Zdjęcie - Stanisław Dygat

Stanisław Dygat


Stanisław Dygat to scenarzysta filmowy, dramaturg, autor felietonów, opowiadań i powieści. Publikował na łamach „Kuźnicy”, „Twórczości”, „Przeglądu Kulturalnego”.

Stanisław Dygat - biografia, życie i twórczość

Stanisław Dygat zadebiutował powieścią Jezioro Bodeńskie (1946), w której rozliczył się z przedwojniem, inspirując się własnymi doświadczeniami (Dygat w 1939 roku był internowany w obozie nad Jeziorem Bodeńskim właśnie). Przemianom ustrojowym w Polsce powojennej poświęcił opublikowane w 1948 roku Pożegnania. Wielkim powodzeniem cieszyła się również powieść Disneyland. Wszystkie te trzy powieści zostały przeniesione na ekran przez wybitnych reżyserów i należą dziś do klasyki polskiego kina.

Dygat nie był miłośnikiem romantycznego paradygmatu twórczości. Był raczej prześmiewcą, twórcą dokonującym rozrachunku z polską tradycją i mitami. Przekładał Szekspira i Sofoklesa. Prywatnie był mężem Kaliny Jędrusik, z którą prowadził ożywione życie towarzyskie, integrując środowisko polskich twórców. 

Zmarł 29 stycznia 1978 roku. 

Fotografia Stanisława Dygata pochodzi z archiwum Władysława Miernickiego.

Stanisław Dygat - twórczość

Cytaty Autora

Skręciliśmy Marszałkowską w lewo. Nieliczni przechodnie przemykali ulicami chyłkiem, wstydliwie, jakby zażenowani negliżem budzącego się dnia.


Więcej

Kiedy przeżywa się jakąś miłość, eliminuje ona miłości przeszłe i przyszłe.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy