Tomasz Lis

(1966-03-06) - (nadal)

Tomasz Lis (ur. 6 marca 1966 w Zielonej Górze) - jeden z najpopularniejszych polskich dziennikarzy telewizyjnych, twórca programu informacyjnego "TVN Fakty" (emitowanego na antenie stacji TVN) i "Wydarzenia" (nadawanego w telewizji Polsat).

Karierę rozpoczął w TVP, jako student IV roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim wygrał otwarty konkurs na dziennikarza telewizyjnego. Na antenie debiutował 3 maja 1990 roku, prowadząc wieczorne "Wiadomości". Po powrocie ze stypendium amerykańskiej agencji informacyjnej w 1991 roku został sprawozdawcą parlamentarnym "Wiadomości". W 1994 roku został korespondentem w USA. Do Waszyngtonu wyjechał z żoną Kingą poślubioną (po roku znajomości) trzy dni przed wyjazdem. Do Polski wrócił w 1997 r. Rozpoczął pracę w powstającej wówczas stacji TVN. Był współtwórcą i głównym prezenterem Faktów - głównego serwisu informacyjnego TVN, nadawanego od 3 października 1997 roku codziennie o 19:00. Będąc na wizji od pierwszego dnia nadawania programu tej stacji telewizyjnej, jako pierwszy w Polsce anchor stał się jednym z najważniejszych autorów jej sukcesu medialnego.

W TVN został zawieszony w obowiązkach, a następnie, 10 lutego 2004 zwolniony, pod zarzutem niedotrzymywania warunków umowy. Zarzucono mu zbyt wiele publicznych wystąpień poza macierzystą firmą (w tym u konkurencji), naruszających wizerunek jego neutralności i przynależności do stacji. Powszechnie uważa się, że głównym powodem zakończenia kariery w TVN był głośny sondaż Pracowni Badań Społecznych opublikowany w styczniu 2004 w Newsweeku, sugerujący znaczne szanse Tomasza Lisa na zwycięstwo w wyborach prezydenckich (w sondażu zajął drugie miejsce po Jolancie Kwaśniewskiej). Od publikacji Newsweeka Lis nie chciał się odciąć, twierdząc, iż musi to wszystko przemyśleć (zdanie to było potem często cytowane w mediach), ostatecznie jednak nie zdecydował się na start w wyborach. Wydarzenia te odbiły się w mediach głośnym echem, a zbiegły w czasie z wyborem nowego prezesa telewizji publicznej i wymianą wielu posad w tej instytucji.

Opublikowana jesienią 2003 roku książka Tomasza Lisa Co z tą Polską? sprzedała się do 20 kwietnia 2004 w nakładzie ponad 100 tys. egz, a na towarzyszące promocji spotkania z autorem przychodziło bardzo dużo ludzi. Wielu z nich widziało Lisa jako jedynego kandydata mogącego pokonać w wyborach prezydenckich 2005 zarówno Andrzeja Leppera, jak i Jolantę Kwaśniewską.

1 września 2004 roku został Członkiem Zarządu i Dyrektorem Programowym telewizji Polsat. Jest wraz z Hanną Smoktunowicz twórcą programu Wydarzenia. Prowadzi w Polsacie program publicystyczny Co z tą Polską?.

16 września 2004 roku opublikowano kolejną książkę Lisa Nie tylko fakty opowiadającą o jego pracy w telewizji.

Tomasz Lis był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. trzy Wiktory, tytuł Dziennikarza Roku 1999, był laureatem konkursu Telekamery 2006 otrzymując nagrodę dla najlepszego publicysty.

W czerwcu 1994 roku ożenił się z Kingą Rusin, mają dwie córki. 27 czerwca 2006 dziennikarze rozwiedli się.


Źródło: http://www.wikipedia.pl

Książki autora

Reklamy