Wolfgang Amadeusz Mozart

(1756-01-27) - (1791-12-05)

Wolfgang Amadeusz Mozart przyszedł na świat 27 stycznia 1756 r. w Salzburgu. Jako trzylatek słysząc grę siedmioletniej siostry na klawesynie bawił się szukaniem tercji na tym instrumencie. Dwa lata później rozpoczął pod kierunkiem ojca naukę gry na klawesynie i skrzypcach. W tym samym roku (a więc jako pięciolatek!) skomponował pierwsze kilka utworów. Wystąpił też w przedstawieniu tanecznym.
W 1762 r. rodzina Mozartów udała się w dwie podróże artystyczne- do Monachium (szczegóły nieznane) oraz do Wiednia. W Wiedniu Wolfgang i jego siostra grali na klawesynie na dworze cesarskim i pałacach arystokracji. Zachęceni sukcesem udali się rok później w znacznie dłuższą podróż artystyczną (przede wszystkim w miastach niemieckich, a także we Francji i wBrukseli).
W 1769 r. Mozart został koncertmistrzem kapeli arcybiskupiej. W latach 1769-73 trzykrotnie przebywał we Włoszech. Swym talentem muzycznym olśnił papieża, który nadał mu godność kawalera orderu "Złotej Ostrogi".
W 1773 r. kompozytor udał się z ojcem do Wiednia. Celem była posada na dworze. Posady nie uzyskał, ale podróż była ważna dla rozwoju jego twórczości.
Następną podróż- trzymiesięczną- odbył na przełomie lat 1774/75 do Monachium. To nie koniec jego podróży. W kolejną dłuższą trasę po Europie, w towarzystwie matki, wyruszył w 1777 r. Etapami jego wyprawy były: Monachium, Mannheim, Paryż (tam zachorowała i zmarła jego matka) i Salzburg. W tym ostatnim mieście przebywał w latach 1779-80. Wtedy otrzymał zamówienie na wielką operę na rozpoczęcie sezonu operowego w Monachium (był to "Idomeneo, król Krety").
Życie Mozarta, choć bogate artystycznie, nie było zbyt długie. Umarł po krótkiej, bardzo ostro przebiegającej chorobie 5 grudnia 1791 r. Przez długi czas nie znano przyczyny jego zgonu. Obecnie uważa się, że był to zespół chorobowy wywołany przez paciorkowce.
Śmierć przerwała kompozytorowi pracę nad "Requiem". Dzieło zostało jednak dokończone przez znajomych.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_Amadeusz_Mozart

Książki autora

Reklamy