Zdjęcie - Anna German

Anna German

(1936-02-14) - (1982-08-25)

Anna German to znana polska piosenkarka i kompozytorka. Koncertowała na całym świecie. Potrafiła śpiewać w siedmiu językach. Jej piosenki są znane do dzisiaj.

Anna German - biografia, życie i twórczość

Anna German urodziła się 14 lutego 1936 w Urgenczu, zmarła 25 sierpnia 1982 w Warszawie. Córka Eugena Hörmanna (pol. Eugeniusza Germana) i Irmy German. 

Anna German – rodzina i wczesne lata

Ojciec Eugen Hörmann (pol. Eugeniusz German) urodził się w Łodzi, ale pochodzenie miał niemieckie. Przez jakiś czas mieszkał z rodzicami na Ukrainie, ale w wyniku represji zostali przesiedleni do ZSRR. Eugen postanowił stamtąd uciec. Zatrzymał się w Donbas, tam pracował, tam też porzucił pierwszą żonę z czteroletnim synkiem, by móc dalej uciekać. Na granicy irańskiej poznał Irmę Martens. Wywodziła się ona z holenderskich mennonitów. Irma i Eugen związali się i razem uciekali przed NKWD. Osiedlili się w Urgenczu w Uzbekistanie, gdzie urodziła się Anna. Przenieśli się do Taszkentu, tam też Irma zaszła w drugą ciążę. Sielanka rodziny nie trwała długo, gdyż 26 września 1937 Eugen został aresztowany. Rozstrzelano go rok później, o czym rodzina nie miała pojęcia, dowiedzieli się o tym dopiero po około 20 latach. Irma z dziećmi i matką została zesłana do Kirgistanu. Fryderyk, brat Anny w wieku dwóch lat umarł na szkarlatynę. W 1942 roku Irma ponownie wyszła za mąż za Polaka Hermena Barnera. Dzięki temu w 1946 roku mogła przyjechać i osiedlić się w Polsce. Trzy pokolenia kobiet zamieszkały w Nowej Rudzie. Po trzech latach przeniosły się do Wrocławia.

Anna German – wykształcenie

Annie z łatwością przychodziła nauka języka polskiego. W 1955 roku ukończyła VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu. Ukończyła studia na Uniwersytecie Wrocławskim z wyróżnieniem, uzyskała wtedy tytuł magistra geologii. 

Anna German – początek kariery

Śpiew był jej życiem. W jednym z wywiadów powiedziała: Myślę, że każdy z nas ma swoją gwiazdę. Może nią być miłość, praca, macierzyństwo… Tylko trzeba zrobić wszystko, żeby nie gasł jej blask. Moja gwiazda – to piosenka”. Tak zaczyna napisana przez Mariolę Pryzwan biografia artystki: Anna German we wspomnieniach

1960 rok, na scenie wrocławskiego klubu Kalambur debiutowała młoda artystka. Choć z początku nie brała dużo pieniędzy za koncert to potrafiła ich dawać ponad czterdzieści w miesiącu. Pierwszą nagrodę otrzymała w 1963 roku na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Kolejną rok później na Festiwalu Piosenki w Opolu za Tańczące Eurydyki. Za ten sam utwór, znów na festiwalu w Sopocie dostała dwie nagrody. Dobra passa nie kończyła się, a ona w 1965 roku zdobyła I nagrodę na III Festiwalu Piosenki w Opolu, za utwór Zakwitnę różą. To wtedy poznała swojego męża Zbigniewa Tucholskiego.


Anna German – międzynarodowa kariera i wypadek

Anna została dostrzeżona włoską firmę „Company Discografica Italiana”. Artystka podpisała z nimi kontrakt na trzy lata. Wtedy zaczęła się jej międzynarodowa kariera. Śpiewała na scenie paryskiej Olimpii. Wzięła udział na XVII Festiwalu w San Remo, była jedyną w historii polką na tym festiwalu. Na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskie była pierwszą występującą tam cudzoziemką. 

Szczęście artystki przerwał wypadek samochodowy na włoskiej autostradzie. Anna przeżyła, ale miała wiele obrażeń, a lekarze nie dawali jej szans powrotu do zdrowia, ani tym bardziej na scenę. Dwa tygodnie leżała nieprzytomna. Przez następnie miesiące leżała w gipsie. Rekonwalescencja trwała trzy lata, a w tym czasie Anna napisała książkę biograficzną Wróć do Sorrento?.... Artystka swoimi słowami potrafiła czytelnika poruszyć czułe struny czytelników. 

Anna German – dalsza kariera

Od wypadku mijają trzy lata i Anna wraca z nową płytą Człowieczy los. Ponownie wystąpiła w Opolu i zdobyła nagrody. W 1971 roku znów w Opolu otrzymała nagrodę publiczności za Cztery karty. W 1972 roku odważyła się na trasę koncertową, pierwszą po wypadku.

Wiele razy brała udział w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, a także  Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. 

W 1979 roku wyszła jej ostatnia płyta w języku polskim, a rok później ostatnia rosyjska płyta.

Anna aktywnie występowała też w ZSRR. Prowadziła tam tournée i zagrała wiele koncertów. 

Anna German – życie prywatne

Ze Zbigniewem Tucholskim wzięła ślub cywilny w 1972 w Zakopanem. Trzy lata później urodził się ich syn Zbigniew. Wydawać by się mogło, że wszystko co złe już minęło, lecz wtedy jak grom z jasnego nieba na rodzinę spadła diagnoza. U Anny wykryto chorobę nowotworową, której w 1980 roku nastąpił nawrót. Kobieta nawróciła się wtedy i zwróciła z modlitwą do Boga. Wzięła z mężem ślub kościelny. 25 sierpnia 1982 roku zatrzymał się świat. Uwielbiana przez wielu artystka przegrała walkę z chorobą. Zmarła w warszawskim Szpitalu Klinicznym. Jej pogrzeb odbył się 30 sierpnia 1982 roku. Została pochowana na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie. 

Artystka nie lubiła mówić o sobie, lecz dzięki zebranym przez Mariolę Pryzwan listom, wypowiedziom i fotografiom i opublikowanym pod tytułem Anna German o sobie możemy dowiedzieć się kim naprawdę była ta wielka i międzynarodowa gwiazda estrady. 

Dzisiaj losy Anny German możemy obserwować w serialu emitowanym na TVP1 i na nowo przeżywać jej wzloty i upadki. 


Źródło: Źródło fotografii: Domena publiczna / Wikimedia Commons

Anna German - twórczość

Okładka - Wróć do Sorrento?...
Wróć do Sorrento?...

W 1966 roku Anna German, nazywana wówczas „Białym Aniołem polskiej piosenki”, wyjechała do Włoch, aby zrobić światową karierę. Trasa koncertowa, występy telewizyjne, festiwal w San Remo, (to wtedy...czytaj dalej

1
Cytaty Autora

Anna German nie śpiewa piosenek.


Więcej

Ile metrów pani sobie mierzy?


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy