Miasto: Biała Podlaska 21-500
Adres: Sidorska 102
Strona: biblioteka.akademiabialska.pl
BIBLIOTEKA AKADEMII BIALSKIEJ TO WIĘCEJ NIŻ MYŚLISZ!
Oto 32 fakty, które pokazują Bibliotekę Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II jako instytucję nowoczesną, otwartą na potrzeby użytkowników i działającą zgodnie z najnowszymi trendami. Wypracowanie modelu nowoczesnej biblioteki zajęło trochę czasu. Przedstawiamy dowody na to, że Biblioteka Akademicka to miejsce, które nie tylko ułatwia studiowanie, ale także oferuje więcej niż standardowe myślenie o bibliotece…
INFRASTRUKTURA
1. Biblioteka Akademicka została utworzona w 2001 roku. Rozpoczynała swoją działalność w jednym, małym pomieszczeniu w budynku rektoratu.
2. W obecnym, nowo wybudowanym obiekcie funkcjonuje od 2016 roku.
3. Proponuje użytkownikom trzy strefy udostępniania: A, B, C, strefę pracy indywidualnej, strefę pracy grupowej oraz strefy relaksu umiejscowione na różnych poziomach biblioteki, a także strefę edukacyjno-beletrystyczną, gdzie prezentowane są książki z literatury pięknej i odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
4. Infrastruktura biblioteki dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
5. W ramach projektu Uczelnie coraz bardziej dostępne zaplanowane jest wyposażenie stref w kabiny akustyczne.
ZBIORY
6. Biblioteka Akademicka posiada ponad 42 tysiące jednostek inwentarzowych (stan na marzec 2024).
7. W Akademickiej obowiązuje wolny dostęp do półek.
8. Wszystkie książki w strefach, poza standardowymi sygnaturami i kodami kreskowymi, mają kody QR, które przyspieszają proces wyszukiwania i pomagają w dokładnym zlokalizowaniu tytułów oraz oznaczenie kropkowe wskazujące, który tytuł można wypożyczyć, a z którego skorzystać w formie prezencyjnej.
9. W swoich zasobach posiada zbiory w wersji tradycyjnej, e-booki i periodyki w wersji elektronicznej. Oferuje dostęp do mobilnej biblioteki Legimi i do podręczników elektronicznych na platformie Ibuk Libra, oraz do baz danych w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki. Umożliwia także korzystanie z cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych Academica.
10. Akademicka tworzy własne bazy danych. Udostępnia na bieżąco opracowywaną przez bibliotekarzy bibliografię zawartości czasopism, materiałów konferencyjnych i prac zbiorowych oraz bazę dorobku naukowego pracowników Akademii Bialskiej.
11. Od 2022 roku funkcjonuje Repozytorium Instytucjonalne Akademii Bialskiej (RAB).
12. Czytelnicy mają wpływ na zbiory – mogą składać propozycje zakupu książek.
TECHNOLOGIE
13. Biblioteka oferuje strefę samoobsługową z urządzeniem do samodzielnego wypożyczania (selfcheck) i zwrotów (inteligentny regał).
14. Katalog biblioteczny online jest dostępny przez stronę internetową biblioteki oraz w formie aplikacji na smartfony SOWA MOBI.
15. RFID to radiowy systemem identyfikacji i ochrony, którym zabezpieczone są zbiory.
16. System HAN umożliwia korzystanie z elektronicznych zbiorów biblioteki spoza sieci uczelni.
17. Jednoczesne przeszukiwanie katalogu i baz online umożliwia multiwyszukiwarka EDS.
18. Akademicka wyposażona jest w dwa nowoczesne skanery, które pozwalają na wysyłanie skanów na maila.
19. Umożliwia wypożyczanie pozycji na czytniki Kindle.
20. Jako jedyna w regionie posiada książkomat umożliwiający odbiór zarezerwowanych pozycji.
21. Dysponuje robotami PHOTON, dzięki którym realizuje projekt Kodowanie i bajek pisanie z kodowaniem jako aktywnością wiodącą.
22. Do komunikacji z czytelnikami i promocji usług bibliotecznych wykorzystywane są media społecznościowe, tj. Instagram, Facebook i TikTok.
BIBLIOTEKARZE
23. W Bibliotece Akademickiej pracuje 10 bibliotekarzy i dwóch magazynierów, w tym: biegaczka, dyrygentka, anglistka, miłośniczka Zumby, a nawet strażak!
24. Pracownicy uczestniczyli w stażach zawodowych i kursach językowych w takich państwach jak: USA, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Litwa, Malta, a także w wizycie studyjnej w pięciu uniwersyteckich bibliotekach katalońskich.
25. Bibliotekarze są autorami artykułów w punktowanych, recenzowanych czasopismach naukowych.
26. Kadra Akademickiej to autorzy i realizatorzy projektu Projekt Bibliotekarz XXI wieku – przewodnik po labiryncie informacji i wiedzy. Projekt skierowany był do bibliotekarzy bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkół wyższych z powiatu bialskiego, radzyńskiego i parczewskiego.
27. Kadra stale współpracuje z redakcją Bialskiego Przeglądu Akademickiego - prowadzi rubrykę Biblioteka poleca propagującą literaturę i zawierającą recenzje książek znajdujących się w zbiorach Biblioteki AB, a także ze studenckimi kołami naukowymi oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
28. W ciągu miesiąca, dzięki usłudze Zapytaj bibliotekarza, bibliotekarze odpowiadają na ponad 100 wiadomości mailowych dotyczących funkcjonowania biblioteki i jej usług.
29. Akademicka zorganizowała (z ogromnym powodzeniem) Ogólnopolską Konferencję Naukową Dyrektorów Bibliotek Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, pod hasłem: Biblioteka… to więcej niż myślisz.
30. Ma swój autorski program szkolenia użytkowników z wyszukiwania informacji, posiada własną Piosenkę biblioteczną, a główną grafiką w logo jest mózg.
31. Jest biblioteką, która jako pierwsza wśród bibliotek akademickich w regionie, zainicjowała spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.
32. Ogromny udział w projektowaniu budynku biblioteki mieli bibliotekarze.