Antoine de Saint- Exupery przyszedł na świat 29 czerwca 1900 r. w Lyonie (Francja) w rodzinie arystokratycznej (ojciec był hrabią). Gdy miał 4 lata, zmarł mu ojciec, a przyszły pisarz z matką i rodzeństwem zamieszkał w zamku u ciotki. Pobierał nauki w szkołach jezuickich. Jego pasją było latanie. Jako dwunastolatek po raz pierwszy był pasażerem samolotu. W tym samym roku zamontował skrzydła na swoim rowerze! W 1919 r. zaczął studiować architekturę na Akademii Sztuk Pięknych. W 1921 r. uzyskał kwalifikacje pilota cywilnego, a rok później pilota wojskowego. Jednak w 1923 r. został ranny podczas lotu dla wojska i został przeniesiony do rezerwy.
W 1926 r. dostał pracę w towarzystwie lotniczym i tam latał, głównie przewożąc pocztę, między Francją a Afryką (trasa Tuluza- Dakar). Od 1929 do 1931 r. był dyrektorem argentyńskiego oddziału tego towarzystwa. W Argentynie poznał też przyszłą żonę (ślub wzięli w 1931 r. po powrocie pisarza do Francji). W 1935 r. podjął próbę rekordowego lotu na trasie Paryż- Sajgon, lecz samolot rozbił się na Saharze. Podczas wojny domowej w Hiszpanii był korespondentem prasy francuskiej. W 1938 r. próbował przelecieć z Nowego Jorku do Ziemi Ognistej, lecz znów miał wypadek - tym razem w Gwatemali i został ranny.
Po wybuchu II wojny światowej latał we francuskim dywizjonie rozpoznawczym. Po zajęciu Francji przez Niemców (1940 r.) przedostał się przez Portugalię do USA. Tam zajął się pisarstwem i działalnością propagandową. Jednak nie potrafił żyć bez latania, więc zgłosił się do Lotnictwa Wolnych Francuzów pod dowództwem amerykańskim. Latał w dywizjonie rozpoznawczym. Po wykonaniu dwóch misji zdarzył mu się kolejny wypadek (uszkodzenie samolotu przy lądowaniu) i został zawieszony. Jednak 16 maja 1944 r. znów powrócił do latania bojowego. 31 lipca 1944 r. wyleciał z misją fotografowania niemieckich wojsk koło Lyonu i nie powrócił. Został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec. Szczątki samolotu odnaleziono dopiero w 2000 r.! Dwa lata wcześniej z Morza Śródziemnego została wyłowiona bransoletka pisarza.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl.wikipedia.org./wiki/Antoine_de_Saint-Exup%C3%A9ry

Książki autora

Cytaty Autora

-Gdzie sa ludzie? - zaczal Maly Ksiaze. - Czuje sie troche osamotniony w pustyni...
-Wsrod ludzi jest sie takze osamotnionym - rzekla zmija.


Więcej

Jeżeli mówicie dorosłym: „Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z geranium w oknach i gołębiami na dachu” – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: „Widziałem dom za sto tysięcy złotych”. Wtedy krzykną: „Jaki to piękny dom!”


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy