Quantcast

Miron Białoszewski1. Poezja
1956 Obroty rzeczy
1959 Rachunek zachciankowy
1961 Mylne wzruszenia
1965 Było i było
1978 Odczepić się
1976 Wiersze (dwa tomiki wydane przez różne wydawnictwa)
1977 Tomik w serii Poeci Polscy
1982 Trzydzieści lat wierszy
1984 Stara proza. Nowe wiersze.
1985 Oho

2. Proza
1970 Pamiętnik z Powstania Warszawskiego
1973 Donosy rzeczywistości
1976 Szumy, zlepy, ciągi
1977 Zawał
1980 Rozkurz
1988 Obmapywanie Europy. AAAmeryka. Ostatnie wiersze.

3. Teatr
1971 Teatr osobny. 1955- 1963


Miron Białoszewski - biografia, życie i twórczość


Miron Białoszewski przyszedł na świat 30 lipca 1922 r. w Warszawie. Podczas okupacji zdał maturę na tajnych kompletach, a następnie rozpoczął studia z zakresu filologii polskiej. Po kapitulacji Powstania Warszawskiego został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. Udało mu się jednak uciec z transportu. Po wojnie wrócił do Warszawy. Najpierw znalazł zatrudnienie na Poczcie Głównej, ale pracę tam wykonywał tylko przez rok. W latach 1946- 1951 był dziennikarzem w "Kurierze Codziennym" i "Wieczorze". W tym czasie opublikował swoje pierwsze utwory (w r. 1947 wiersz "Chrystus powstania" w tygodniku "Warszawa" oraz opowiadanie "Ostatnia lekcja. Wspomnienie okupacyjne" w "Walce Młodych".). Nie uznawał je jednak za oficjalny debiut, o czym za chwilę.
W latach 1951- 1955 współpracował z pismami dziecięcymi i młodzieżowymi ("Świat Młodych" oraz "Świerszczyk- Iskierka"). Utrzymywał się z wierszówki, pisząc dla tych czasopism wiersze i piosenki (część wspólnie z Wandą Chotomską).
Za jego właściwy debiut uznaje się rok 1955. Wtedy doszło na łamach "Życia Literackiego" do tzw. "Prapremiery pięciu poetów". Prócz Białoszewskiego zaprezentowali wtedy swoje wiersze: Herbert, Harasymowicz, Czycz i Drozdowski. Rok później wydał debiutancki tomik poetycki "Obroty rzeczy". Wzbudził on ogromne zainteresowanie zarówno krytyków, jak i czytelników. Trudno było jednak tę twórczość sklasyfikować- poezja zawarta zarówno w tym, jak i w pozostałych tomach była wyraźnie osobna. Wspólnym mianownikiem może być gra z językiem, refleksja nad nim, rozbijanie struktur językowych (dlatego często zalicza się go do grona "poetów lingwistycznych"). Jednak zabawa słowem nie była dla niego celem samym w sobie, lecz próbą oddania rzeczywistości.
Białoszewski zajmował się nie tylko poezją, ale i prozą (najbardziej znany jest "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego") oraz teatrem. Z tym ostatnim łączyły go dość silne więzi. W 1955 r. wraz z Lechem Emfazym Stefańskim i Bogusławem Choińskim założył "Teatr na Tarczyńskiej". Po jego rozpadzie założył z kolei w swoim mieszkaniu "Teatr Osobny". Zbiór programów i tekstów dla "Teatru Osobnego" wydał w roku 1971. Osobna też była cała jego twórczość, jak i życie. Był świadomym outsiderem. Nie związał się z żadną grupą poetycką. Unikał też całkowicie polityki. Zmarł 17 czerwca 1983 r. w Warszawie.

Kalina Beluch


Źródło: http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_bialoszewski_miron

Miron Białoszewski - twórczość

Miron Białoszewski - publicystyka

Cytaty Autora

Nie każcie mi już niczym więcej być!


Więcej

Nie wiem, co się dzieje na świecie, bo okna mam pozasłaniane.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy