Recenzja książki: Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków

Recenzuje: Anna Globisz

Cecylka Knedelek to mała, ale niezwykle rezolutna dziewczynka, która doskonale wie, jak radzić sobie w życiu. Swoją wiedzą, przekazaną jej przez mądrych rodziców, dzieli się ze swoją gąską – Walerką – roztrzepanym i ciekawskim zwierzątkiem, które regularnie wpada we wszelkiego rodzaju tarapaty.

Ta nietypowa para przyjaciół niczym para detektywów zbierze dla młodego czytelnika cały spis niebezpieczeństw i zaleceń, dotyczących tego, jak sobie z nimi poradzić i jak ich uniknąć.

Odnajdziemy tutaj między innymi informacje na temat prawidłowego poruszania się po poboczu, przechodzenia przez ulicę, a także zagrożeń wynikających z zabaw na jezdni; dowiemy się, jak reagować, gdy się zgubimy, jak bezpiecznie zdejmować towary ze sklepowych półek, które znajdują się za wysoko, byśmy mogli po nie sięgnąć; odkryjemy dlaczego nie powinniśmy trzymać w łazience odtwarzacza czy też radia; czemu nie wolno łapać świecących żarówek ani rozgrzanego piekarnika. Cecylka nauczy nas także prawidłowego podawania noża i nożyczek, poinstruuje, jak zachować się, gdy się skaleczymy i wreszcie opowie jak chronić się przed niebezpiecznymi owadami oraz – uwaga – roślinami. Wszystkie jej rady poprzedzone są opowieściami z  życia jej i Walerki, które mają na celu unaocznienie pewnych zagrożeń i ukazanie, jak zgubne może być nieprzestrzeganie zasad czy celowe działanie im wbrew.

Cecylka jako mądra dziewczynka wie, że dorośli zawsze radzą dzieciom dobrze, bowiem chcą je chronić. Dlatego sama stała się ambasadorką przekazywanej przez nich wiedzy na temat bezpieczeństwa. Po cichu liczy na to, że dzieci raczej posłuchają jej i gąski niż swoich rodziców.

Zatem, Drogie Mamy, Drodzy Tatusiowie, skorzystajcie z pomocy naszej małej bohaterki i sprezentujcie dzieciakom tę książeczkę. Pomoże ona dzieciom uniknąć czyhających wszędzie niebezpieczeństw, a w dodatku przekazuje wiedzę w sposób niezwykle atrakcyjny.

Kup książkę Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków

Zobacz opinie o książce Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków
Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków
Joanna Krzyżanek, Zenon Wiewiurka
Cecylka Knedelek i ulica Naleśnikowa
Joanna Krzyżanek, Zenon Wiewiurka0
Okładka ksiązki - Cecylka Knedelek i ulica Naleśnikowa

Wszyscy mieszkańcy Starego Knedelkowa przygotowywali się właśnie do naleśnikowego konkursu. O tytuł mistrza smażenia naleśników ubiegali się: Cecylka...

Cecylka Knedelek i kanapki z kanapy
Joanna Krzyżanek, Zenon Wiewiurka0
Okładka ksiązki - Cecylka Knedelek i kanapki z kanapy

Cecylka Knedelek i gąska Waleria siedziały właśnie w swoim przytulnym salonie na swej wygodnej zielonej kanapie, gdy nagle, czy dacie wiarę, obie dokładnie...