Zdjęcie - Sun Tzu

Sun Tzu


Sun Tzu to chiński generał, strateg i filozof. Twórca najstarszego na świecie podręcznika na temat strategii wojennej

Gatunki literackie: Zarządzanie i marketing, Inne

Sun Tzu - popularne książki: Sztuka wojny, The Art of War ,

Sun Tzu - najnowsze książki: Sztuka wojny, The Art of War ,

Średnia ocena książek Sun Tzu: 4.75/6

4 osób przeczytało książki autora

18 osób chce przeczytać książki autora

Sun Tzu - biografia, życie i twórczość

Sun Tzu urodził się około 544 roku p.n.e., zmarł w około 496 roku p.n.e. Jego życie jest wspomniane w Kronikach Wiosen i Jesieni, a także w Zapiskach historyka Sima Qiana, jednak do dzisiaj trwają spory, czy ktoś taki naprawdę istniał. 

Sun Tzu – życie

Źródła mówią, że Sun Tzu urodził się w Qi. Służył jako dowódca wojskowy króla Helü w królestwie Wu pod koniec okresu Wiosen i Jesieni w dziejach Chin. Jednak kłóci się to z zawartością Sztuki wojennej. Historycy spierają się, że ten podręcznik został napisany później, między 400 rokiem  p.n.e. a 320 rokiem p.n.e.

Wokół Sun Tzu pojawiło się wiele kontrowersji. Ludzie zastanawiają się czy ktoś taki w ogóle istniał. Około XII wieku n.e. pojawiły się pierwsze wątpliwości, bazujące na tym, że słynny generał nie jest wspomniany w Zuo Zhuan, historycznym dziele, które wymienia większość znanych osobistości z okresu Wiosen i Jesieni. 

Sun Tzu – Sztuka wojny

Sztuka wojny jest podręcznikiem na temat strategii wojskowej. Opowiada o zarządzaniu konfliktami i wygrywaniu bitew. Wiele cytatów do dzisiaj zachowało ponadczasową prawdę o człowieku. 

Na jej temat trwa jednak historyczny spór. Naukowcy twierdzą, że albo jest to praca anonimowa, albo spisana przez różnych wybitnych strategów i generałów. Istnieje wiele teorii na temat tego, kiedy i przez kogo tekst został dokończony. 

Autentyczność Sztuki Wojny potwierdza odkrycie z 1972 roku. Grupa robotników w miejscowości Linyi przypadkowo wykopała świetnie zachowany zestaw tekstów wyrytych na bambusie. Wśród nich były Sztuka Wojny i Metody Wojskowe Sun Bin. Pozwoliło to wykluczyć możliwość jakoby tekst podręcznika miał zostać spisany później.


Źródło: Źródło fotografii: Domena publiczna / Wikimedia Commons

Sun Tzu - twórczość

Okładka - Sztuka wojny
Sztuka wojny

Traktaty, które uczą zwyciężać Sztuka wojny Sun Tzu i Metody wojskowe Sun Pina to kanon literatury militarystycznej. Liczące około 2500 lat traktaty zadziwiają swoją ponadczasowością i walorami...czytaj dalej

Okładka - The Art of War
The Art of War

The Art of War is the work of a fifth-century B.C. heir to the knowledge amassed by a clan of experts on arms and fighting, and is widely recognized as one of the most useful books ever written on leading with...czytaj dalej

1
Cytaty Autora

Kto się zawczasu stawi na pole bitwy, ten może spokojnie czekać na wroga; a kto się zjawi poniewczasie i będzie zmuszony do pośpiechu, ten się tylko zmęczy. Tak więc dobry wojskowy komenderuje wrogiem i nie daje mu się wodzić za nos.


Więcej

Kto często działa z zaskoczenia, często wygrywa.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy