Hans Christian Andersen


Hans Christian Andersen przyszedł na świat 3 kwietnia 1805 r. w bardzo ubogiej dzielnicy Odense jako syn szewca i praczki. Ojciec stracił zdrowie w kampanii napoleońskiej i wkrótce potem zmarł, natomiast przyczyną śmierci matki był alkoholizm. Został ówczesnym zwyczajem dwukrotnie ochrzczony- pierwsze raz w dniu narodzin (profilaktycznie- wiele noworodków umierało bowiem wtedy w pierwszym dniu życia), drugi- 15 kwietnia.
Pierwszy kontakt z baśniami miał dzięki babce ze strony ojca. Przyszły pisarz widywał się z nią w szpitalu psychiatrycznym (tam przebywał jego chory dziadek). Niektóre motywy z babcinych opowieści wykorzystał potem w swoich utworach. W 1819 r., po śmierci ojca i powtórnym małżeństwie matki, wyjechał do Kopenhagi. Marzyło mu się zostanie aktorem. W teatrze jednak nie dostał angażu. W latach 1820-21 był uczniem szkoły baletowej w Kopenhadze. Rozpoczął karierę jako śpiewak, ale przez mutację zmienił mu się głos.
Ponieważ kochał teatr, a nie udało mu się zostać aktorem, zaczął pisać liczne sztuki. Nie zawsze cieszyły się powodzeniem, poza tym krytycy ganili go za liczne błędy ortograficzne, interpunkcyjne i stylistyczne związane z brakiem wykształcenia. Jednak pomocną dłoń wyciągnął do niego Jonas Collins. Dzięki jego poparciu Andersen dostał w 822 r. stypendium królewskie, co pozwoliło mu na kontynuację nauki szkolnej i późniejsze studia. Co ciekawe, bajkopisarz zakochał się w synu swego dobroczyńcy (był bowiem biseksualny).
Finansowy zastrzyk pozwolił mu na kontynuację pracy twórczej i rozwijanie zainteresowań. Jeździł po całej Europie. Jednak nie umiał sobie znaleźć miejsca i był powszechnie uważany za nadwrażliwego dziwaka i egocentryka. Miał tendencje do depresji. Martwił się, że popadnie w obłęd jak dziadek.
Zmarł 4 sierpnia 1875 r. Rolighed koło Kopenhagi.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Hans_Christian_Andersen

Książki autora

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
2020-03-01 18:20:14
Cytaty Autora

Co ma ptak za całe to swoje ciwit, ciwit, kiedy przychodzi zima? Musi marznąć i głodować, ale to przecież takie wzniosłe!


Więcej

Szczęście można znaleźć tam, gdzie ludzi zadowala drobiazg, bo kochają i sae kochani.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy