Anna German we wspomnieniach

Traumatyczne dzieciństwo, droga do kariery muzycznej, tragiczny wypadek i historia wielkiej miłości - biografia Anny German napisana na podstawie wspomnień jej bliskich, przyjaciół i współpracowników. Prawdziwe zdarzenia wzbogacone kolorowymi reprodukcjami prawie 200 zdjęć i dokumentów.

„Śpiew był jej życiem. W jednym z wywiadów powiedziała: Myślę, że każdy z nas ma swoją gwiazdę. Może nią być miłość, praca, macierzyństwo… Tylko trzeba zrobić wszystko, żeby nie gasł jej blask. Moja gwiazda – to piosenka. Los nie szczędził Annie German nieszczęść już w dzieciństwie. A potem, u progu międzynarodowej kariery, w sierpniu 1967 roku, uległa poważnemu wypadkowi na Autostradzie Słońca we Włoszech. Zakuta w gipsowy pancerz, długie tygodnie walczyła o życie, a następnie o powrót do zdrowia i śpiewania. Zaskoczyła wtedy niezwykłym męstwem, optymizmem, siłą woli i walki. Kilkanaście lat później tej siły już jej nie wystarczyło…” (ze wstępu do książki).

Wybitna biografistka Mariola Pryzwan, która ze wspomnień złożyła biografie m.in. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego czy Anny Jantar, od lat jest zafascynowana osobą Anny German. Na kartach książki śledzimy losy artystki: dzieciństwo spędzone w Azji Środkowej, czasy młodości we Wrocławiu, początki kariery estradowej, sukcesy na festiwalach piosenki w Opolu i Sopocie, występy we Włoszech, tragiczny wypadek i triumfalny powrót na scenę i powolne wycofywanie się w cień....

"Tańcząca Eurydyka. Anna german we wspomnieniach" to portret kobiety z klasą, kobiety szlachetnej, o nienagannych manierach, która w każdym człowieku starała się dostrzec dobro.

Informacje dodatkowe o Anna German we wspomnieniach:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2013-04-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-63656-36-2

Kup książkę Anna German we wspomnieniach

Anna German we wspomnieniach - opinie o książce

Do przeczytania książki autorstwa Marioli Pryzwan pt. ''Tańcząca Eurydyka. Anna German we wspomnieniach '' przekonał mnie serial odcinkowy wyprodukowany przez Telewizję Polską o życiu artystki od momentu jej narodzin aż po sam jego koniec.

Dla większości Czytelników życie Pani Anny German stanowi tajemnicę, którą należy poznać, aby lepiej zrozumieć i zapamiętać, jaka ona będąc na scenie, w życiu prywatnym, czy cieszyła się życiem? Mianowicie były trudne w okresie dzieciństwa, strach o każdy dzień powodowały to, że mała Ania zaczęła śpiewać od najmłodszych lat.

Podobała mi się u Pani Ani skromność, pracowitość, szacunek, którym każdego dnia obdarzała mamę i babcię. Dbała o to, aby były dobre relacje z nimi na każdym etapie życia. Babcia i jej mama Irma pomagały jej i uczyły życia.

Wsłuchując się dokładnie  w słowa piosenek w jej wykonaniu: ''Człowieczy los'', ''Tańczące Eurydyki'', '' Nadzieja'', duet zaśpiewany z Panem Krzysztofem Cwymarem ''Byle tylko ze mną'' to odnosi się wrażenie, że one były stworzone, aby ona je zaśpiewała.

Kiedy słuchałam, a  przy tym analizowałam  piosenkę wykonywaną w duecie razem  z Panem Krzysztofem Cwymarem ''Byle tylko ze mną'' to odkryłam Panią Annę jako artystkę na nowo. Uśmiechniętą i taką szczęśliwą, że ma możliwość śpiewania w ów duecie.

Pani Anna prowadziła osobisty dziennik, w którym zapisywała swoje myśli spostrzeżenia, uwagi.

Pan Stefan Rachoń ocenił Panią Annę w następujący sposób, że '' była najlepszą piosenkarką swego pokolenia''.

Autorka zadbała szczególnie w książce o to, aby zachowane wspomnienia opowiedziane przez jej przyjaciół prywatnych i artystycznych o  jak ją zapamiętali.

Tekst  opracowany przez autorkę czyta się dobrze ze względu na właściwe zastosowanie czcionki.

Elementem dodatkowym są tutaj w doskonały sposób dobrane zdjęcia prywatne, osobiste dokumenty, dyplomy, artykuły z gazet, afisze, słowa piosenek, podziękowania związane z osiągnięciami zawodowymi Pani Anny oraz opracowanie graficzne, indeks osób, kalendarium, źródła tekstu

Daleka i długa była droga do osiągnięcia sukcesu w momencie, kiedy do czegoś podążamy i tak było u Pani Ani, ale ona jest przykładem artystki, która się nigdy nie poddawała.

W radiu nadal słyszymy  dźwięki wykonywanych piosenek, o które proszą słuchacze  nie zapominający o jej muzycznej twórczości.

Pani Mariola Pryzwan dzięki tej książce udowodniła, że warto jest uzupełniać swoją wiedzę muzyczną o artystach, którzy na zawsze będą zachowani i zapamiętani w naszych sercach wrażliwych na muzykę.

Polecam przeczytać tę książkę oraz mieć ją w swojej muzycznej biograficznej kolekcji.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-06-10,
Książka jest zbiorem wspomnień rodziny, przyjaciół i znajomych Anny German, przeplatanymi fragmentami pierwszej biografii piosenkarki. Na kartach lektury śledzimy ciężkie, ale i niezwykle barwne życie Anny - jej dzieciństwo spędzone na Wschodzie, młodość we Wrocławiu, początki kariery w Estradach: Wrocławskiej, Rzeszowskiej i Olsztyńskiej. ,,Anna German we wspomnieniach" buduje przed nami obraz kobiety, której całym życiem był śpiew. Poznajemy ją nie tylko jako utalentowaną piosenkarkę, ale i wspaniałego, dobrego, inteligentnego człowieka. Jej upór i wola walki o życie i zdrowie, które zawisło na włosku po tragicznym wypadku którego była uczestniczką na Autostradzie Słońca we Włoszech, wzrusza do łez (tak samo jak to, że owej siły po kilku latach było coraz mniej). W Polsce Anna German została nieco zapomniana, a tymczasem Rosjanie uważają ją za swoją. Zrealizowali wiele programów wspomnieniowych i filmów dokumentalnych opowiadających o życiu Anny. Również w Rosji powstał (i istnieje do dziś!) Międzynarodowy Klub Wielbicieli Anny German. Istnieje nie tylko ulica Anny German, ale nawet ASTEROIDA annagerman zarejestrowana pod numerem 2519 (odkryta przez Tamarę Smirnową). W książce znajdziemy nie tylko wzruszające wspomnienia spisywane przez przyjaciół i rodzinę Anny German, ale też szereg fotografii. Wspomnienia poprzetykane są - niczym w rodzinnym albumie - pięknymi fotografiami (jest ich naprawdę mnóstwo!), plakatami, afiszami, wycinkami z gazet. Uważam, że książkę tę należy przeczytać, aby pamięć o Annie German nie umarła, a blask jej gwiazdy świecił tak jasno jak jej uśmiech i kryształowy głos.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-04-21, 26 książek w 2014r,
Wspaniała biografia. Polecam! Przeczytałam na jednym wdechu. Bez wydechu. Wciąga. Zachwyca. Zatrzymuje. Bogato ilustrowana. Rzetelnie uargumentowana. Niezwykle interesująca. Myślę, że najlepszym wyznacznikiem będzie cytat z książki. Cytat - list, napisany przez A.German. OSTATNI LIST ANNY GERMAN DO ANNY KACZALINY Moja Droga Aniczko, Już kilka razy powinnam jechać (płynąć) na tamten brzeg, ale ten skąpiec Charon bez pieniędzy nie chce wieść w swej łódce... do podziemnej krainy Hadesu. A skąd je wezmę skoro nie pracuje?! I jeszcze długo nic nie będę robiła. Aniczko, moja droga siostrzyczko , nie będę Ci pisać, co się ze mną działo - zbyt smutne - lecz znowu samo największe nieszczęście minęło, serce z przerwami, ale podnoszę się i piszę mój pierwszy list - Do Ciebie. Chce ci powiedzieć coś ważnego. Wczoraj przyjęłam chrzest - to wiara mojej babci, Jestem bardzo szczęśliwa . Jakże bym chciała posiedzieć razem z Tobą i wszystko Ci opowiedzieć !!... Powiedz Witii (Wiktorowi Mamontowowi) - do nikogo więcej nie mogę pisać - brakuje sił - Ty już sama powiesz komu trzeba. Aniczko, dziękuje za prezenty - wszystko cudne... Za oknem piękna wiosna. U nas kwitnie bez, ale już bardzo dawno leżę w szpitalach i teraz w domu już miesiąc - tymczasem nie wstaję wcale, ale mniejsza o to. Jakoś to będzie. Aniczko, moja miła, moja droga, moje słoneczko - ucałuj ode mnie Mamę i wszystkich, wszystkich. Bądź zdrowa i napisz do mnie. Bardzo czekam. Całuję Cię i obejmuje - moja serdeczna Przyjaciółko. Bardzo czekam i tak strasznie stęskniłam się za tobą, Ludmiłą Iwanowną (matką Anny Kaczaliny) i Waszymi sercami...Twoja Ania. Str.346
Avatar użytkownika - Justa1
Justa1
Przeczytane:2024-03-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2024,

Anna German to nie tylko wspaniala zdolna i lubiana piosenkarka, ale przede wszystkim cudowna i ciepla. Empatyczna i skromna osoba, ktora mimo przeciwnosci losu, nigdy sie nie poddawala i ta wspaniala ksiązka jest na to niezbitym dowodem :)

Nie wrócą te lata. Autobiografia i listy do męża
Mariola Pryzwan0
Okładka ksiązki - Nie wrócą te lata. Autobiografia i listy do męża

Niepublikowana autobiografia oraz nieznane listy Ireny Jarockiej! Irenę Jarocką jako gwiazdę estrady poznały i pokochały miliony, ale tylko nieliczni...

Cześć starenia! Cybulski we wspomnieniach
Mariola Pryzwan0
Okładka ksiązki - Cześć starenia! Cybulski we wspomnieniach

Był fenomenem, idolem swego pokolenia, obiektem uwielbienia. Już za życia stał się legendą. W nowej, poszerzonej o kilkanaście kolejnych wspomnień, książce...