Zdjęcie - Joanna Siedlecka

Joanna Siedlecka

(1949-02-24) - (nadal)

Joanna Siedlecka to polska eseistka, reportażystka, autorka książek biograficznych.

Joanna Siedlecka - biografia, życie i twórczość

Joanna Siedlecka ukończyła wydział psychologii i pedagogiki oraz wydział dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. 

Joanna Siedlecka pierwsze teksty dziennikarskie opublikowała w 1971 roku w prasie studenckiej. Współpracowała z redakcją studenckiego pisma itd oraz tygodnika Kultura.

Studiowała pod okiem Ryszarda Kapuścińskiego, z którym również współpracowała. Pracowała również z Teresą Torańską i Barbarą Łopieńską. 

Gdy zawieszono publikowanie „Kultury", a sama Siedlecka została negatywnie zweryfikowana 13 grudnia 1981 roku publikowała już wyłącznie eseje. 

W 2000 roku rozpoczęła prowadzenie wykładów w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza. 

Joanna Siedlecka należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Wolnego Słowa. 

Największą popularność przyniosły jej książki biograficzne – Pan od poezji, poświęcona życiu Zbigniewa HerbertaMahatma Witkac, poświęcona Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi oraz Jaśnie-panicz – o Witoldzie Gombrowiczu.

Joanna Siedlecka - twórczość

Cytaty Autora

Miej serce i patrz w okolice pępka.


Więcej

Janusz Szpotański: Po październiku, po powrocie Gnoma z Moskwy Herbert mawiał, że trzeba by sprawdzić, czy aby nie wypchany, czy to nie jakiś podstawiony aktor? Wtedy właśnie wychynął, choć najróżniejsi unurzani po uszy coś mu tam potem wytropili, oskarżali, że umoczony jak wszyscy. Ale to był juz dowód słabości czerwonego, który padając, rozdawał ciosy, ciągnął za sobą, nawet Herberta i Tyrmanda, któremu też coś wynalazł. Choć trzeba przyznać, że gdy tylko runęło, ówczesny Parnas szybko doszlusował, chciał się z tego wydostać


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy