Wszystko, tylko nie mięta

Tom 1 cyklu Wszystko, tylko nie mięta

Klasa maturalna, przystojniak Kuba Gwidosz przyzwyczajony jest do pełnych uwielbienia spojrzeń koleżanek. Spotkanie dziewczyny, która ignoruje jego obecność, zmienia wszystko...

Informacje dodatkowe o Wszystko, tylko nie mięta:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2005 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN: 83-237-8872-3
Język oryginału: Polski
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Wszystko, tylko nie mięta

Wszystko, tylko nie mięta - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-11-18,

KOMEDIA FAMILIJNA

Z okazji piętnastolecia pierwszego wydania, debiutancka powieść cieszącej się wielką popularnością Ewy Nowak powraca na księgarskie półki. Jak w najlepszych książkach autorki, tak i tu czeka na czytelników wiele życiowych, choć często absurdalnych sytuacji, prawd i humoru. A wszystko to w znakomicie, choć lekko napisanej opowieści nadającej się doskonale dla całej rodziny.

„Wszystko, tylko nie mięta” przedstawia nam losy rodziny Gwidoszów mieszkających na warszawskim osiedlu. Jak każda rodzina, tak i oni mają swoje wzloty i upadki, smutki i radości, i dziwactw także mają trochę. Może nawet więcej niż trochę. Przede wszystkim jednak przeważa u nich miłość, choć nieidealna i niepozbawiona zgrzytów. Głową rodziny jest ojciec, który porzucił posadę nauczyciela i teraz zajmuje się ubezpieczeniami. Jego żona, Joanna, mistrzyni w składaniu obietnic, których najczęściej nie dotrzymuje, w wieku średnim postanawia zająć się psychologią. Pod ich opieką pozostaje trójka dzieci. Przystojny maturzysta Kuba doskonale radzi sobie w rozkochiwaniu w sobie dziewczyn. Jak to w takich przypadkach bywa, ta kosa trafia w końcu na swój kamień. Jego młodsza siostra, buntowniczka, jak na jej wiek przystało – i jak na jej wiek przystało, romantyczka marząca o wielkiej miłości, znajduje nie do końca typowy obiekt westchnień, co prowadzi ją tylko do kompleksów, które mogą nawet zaszkodzić jej zdrowiu. Wreszcie jest też malutka Marysia, która, jak to dzieci, potrafi być kłopotliwa na różne sposoby. Wszyscy oni starają się wieść swoje życie i przetrwać to, co im serwuje, robiąc to na swój bardzo sympatyczny sposób, w towarzystwie kota o imieniu Pies i psa Łaty.

Rzadko, bo rzadko, ale jednak tak się zdarza, że debiut literacki po latach okazuje się być najlepszym z całego dorobku danego pisarza. Czy tak jest w przypadku Ewy Nowak, ciężko jednoznacznie ocenić – ja osobiście jednak wolę wczesne powieści autorki i śmiało mogę powiedzieć, że „Wszystko, tylko nie mięta” należy do najlepszych, jakie wyszły spod jej ręki. Co jest w niej takiego dobrego?

Bardzo wiele. Czy jest kwintesencją pisarstwa Nowak? Nie, ale stanowi zapowiedź wszystkiego tego, czym autorka miała nas raczyć przez kolejne półtorej dekady. Rodzina, problemy, trudne miłości i trudne pytania. Z tym że, w przypadku „Mięty” wszystko to jest świeże i podane z lekkością, której brak najnowszym dokonaniom pisarki. Dzięki temu książka bardziej nadaje się dla młodszych odbiorców, nawet kiedy porusza trudne tematy – także te związane z seksualnością.

Jeśli więc jeszcze nie znacie „Mięty”, teraz macie okazję nadrobić ten błąd i poznać znakomitą powieść, która wciągnie zarówno nastolatków, jak i ich rodziców – i wszystkich tych, którzy nie zapomnieli jak to jest mieć kilkanaście lat. Dobrze napisana, uczy poprzez zabawę – i to uczy rzeczy głębszych i ważniejszych. A jednocześnie dostarcza tak wiele niezobowiązującej literackiej przyjemności. Polecam.

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/11/15/wszystko-tylko-nie-mieta-ewa-nowak/

Avatar użytkownika - Ryuzaki
Ryuzaki
Przeczytane:2015-07-06, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Książkę tę niezwykle łatwo się czyta. Jest też dość wciągająca, aczkolwiek sama fabuła moim zdaniem pozostawia wiele do życzenia. Wątki są raczej spójne i dopracowane, ale brakuje mi w nich realizmu. Nie wyobrażam sobie żeby mogła na prawdę istnieć taka rodzina jak Gwidoszów. Dodatkowo Malwina zachowuje się bardziej jak trzynastolatka, a nie szesnastolatka. Ten tytuł mogłabym polecić nastolatkom przed czternastym rokiem życia.
Avatar użytkownika - EvilAngel16
EvilAngel16
Przeczytane:2015-03-22, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Szczerze pisząc, nie mam pojęcia, co myśleć o tej książce. Sięgnęłam po nią w zasadzie przez przypadek i szczęśliwie dotrwałam do końca (jestem z siebie dumna :-). Lubię literaturę realistyczną, ale "Wszystko, tylko nie mięta" było jakieś dziwne. Według opisu na okładce oraz opinii czytelniczek, ten Kuba to książkowy ideał chłopaka. Kategorycznie nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Jego poczucie humoru, zachowanie, poglądy działały mi na nerwy. Podobnie było z Malwiną. Wiem, że nastolatki zakochują się w muzykach, ale żeby w starych czterdziechach, to nie słyszałam... Jej brak pewności siebie oraz początkowe przekonania dotyczące wyglądu również były mi zupełnie obce. Szczerze mówiąc, wolałabym nie zgłaszać się do odpowiedzi na lekcjach chemii i mieć szczupłą figurę niż otłuszczone ciało i wypełniony wzorami umysł. No cóż... Ale to tylko moje zdanie. Oprócz bohaterów, fabuła, również nie była zbytnio chwytliwa. Niekoniecznie zrozumiałam, co autorka chciała nam, nastolatkom, przekazać. Jednak książkę czytało mi się szybko i lekko. Była ona nie najgorszą odskocznią od fantasy. Dlatego w zasadzie "Wszystko, tylko nie mięta" jest godne polecenia.
To chyba moja ulubiona książka z tej serii. No może na równi z "Diupą" i "Drugim" i "Krzywym 10" i oczywiście "Lawendą w chodakach"... Bardzo ciepła i pełna humoru. Doskonała na jesienne wieczory
Avatar użytkownika - Aggatta
Przeczytane:2016-02-03, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016,
Michał Jakiśtam
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Michał Jakiśtam

Do rodziny Gwidoszów przyjeżdża ich kuzynka z Łomży, nastoletnia Edyta. Dramatyczne okoliczności sprawiły, że nagle musiała zmienić swoje miejsce...

Dziadek do orzechów
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Dziadek do orzechów

Marysia, uczennica szkoły baletowej, chciałaby pewnego dnia wystąpić na deskach teatru. Okazja nadarzy się szybciej, niż mogłaby sobie wymarzyć! W szkole...