Quantcast

Józef Mackiewicz1931 Pan poseł i Julia
1936 Między trzecią i siódmą
1938 Bunt Rojstów
1944 Optymizm nie zastąpi nam Polski
1955 Droga donikąd
1955 Karierowicz
1957 Kontra
1962 Sprawa pułkownika Miasojedowa
1962 Zwycięstwo prowokacji
1964 Pod każdym niebem
1965 Lewa wolna
1969 Nie trzeba głośno mówić
1972 W cieniu krzyża
1975 Watykan w cieniu czerwonej gwiazdy
1984 Fakty, przyroda i ludzie

Józef Mackiewicz - biografia, życie i twórczość


Józef Mackiewicz urodził się w Prima Aprilis (choć tworzył całkiem poważnie)- 1 kwietnia 1902 r. w Sankt Petersburgu. Gdy miał 5 lat, rodzina przeniósł się do Wilna. Tam trzy lata później chłopiec zaczął uczyć się w gimnazjum klasycznym. W szóstej klasie brał na ochotnika udział w wojnie polsko- bolszewickiej (miał wtedy siedemnaście lat). Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W celu ich dokończenia przeniósł się później do wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego.
W latach 1932- 1939 pracował w wileńskim czasopiśmie "Słowo" (naczelnym był tam jego starszy brat). W 1924 r. ożenił się z Antoniną Kopańską, z którą miał córkę Halinę. Związek ten przetrwał jednak zaledwie parę lat. Po rozstaniu związał się na krótko z Wandą Żyłowską (stracił ją podczas wojny, ale zdążyli mieć dziecko- córeczkę Idalię). Jego kolejną małżonką była Barbara Toporska, z którą nie miał dzieci.
Po wkroczeniu armii sowieckiej do Polski uciekł do Kowna. Po odzyskaniu Wilna przed Litwinów wrócił do tego miasta i zaczął wydawać "Gazetę Codzienną". W maju 1940 r. rząd litewski zakazał mu publikacji. Gdy miesiąc później Wilno znów trafiło w ręce Sowietów utrzymywał się pracując jako drwal i woźnica.
W czerwcu 1941 r. po wybuchu wojny niemiecko- sowieckiej Niemcy zaproponowali mu redagowanie pisma w języku polskim. Pisarz odmówił- wolał pracę w niemieckim "Gońcu Codziennym" (stąd późniejsze oskarżenia o kolaborację. Na przełomie 1942 i 1943 r. został skazany na śmierć przez AK. Jednak kierownik Egzekutywy odmówił zastrzelenia go, później natomiast podjęto decyzję o uniewinnieniu i darowano pisarzowi życie.
W 1943 r. udał się jako obserwator ekshumacji zwłok do Katynia. Po powrocie udzielił wywiadu w "Gońcu Codziennym", za który znów został skazany na śmierć- tym razem przez PPR. Jednak i tym razem udało mu się uniknąć groźby.
W 1944 r. wraz z żoną uciekał przed okupacją sowiecką do Warszawy. W tym czasie opublikowali trzy numery czasopisma "Alarm", w którym ostrzegali Polaków przed zagrożeniem ze strony Sowietów. W jesieni przenieśli się do Krakowa, a następnie do Rzymu.
W 1945 r. pisarz został oczyszczony przez dziennikarzy z zarzutu kolaboracji.
W latach 1946- 1947 Mackiewicz rozpoczął ożywioną współpracę z pismami emigracyjnymi. W tym czasie przeniósł się z żoną do Londynu. Tam przebywali do roku 1955. Potem osiedli na stałe w Monachium. Tu żyli do śmierci, utrzymując się z honorariów za publikacje. Pisarz zmarł 31 stycznia 1985 r., żona pół roku później. Ich grób znajduje się w Londynie.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/JA3zef_Mackiewicz

Józef Mackiewicz - twórczość

Cytaty Autora

- Pewien znakomity filozof powiedział: ,,Lepiej niech zginie świat, niżbym ja, lub inna istota ludzka, miał wierzyć w kłamstwo".


Więcej

Spalanie cywilnej ludności w komorach gazowych, czy od bomb zapalających asfalt uliczny w Hamburgu, to tylko różnica techniki. Czy pan przypuszcza, drogi inżynierze, że wielka rewolucja francuska, uważana za początek współczesnego postępu, nie zamieniłaby swojej gilotyny na komory gazowe, gdyby postęp techniczny już wówczas znał ten wynalazek ?


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy