George Gordon Byron


Najważniejsze utwory (części dat źródła internetowe nie podają):

Godziny bezczynności (1807)
Angielscy poeci i szkoccy recenzenci (1808)
Wędrówki Childe Harolda (1812)
Giaur
Narzeczona z Abydos
Korsarz
Oblężenie Koryntu
Paryzyna
Więzień Chillony
Mazepa
Wyspa
Manfred (1817)
Kain (1821)
Niebo i ziemia (1822)
Wizja sądu (1822)
Wiek brązu (1823)
Marino Filiero
Dwaj Oskarowie
Sardanapal
Proroctwo Dantego
Don Juan (1824- niedokończony)

George Gordon Byron - biografia, życie i twórczość

George Gordon Byron przyszedł na świat 22 stycznia 1788 r. w Londynie. Wcześnie osierocił go ojciec, więc dzieciństwo spędził w Szkocji w rodzinnym domu matki. Był to dla niego ciężki czas. Żył w niedostatku, matka często go zaniedbywała, a na dodatek musiał znosić upokorzenia z powodu kalectwa (wrodzona deformacja stopy). Sytuacja poprawiła się nieco, gdy chłopiec miał 11 lat. Otrzymał bowiem w spadku tytuł lorda i rodowy majątek. Wtedy przeniósł się do Anglii do Newstead (koło Nottingham).
W 1801 rozpoczął naukę w szkole średniej w Harrow. Po jej ukończeniu studiował w Cambridge. Tam rzucił się w wir rozrzutnych przyjemności: balował, flirtował, uprawiał różne sporty. Żyjąc ponad stan szybko popadł w długi. Spłacił je znacznie później dzięki dochodom z pracy literackiej.
Przesadą byłoby stwierdzenie, że w okresie studenckim zajmował się wyłącznie hulankami. Sporo czytał (przede wszystkim dzieła starożytnych klasyków), wydał też tomik poetycki "Godziny bezczynności". Spotkał się on z miażdżącą oceną krytyków. Poeta zemścił się na nich rok później tworząc satyrę "Angielscy poeci i szkoccy recenzenci" (prócz warstwy satyrycznej zawierała ona też program nowej poezji).
W 1809 r. Byron wyjechał razem ze swym przyjacielem ze studiów na dwuletnią podróż. Zwiedzili razem Portugalię, Hiszpanię, Maltę, Albanię, Grecję i Konstantynopol. Była to dla nich świetna szkoła życia, a dla poety także okazja do zebrania materiału do twórczości i wykrystalizowania się poglądów. Na kanwie przeżyć powstały wydane w 1812 r. "Wędrówki Childe Harolda". Odniosły one nieoczekiwanie ogromny sukces.
Po 1812 r. zaczął działać aktywnie w Izbie Lordów. Jego bezkompromisowe poglądy nie spotkały się z aprobatą, co odebrał jako osobistą klęskę polityczną. W życiu prywatnym było wtedy nie lepiej - zawarte w 1815 r. małżeństwo z Anną Milbenke rozpadło się po przyjściu na świat ich córki.
Opinia publiczna zwróciła się przeciw niemu, więc opuścił Anglię i udał się przez Belgię, Niemcy, Szwajcarię do Włoch. Tam zamieszkał najpierw w Rawennie, a później w Wenecji. W tym ostatnim mieście spotkał wielką miłość - hrabinę Guiccioli. Ten okres był dla niego płodny twórczo..
W 1824 r. dowiedział się o wybuchu powstania Greków przeciw niewoli tureckiej. Udał się więc do Grecji, by wspomóc powstańców. Niestety zachorował na febrę i zmarł 19 kwietnia 1824 r.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/George_Gordon_Byron

George Gordon Byron - twórczość

Okładka - Don Juan
Don Juan

Dygresyjny poemat satyryczny pisany w latach 1818-1824 i wydawany we fragmentach. Byron poniekąd odwraca w nim mit Don Juana – główny bohater poematu jest w nim częściej uwodzonym niż uwodzącym...czytaj dalej

1
Cytaty Autora

Jest pewna przyjemność w bezdrożnych lasach;


Więcej

A przyszłość ludzi omamia z oddali:


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy