Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Wykłady amerykańskie
Kup Teraz

Wykłady amerykańskie

Calvino Italo

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca
Data wydania: 2009-09-03
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-60318-69-0
Liczba stron: 148
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: MichalWieniec

Na Uniwersytecie Harvarda od roku 1926 istnieje cykl wykładów zatytułowanych Norton Poetry Lectures, wygłaszanych przez zaproszonych artystów. Termin „poetry” oznacza w tym przypadku jakąkolwiek formę odczytów z zakresu poetyki dotyczących literatury, muzyki, sztuk plastycznych, zaś wybór tematu jest sprawą dowolną, zależną od preferencji zaproszonego gościa. Wspomnę tylko, że w swoim czasie wygłaszali je tak wybitni twórcy, jak T. S. Eliot, Igor Strawiński, Jorge Luis Borges, Northrop Frye czy Octavio Paz. W roku akademickim 1985/1986 zaproszenie do ich przeprowadzenia otrzymał wybitny włoski pisarz – Italo Calvino.

Niestety, nagła śmierć pisarza pokrzyżowała plany i do wygłoszenia wykładów nigdy nie doszło. Mało tego, autor „Niewidzialnych miast” nie zdążył ich ukończyć w całości, a z zaplanowanych sześciu w maszynopisie zachowało się jedynie pięć i tytuł ostatniego „Consistency” – konsystencja. Jak wiemy z relacji znajomych, całość wykładów miała dotyczyć wartości literatury godnych polecenia przyszłemu tysiącleciu. Z tego planu zachował się podtytuł w ich pośmiertnym już wydaniu w roku 1988, który w całości brzmi: „Wykłady amerykańskie. Sześć przypomnień dla przyszłego tysiąclecia”. Jakie są owe wartości?

Zaczynając od pierwszego wykładu: Italo omawia lekkość, w następnym - szybkość, dalej: dokładność, przejrzystość i wielorakość. Jak trafnie zauważyła Anna Wasilewska w posłowiu, wybrane i rozważane przez pisarza właściwości literatury w istocie są przymiotami ludzkiego umysłu. Nie będzie w tym nic zaskakującego, jeśli zdamy sobie sprawę, iż autor „Opowieści kosmikomicznych” wyznawał w swoim pisarstwie zasadę racjonalnego i obiektywnego opisu świata osiąganą poprzez cząstkowe obrazy, drobiazgową analizę i precyzyjne wręcz rozumowanie. Dopiero takie szczątkowe opisy, dokonywane bardzo często przy użyciu zapożyczonych naukowych pojęć i terminologii, powinny dawać obraz pewnej całości. Jednak świadomy autor zdaje sobie sprawę z ułomności każdego poznania. Nawet posługując się precyzją i logiką, nie można opanować świata, gdyż jego poszczególne elementy pozostają w ciągłym ruchu. Jako literacki eksperyment warto tutaj wspomnieć o wykorzystanym przez Calvino w powieści „Jeśli zimową nocą podróżny” modelu fizyki kwantowej, która zrywa z pojęciem ciągłości. Dlatego kompozycja książki zbudowana zostaje według zasad labiryntu, rozbijając klasyczny paradygmat ciągłości czasu, a narracja nie postępuje wzdłuż linearnej osi. Co ciekawe: w odróżnieniu od innych pisarzy awangardowych tamtego okresu autor „Historii fantastycznych”, rozbijając powieściowe konwencje, nie niszczy struktur językowych, w ten sposób nie przekreślając funkcji poznawczej samej literatury. Głęboko wierzy, że proces pisania powinien odbywać się równolegle do poszukiwań współczesnej nauki, jednocześnie podzielając jej nieufność wobec rzeczywistości. W późniejszej fazie twórczości autora zaowocuje to dziełami z pogranicza literatury kombinatorycznej odwołującej się do alegorii i fantasy. A wszystko po to, aby ustalić relacje istniejące pomiędzy elementami mikro- i makrokosmosu.

„Wykłady amerykańskie” Italo Calvino silnie korespondują ze „Sztuką powieści” Milana Kundery wydaną w 1986, czyli na dwa lata przed „Wykładami”, a w rok po śmierci Italo. Obaj twórcy podkreślają wagę aktu poznania, jaki niesie w sobie dzieło literackie, ale każdy z nich poprzez pisanie dowiaduje się czegoś innego o świecie. Kundera nie zajmuje się rzeczywistością w całości, lecz bada jedynie obszar egzystencji i ludzkich możliwości, historię europejskiej powieści ujmując jako linearny zapis zgłębiający owe przestrzenie. Dla włoskiego pisarza człowiek to tylko jeden z elementów kosmosu - tak jak atom czy cząsteczki elementarne. Dlatego ważniejsze dla niego są wzajemne relacje zachodzące pomiędzy nimi i samo poznawanie natury rzeczy, co zdaje się bardziej przybliżać go ku współczesnej myśli humanistycznej. Chociaż sprawiedliwie należy przyznać, iż z perspektywy czasu „Wykłady amerykańskie” są bardziej przypomnieniem sylwetki Italo Calvino niż zapisem jakiegoś przełomowego wystąpienia.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów