Zbigniew A. Lampart

(1953-03-21) - (nadal)

Zbigniew A. Lampart, kompozytor, organista, krytyk muzyczny i dziennikarz przyszedł na świat 21 marca 1953 r. w Krakowie. W krakowskiej Akademii Muzycznej studiował kompozycję i teorię muzyki pod kierunkiem Bogusława Schaeffera oraz grę na organach u Jana Jargonia. Studia ukończył w 1977 r. otrzymując dwa dyplomy z wyróżnieniem. To jednak nie był koniec jego edukacji- skończył też podyplomowe studia krytyki artystycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył też roczny kurs kompozycji w jednej ze szkół wiedeńskich jako stypendysta rządu austriackiego.
W latach 1977- 1982 związał się z krakowską Akademią Muzyczną. Prowadził tam zajęcia w Katedrze Organów i Klawesynu oraz na Wydziale Wychowania Muzycznego. W latach następnych pracował jako krytyk muzyczny, wydawca i dziennikarz. Odbywał też liczne recitale organowe, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. W latach 1988-90 pełnił rolę kierownika muzycznego w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Przez jakiś czas zajmował się wyłącznie pisaniem muzyki teatralnej i filmowej. Obecnie jego głównym zajęciem jest dziennikarstwo.
Jest laureatem siedmiu konkursów kompozytorskich. W 1984 r. dostał stypendium prezydenta miasta Krakowa, a w 1997 r. był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Kalina Beluch


Źródło: http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_lampart_zbigniew_a

Książki autora

Reklamy