Zdjęcie - Irena Jarocka

Irena Jarocka

(1946-08-18) - (2012-01-21)

Irena Jarocka to polska piosenkarka i aktorka, która wiodła solową karierę, ale też współpracowała z takimi zespołami jak Polanie, Czerwone Gitary czy Budka Suflera. 

Irena Jarocka - biografia, życie i twórczość

Irena Wanda Jarocka była znaną piosenkarką, szczególnie w czasach PRLu. Jeździła wówczas z koncertami po tzw. „demoludach", ale koncertowała też w Europie Zachodniej. Słuchali jej melomani z Niemiec Wschodnich oraz Zachodnich, Czechosłowacji, Bułgarii, Szwajcarii, Włoch, Portugalii, Luksemburga, Australii czy Francji. Chętnie śpiewała też dla Polonii w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. 

Irena Jarocka - dzieciństwo

Irena Jarocka urodziła się w niezamożnej rodzinie. Tata, Henryk, był szewcem ortopedą pracującym w szpitalu w Gdańsku, mama zajmowała się z domem. 

Irena Jarocka miała trzech młodszych braci. 

Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku w Srebrnej Górze, lecz wychowywała się w Gdańsku. 

Irena Jarocka bardzo wcześnie zajęła się śpiewem – już w szóstej klasie szkoły podstawowej dołączyła do chóru kościelnego prowadzonego przy katedrze w Oliwie. Pasjonował ją teatr. Po ukończeniu szkół dołączyła do Gdańskiego Studia Piosenki Polskiego Radia. 

Irena Jarocka - początki kariery

Irena Jarocka nagrała swoje pierwsze piosenki „Gdański most" i „Wróć" podczas nauki w Gdańskim Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji. 

Irena Jarocka pierwszy koncert dała w klubie „Rudy Kot" w Gdańsku, bywała także modelką na pokazach mody. Współpracowała z Zespołem Estradowym MArynarki Wojennej „Flotylla" oraz zespołem Gdańskiego Studia Piosenki. 

Ważnym sukcesem Ireny Jarockiej było II miejsce podczas Festiwalu Piosenki Polskiej Wykonawców Amatorów w Rybniku w 1966 roku. 

Irena Jarocka nagrała piosenki Mateusza Święcickiego „Romei i Julia XX wieku" oraz „Ciebie przecież wybrałam". Współpraca z PAGARTem zaowocowała koncertami w Stanach Zjednoczonych i Związku Radzieckim. 

Irena Jarocka zaśpiewała „Piosenkę o piosence francuskiej" oraz „Sosno". Piosenka „Szumi wiatr" zadebiutowała na koncercie „Premier" na 5. KFPP w Opolu, w Sopocie w 1968 zaśpiewała jeden z największych hitów – piosenkę „Gondolierzy znad Wisły". 

W latach 70tych Irena Jarocka wyjechała na stypendium do Paryża, gdzie dawała również koncerty solowe. Śpiewała m.in. piosenki Jacquesa Dala. 

Irena Jarocka prowadziła program telewizyjny „Irena Jarocka zaprasza" emitowany w 1973 roku, któremu towarzyszyła trasa koncertowa po Polsce. 

Irena Jarocka - dyskografia

Pierwsza płyta Ireny Jarockiej to „W cieniu dobrego drzewa". Sprzedało się go 600 tysięcy egzemplarzy, co przyniosło albumowi status złotej płyty. Największe przeboje z tego albumu to „Nie wrócą te lata", „Motylem jestem" oraz „Wymyśliłam Cię". 

Jako Irena Jarova w Niemczech nagrywała piosenki przełożone na ten język. Nie chciała na stałe zamieszkać w RFN, dlatego po kilku latach wróciła do Polski. 

Irena Jarocka zagrała w filmie Jerzego Gruzy Motylem jestem, czyli romans 40latka. Do filmu nagrała piosenki „Motylem jestem" oraz „Po prostu człowiek". 

Największy przebój Ireny Jarockiej to „Odpływają kawiarenki". Piosenką tą gwiazda reprezentowała Polskę na Festiwalu Piosenki w Tokio. 

Wypadek samochodowy w latach siedemdziesiątych sprawił, że Irena Jarocka musiała na pewien czas zawiesić karierę muzyczną. 

Irena Jarocka - kariera w latach 80-tych XX wieku

W 1978 roku Irena Jarocka zaprezentowała po raz pierwszy utwór „Mój słodki Charlie", a rok później do melomanów trafił album „Być narzeczoną twą". Początek lat 80-tych to w karierze Ireny Jarockiej czas eksperymentów związanych z pop-rockiem. Razem z zespołem Budka Suflera Irena Jarocka nagrała piosenki „To za mało" oraz „Nie odchodź jeszcze", a z Exodusem – „Jednodniowe obietnice" oraz „Ześlij mi". 

W roku 1982, gdy urodziła córkę, Irena Jarocka rozpoczęła serię koncertów w Stanach Zjednoczonych. Trzy lata później w TVP można było obejrzeć program „Największe przeboje Ireny Jarockiej". 

Trzeci krążek Ireny Jarockiej to album zatytułowany „Irena Jarocka" (1987). W roku 1988 wraz z Wojciechem Młynarskim Irena Jarocka koncertowała w Australii. 

Irena Jarocka - emigracja i powrót do Polski

Po 1989 roku Irena Jarocka wyprowadziła się do Stanów Zjednoczonych wraz z mężem. Niestety, zamiast szczęścia zaowocowało to jedynie depresją. Koncertowała jednak na rzecz Polonii amerykańskiej. 

W roku 2006 Irena Jarocka wystąpiła w programie Ewy Drzyzgi „Amerykańskie rozmowy w toku". 

Ostatecznie Irena Jarocka wróciła do Polski w 2007 roku. Rozpoczęła wówczas wielką trasę koncertową, wydała autobiograficzną książkę Motylem jestem, a rok później ukazał się jej ostatni album z nowymi piosenkami, zatytułowany „Małe rzeczy". Rok 2010 to ostatni triumf Ireny Jarockiej – przebój „Break Free", nagrany z Michaelem Boltonem. Gwiazda nagrała wówczas również płytę świąteczną „Ponieważ znów są święta". 

W 2012 ukazał się ostatni album Ireny Jarockiej, zatytułowany „Piosenki francuskie".

Irena Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 roku z powodu glejaka mózgu.  

23 stycznia 2022 roku miał miejsce koncert piosenek Ireny Jarockiej, zatytułowany Motylem jestem

Irena Jarocka - twórczość

Okładka - Motylem jestem
Motylem jestem

Kiedy przygotowywałam się do napisania tej książki, przeżyłam swego rodzaju powrót do przeszłości. I zaskoczenie jak głębokie są pokłady ludzkiej pamięci! Im dalej sięgam w przeszłość, tym więcej otwiera się...czytaj dalej

1

Irena Jarocka - wiadomości

Reklamy