Zdjęcie - Ewa Nowak

Ewa Nowak

(1966-12-21) - (nadal)

Ewa Nowak to polska autorka książek dla dzieci i młodzieży, dziennikarka, publicystka, pedagożka.

Ewa Nowak - biografia, życie i twórczość

Ewa Nowak zdobyła popularność jako publicystyka związana z czasopismami, kierowanymi do dzieci i młodzieży. Pierwszy tekst opublikowała w „Filipince” w 1997 roku, poruszając problem zdawalności egzaminów ustnych. Współpracowała z czasopismami „Cogito”, „Victor Gimnazjalista”, „Victor Junior”, „Trzynastka”, „Sens”.

Ewa Nowak jako pisarka zadebiutowała w roku 2002 książką Wszystko, tylko nie mięta, pierwszy tom serii pod tym samym tytułem. Od tego czasu ukazało się kilkadziesiąt książek Ewy Nowak. Wydały je oficyny wydawnicze Czarna Owca, Egmont, Greg, HarperCollins, Prószyński i S-ka, Słowne, Wydawnictwo Literackie.

Ewa Nowak poruszyła niezbadany wcześniej w polskiej literaturze temat miłości dzieci. Zrobiła to w książce Pajączek na rowerze. Publikacja ta przyniosła jej wyróżnienie w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. Ewa Nowak zmierzyła się też z zagadnieniem przemocy psychicznej w związku młodzieżowym. Powieść Bardzo biała wrona otrzymała tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY. Ewa Nowak wyróżniona została również za książkę Orkan Depresja opowiadającą o depresji wśród nastolatków. 

Ewa Nowak w swojej twórczości dotyka tematów ważnych dla nastolatków. Mówi o tym, jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Ewa Nowak promuje ważne wartości; uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka. W twórczości Ewy Nowak uwagę zwraca subtelne poczucie humoru i trafność analizy poruszanych przez pisarkę problemów.

Książki Ewy Nowak to najczęściej powieści współczesne, jednak tematy, jakie pisarka w nich porusza, należy uznać za uniwersalne. 

W 2021 roku Ewa Nowak rozpoczęła publikację nowej serii Ratownicy świata Janek i tata.

Ewa Nowak - twórczość

Ewa Nowak - wiadomości

Cytaty Autora

Ludzie albo zbyt banalni, albo dają się tresować. Każdy z nas ma skłonność do poddawania się cudzym rozkazom. Jeśli człowiek się raz zgodzi ... koniec! W końcu dochodzi do tego, że jesteśmy niewolnikami cudzych zachcianeki już nie umiemy inaczej.


Więcej

Nie mogę się ciebie bać. Jesteś moim tatą i powinnam cię kochać, a nie bać się ciebie.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy