Rafał Ziemkiewicz

(1963-09-13) - (nadal)

Rafał Aleksander Ziemkiewicz (ur. 13 września 1964 roku w Piasecznie), polski dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny oraz pisarz science-fiction, laureat nagrody im. Janusza A. Zajdla za powieści Pieprzony los kataryniarza (1995) i Walc stulecia (1998) oraz za opowiadanie Śpiąca królewna (1996). Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Pracował jako dziennikarz i publicysta m.in. w radiu Wawa, PR IV i "Gazecie Polskiej", gdzie kierował działem publicystyki. Był też gospodarzem programu publicystycznego Radia Tok FM oraz felietonistą czasopisma "Wprost". Od kilku lat jest niezależnym publicystą, chociaż nie ukrywał swych sympatii do Unii Polityki Realnej, w której kiedyś aktywnie działał, był nawet jej rzecznikiem prasowym (do 1995). W referendum europejskim odciął się jednak od tej partii i jej lidera Janusza Korwin-Mikkego. W roku 1995 został stypendystą National Forum Foundation. Pracował w krajowym biurze kongresowym amerykańskiej Partii Republikańskiej i wydziale prasowym jej stanowych struktur w Seattle.

Publikuje m.in. w "Newsweeku Polska" (stała rubryka Raz dookoła), "Rzeczpospolitej" (gdzie zastąpił Macieja Rybińskiego), "Gazecie Polskiej" (stała rubryka Zero zdziwień), Niezależnej Gazecie Polskiej, "Cinemie" (felieton "Poza press-kitem"). Współpracuje z TV Biznes i portalem Interia (cykl felietonów A nie mówiłem), a od listopada 2005 także z Radiem Vox FM, w którym prowadzi poranny przegląd prasy. Za swoją publicystykę otrzymał w 2001 roku nagrodę Kisiela. Jego felietony ukazywały się także w "Najwyższym Czasie!" i "Przewodniku Katolickim". Od września 2006 roku prowadzi w TVP 1 cotygodniowy program kulturalny, pod nazwą Ring, wchodzący w skład pasma publicystycznego Jedynki Nie ma przebacz i ma 3-minutowy felieton radiowy w Programie I Polskiego Radia w poniedziałki o godzinie 8.50.

W kwietniu 2005 został Członkiem Honorowym Stowarzyszenia KoLiber.

Jako pisarz SF debiutował opowiadaniem Z palcem na spuście w tygodniku "Odgłosy" (lipiec 1982). W tym samym roku za Cortex cerebri zdobył nagrodę w konkursie na opowiadanie SF organizowanym przez Naszą Księgarnię, "Młodego Technika", Młodzieżową Agencję Wydawniczą i klub SFAN oraz wyróżnienie za Pilota. Dwukrotnie otrzymał także nagrodę Śląskiego Klubu Fantastyki, Śląkfę, jako Twórca Roku (1990 i 1998). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.


Źródło: http://

Książki autora

Reklamy