Biblioteka Publiczna w Gołdapi

Miasto: Gołdap 19-500

Adres: Partyzantów 31

Strona: bpgoldap.pl

O bibliotece:

Biblioteki obecnie to nie tylko instytucje zajmujące się gromadzeniem, opracowaniem i udostępnianiem zbiorów bibliotecznych. W przeciągu ostatnich lat stały się bowiem miejscem, gdzie można skorzystać z szeregu różnych zajęć, wydarzeń i spotkań.

Biblioteka Publiczna w Gołdapi prowadzi działania związane z książką, ale nie tylko. 

Od 14 lat organizuje konkursy recytatorskie, które przybierały różne formy i nazwy: Gminny Konkurs Recytatorski, Konkurs Recytatorski im. Wacława Klejmonta „Cudze chwalicie, swego nie znacie” oraz „Moje Twoje Nasze”. Celami konkursów jest: poznanie twórczości autorów, uwrażliwienie na piękno ojczystego języka oraz kształtowanie wrażliwości na słowo pisane współczesnych poetów Warmii, Mazur i Suwalszczyzny. Początkowo uczestnikami byli uczniowie starszych klas podstawowych i szkół średnich, ostatnie konkursy natomiast (recytacja wierszy Marii Konopnickiej oraz Aleksandra Fredry) skierowane były także do przedszkolaków; cieszyły się wówczas jeszcze większym zainteresowaniem. Od kilkunastu lat działa także Dyskusyjny Klub Książki zrzeszający osoby czytające i lubiące rozmawiać o książkach. W kalendarz wydarzeń biblioteki wpisały się również spektakle teatralne, zarówno te dla dorosłych, jak i dla dzieci, a ostatnio także coraz bardziej popularna forma teatrzyku kamishibai skierowana do przedszkolaków. 

Nasza biblioteka bierze również udział w akcjach ogólnopolskich, takich jak Cała Polska czyta dzieciom, Noc Bibliotek, Narodowe Czytanie, rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz, Europejskie Dni Dziedzictwa.

Organizuje tematyczne spotkania z książką oraz lekcje biblioteczne, kiermasze książki używanej.

Promuje tutejszych pisarzy, poetów, artystów poprzez organizację spotkań autorskich, wystaw, wernisaży. Organizuje zajęcia dla dzieci podczas ferii zimowych i wakacji. Warsztaty związane ze świętami okolicznościowymi, np. Dzień Matki, Dzień postaci z bajek, Święto Ziemi i inne. Warsztaty z dziergania i szydełkowania dla młodzieży i dorosłych.

Bierze udział w różnych wydarzeniach organizowanych w gminie przez Urząd Miejski i inne podmioty, np. Festiwal Zdrowia, Święto Flagi czy urodziny miasta.

Reklamy