Robert Redford

(1936-08-18) - (nadal)

Robert Redford przyszedł na świat 18 sierpnia 1936 r. w Santa Monica (stan Kalifornia, USA). Ukończył szkołę średnią Van Nuys High School w Los Angeles. Pod koniec nauki w tej placówce przeżył dramat osobisty - zmarła mu matka. Później studiował na uniwersytecie w Colorado. Dostawał tam stypendium sportowe za grę w baseball, ale wkrótce je stracił za nadużywanie alkoholu.
Uczył się malarstwa w The Pratt Institute of Art. i uczęszczał do American Academy of Dramatic Arts w Nowym Yorku. Jeszcze jako uczeń tej ostatniej placówki wystąpił w broadwayowskiej sztuce "Tall Story".
Na dużym ekranie zadebiutował w 1962 r. w filmie "War Hunt" opowiadającym o wojnie w Korei. Pięć lat później wystąpił w produkcji "Boso w parku", gdzie zagrał prawnika. Po tej kreacji został okrzyknięty "Złotym chłopcem z Kalifornii". Największą sławę zyskał jednak dzięki filmowi "Butch Cassidy i Sundance Kid" (grał tam Sundance'a Kida).
Założył popularny ośrodek narciarski Sundance, gdzie co roku odbywa się festiwal filmów niezależnych.
Od 1958 do 1985 r., był związany z Lolą Van Wanegen, z którą miał trójkę dzieci (mieliby jeszcze jednego syna, Ale zmarł tuż po urodzeniu). Po rozstaniu romansował przelotnie z projektantką kostiumów Kathy O'Rear i malarką Sybille Szagars.

Kalina Beluch 


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Redford

Książki autora

Reklamy