Zdjęcie - Alex Haley

Alex Haley

Data urodzenia: 1921-08-11
Data śmierci: 1992-02-10

Alex Haley był amerykańskim pisarzem, który zasłynął dzięki powieści Korzenie. Historia amerykańskiej rodziny, przedstawiającej dzieje siedmiu pokoleń czarnoskórej rodziny – od Afryki, przez czasy niewolnictwa, aż po współczesną Amerykę. Na podstawie książki w 1977 roku powstał serial telewizyjny, który obejrzało rekordowe 130 milionów widzów i który rozbudził ogromne zainteresowanie genealogią oraz historią Afroamerykanów.

Gatunki literackie: Historyczne

Alex Haley - popularne książki: Korzenie,

Alex Haley - najnowsze książki: Korzenie,

Średnia ocena książek Alex Haley: 5.17/6

6 osób przeczytało książki autora

6 osób chce przeczytać książki autora

Alex Haley - biografia, życie i twórczość

Alex Haley rozpoczął swoją karierę literacką od współpracy z Malcolmem X, tworząc po serii ponad 50 wywiadów książkę The Autobiography of Malcolm X, uznawaną za jedno z najważniejszych dzieł literatury faktu XX wieku. Przez lata pracował jako dziennikarz, był m.in. pierwszym autorem wywiadów w magazynie Playboy, rozmawiając z takimi postaciami jak Martin Luther King Jr., Muhammad Ali czy Miles Davis. Jedno z jego najbardziej nietypowych doświadczeń reporterskich miało miejsce podczas rozmowy z przywódcą amerykańskich nazistów George’em Lincolnem Rockwellem, który w trakcie wywiadu trzymał na stole pistolet.

Haley przez 20 lat służył w United States Coast Guard, zaczynając jako pomocnik kucharza, a kończąc jako pierwszy w historii formacji chief journalist – stopień utworzony specjalnie dla niego. Podczas długich rejsów pisał opowiadania, a koledzy z załogi często płacili mu za tworzenie listów miłosnych do swoich dziewczyn. W późniejszych latach został uhonorowany licznymi odznaczeniami wojskowymi, a jego imieniem nazwano okręt USCGC Alex Haley.

Do pracy nad Korzeniami autor przygotowywał się przez dwanaście lat, podróżując m.in. do gambijskiej wioski Juffure, gdzie wysłuchał opowieści o porwaniu swojego przodka Kunta Kinte. Za najważniejszy moment w swoim życiu uznał dzień, w którym stanął w miejscu przybycia Kunta Kinte do Annapolis – dokładnie 200 lat po tym wydarzeniu. Książka zdobyła specjalną Nagrodę Pulitzera, została przetłumaczona na 37 języków i doczekała się kontynuacji Roots: The Next Generations.

Pod koniec życia Haley pracował nad powieścią Queen, opowiadającą o córce czarnoskórej niewolnicy i białego właściciela plantacji. Po jego śmierci książkę dokończył David Stevens, a wkrótce powstała również jej adaptacja telewizyjna. Autor mieszkał wówczas na farmie w Tennessee, która dziś jest centrum szkoleniowym Children’s Defense Fund.


Źródło: fot. By University of Texas at Arlington Photograph Collection - UTA Libraries Digital Gallery, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=117839204

Alex Haley - twórczość

Okładka - Korzenie
Korzenie

Saga rodzinna autorstwa Alexa Haleya, będąca rodzajem drzewa genealogicznego pisarza, od żyjącego na terenach obecnej Gambii Kunta Kinte po wiek XX. Książka nagrodzona Pulitzerem. ...czytaj dalej

1
Cytaty Autora

Nie można być czyimś przyjacielem i niewolnikiem bo przyjaciele nie posiadają jeden drugiego na własność.


Więcej

Niewolników nie zawsze łatwo jest odróżnić od tych, którzy nimi nie są.


Więcej
Dodaj cytat tego autora
Reklamy