koment
Przeczytane:2015-06-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Do zrecenzowania,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów