Recenzja książki: W zapomnieniu

Recenzuje: Sylwia Szymkiewicz - Borowska

Zawsze przy mnie bądź…

 

Magda Lasocka po latach spędzonych w dużym mieście, gdzie zdobywała upragnione wykształcenie, zdecydowała się wrócić w rodzinne strony. Choć wszyscy niezmiernie dziwili się tej decyzji, dziewczyna nie potrafiła zapomnieć ukochanych zakątków, miejsc, które odwiedzała z uwielbianym dziadkiem i ludzi, którzy byli jej bliscy. Choć w zasadzie cała rodzina dziewczyny odeszła już z tego świata, ona nie zmieniła swoich planów i gdy tylko otrzymała informację, że stanowisko szkolnego pedagoga jest jej – przyjechała do Wałbrzycha. W mieście od momentu jej wyjazdu na studia w zasadzie nic się nie zmieniło. Szare ulice, rozpadające się domy i wiejące grozą opustoszałe budynki, w których dawniej panował zgiełk i wrzawa – pozamykane fabryki. Likwidacja kolejnych „biznesów” była tu normą, a jedynym, co miało szansę utrzymać się na rynku, były delikatesy, sprzedające tanie wino i marną jakościowo wódkę. Magdzie to jednak nie przeszkadzało, bo ona nie widziała szaro-burego otoczenia, tylko piękne, zabytkowe domy, zielone parki i magiczne miejsca. Widziała to, co kochała. Była w domu.

 

Był początek października i choć wydawało się, że pogoda sprzyja pieszym przechadzkom, to odczuwalny w powietrzu mróz gnębił śmiałków, którzy postanowili wyjść z domów. Do grona odważnych tego dnia przystąpiła Magda Lasocka, która niezwłocznie po rozpakowaniu skromnego bagażu ruszyła w miasto, by odwiedzić dawno nie widziane kąty. Przywitała się z sąsiadami i ruszyła przed siebie. Nawet się nie obejrzała, gdy była przy szkole, w której następnego dnia rozpocząć miała wymarzoną pracę. To było właśnie to, czego zawsze chciała. Była tu, gdzie było jej miejsce. Tę idealną z pozoru chwilę przerwał naszej bohaterce niespodziewany hałas. Nagle przy szkolnym boisku, na którym dwóch uczniów młodszych klas grało w piłkę, pojawiło się czarne BMW. Jak poparzony wyskoczył z niego rozwścieczony mężczyzna, który, nic sobie nie robiąc z tego, że przechodnie wszystko widzą, brutalnie chwycił jednego z chłopców i zaczął na niego krzyczeć. Oburzona Magda, jak na świeżo upieczonego pedagoga przystało, nie pozostała obojętna na krzywdę, jaka działa się chłopcu, powiedziała więc mężczyźnie, co o nim myśli. Nie wzięła tylko pod uwagę, że zna odbiorcę swoich słów. I zna jego kolegów. I oni znają ją. Bo byli to "chłopcy z miasta", "chłopcy z Santany", a właściwie mężczyźni, z którymi Magda kiedyś chodziła do szkoły i od których w dziecięcych latach raczej stroniła. To jedno wydarzenie, tych kilka wypowiedzianych słów na boisku na zawsze odmieniło życie Lasockiej. Jak i dlaczego? Kogo właściwie wówczas spotkała? Co takiego usłyszała? Co powiedziała? Jak jej historia potoczyła się dalej? 

 

Za sprawą powieści W zapomnieniu łatwo się... zapomnieć! W tej książce po prostu można utonąć i bardzo, bardzo długo po zakończeniu lektury jeszcze ją przeżywać. W zapomnieniu to więcej niż doskonała książka. To więcej niż piękna opowieść. To więcej niż wciągająca lektura, od której nie sposób się oderwać. Na krótką chwilę pogrążamy się w powieściowym świecie. Zaczynamy żyć życiem bohaterów powieści Lingas-Łoniewskiej, oddychać tym samym powietrzem, co oni, myśleć podobnie jak oni. Czytelnik ma okazję odwiedzić Wałbrzych i niemal na własne oczy oglądać opisywane w powieści wydarzenia. Wiarygodność, sprawność w dokonywaniu opisów to ogromny atut powieści. Realizm musi wzbudzić podziw czytelnika. Każda scena, każdy szczegół, są bardzo dopracowane. Poszczególne sceny napisane zostały z wielką starannością. Wiarygodni są również bohaterowie, którzy błyskawicznie stają się czytelnikowi bliscy - tak łatwo się z nimi identyfikować. 

 

Na uwagę zasługuje również język zastosowany w powieści. Wypowiadane przez bohaterów kwestie są miejscami bardzo zabawne, ogromnie prawdziwe i wiarygodne. Bohaterowie nie powstrzymują się od przeklinania, otwarcie mówią, co sądzą na dany temat. Mamy tu slang, a rozmowy chłopaków z miasta momentami wywoływać mogą dreszcze. Sceny erotyczne są odpowiednio dyskretne i pozostają w granicach dobrego smaku.

 

Powieść W zapomnieniu otwarcie więc polecić można większości czytelników. To sprawnie napisany dramat obyczajowy z elementami romansu i kryminału. Lingas-Łoniewska z dużą wprawdzą łączy różne gatunki literackie, sprawiając, że jej powieść czyta się ogromną przyjemnością. 

Kup książkę W zapomnieniu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce W zapomnieniu
Książka
W zapomnieniu
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Inne książki autora
Revenge
Agnieszka Lingas-Łoniewska0
Okładka ksiązki - Revenge

Tego nikt się nie spodziewał! Dilerka Emocji zaskakuje bonusowym tomem kultowej serii! I nie zawodzi - ten finał zwali was z nóg. Revenge to wyjątkowy...

Brudny Świat
Agnieszka Lingas-Łoniewska0
Okładka ksiązki - Brudny Świat

Jeden z najpopularniejszych fan fiction, w 2010 wydany w USA pod tytułem "Dirty World" doczekał się polskiej premiery. Wstrząsająca opowieść o miłości...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy