Zdjęcie - Anne Frank

Anne Frank


Anne Frank to żydowska dziewczynka, która przez 2 lata prowadziła dziennik, w którym opisywała swoje doświadczenia podczas życia w ukryciu w Amsterdamie. 

Anne Frank - biografia, życie i twórczość

Rodzina Anne Frank po przejęciu władzy przez Hitlera przeprowadziła się do Amsterdamu, próbując uciec przed prześladowaniami. Niestety, od wojny nie udało się uciec – w maju 1940 roku Niemcy zaatakowały Holandię i tam również przestało być bezpiecznie. W obliczu zagrożenia wywiezienia do obozu koncentracyjnego, w lipcu 1942 roku rodzina zaczęła się ukrywać na terenie byłej firmy, w której wspólnikiem był Otto Frank, ojciec Anne. 

Anne Frank zaczęła notować swoje myśli i opisywać doświadczenia w wydawanym wielokrotnie, tłumaczonym i wznawianym Dzienniku. Publikacja ta doczekała się licznych adaptacji komiksowych i filmowych. Szeroko znane są cytaty z Dziennika Anne Frank. Po dwóch latach życia w ukryciu Frankowie trafili do Auschwitz-Birkenau. Później Anne wraz z siotrą przeniesione zostały do obozu Bergen-Belsen. Tam Anne Frank zmarła na tyfus. Niedługo później obóz został wyzwolony przez brytyjczyków.

II wojnę światową przeżył jedynie ojciec Anne Frank. To właśnie on podjął się publikacji Dziennika

W 2022 roku ukazała się publikacja Kto zdradził Anne Frank, której autorka, Rosemary Sullivan, opisuje śledztwo, mające wyjaśnić kulisy śmierci Anne Frank. 

Anne Frank - twórczość

Anne Frank - wiadomości

Cytaty Autora

To jest ta trudność dzisiejszych czasów: ideały, marzenia, piękne oczekiwania jeszcze się nie zdążą rozwinąć, a już zostają trafione i totalnie zniszczone przez najbardziej przerażającą rzeczywistość.


Więcej

Jeśli tylko można kogoś uratować, wszystko inne nie ma znaczenia.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy