Pamiętnik z powstania warszawskiego

Mało kto jest w stanie zdać sobie sprawę z tego, co zwykli ludzie czuli podczas trwania II wojny światowej. Wielu posiada wspomnienia, które niestety nie przekażą nam dokładnych informacji. Na szczęście ku pamięci historycznej mamy zapiski i różne pamiętniki.

Pamiętnik z powstania warszawskiego opisuje świat widziany oczami zwykłego cywila, który przyglądał się wszystkim wydarzeniom z boku. Treść utworu zaczyna się od pierwszego dnia, w którym wybuchło powstanie. Miron Białoszewski szedł wtedy po chleb i ku jego zaskoczeniu na ulicach panowało zamieszanie. Wszędzie były czołgi, ludzie zachowywali się inaczej niż zwykle. Wiedział, że coś się dzieje, więc był zmuszony przerwać swoje obecne plany.

Autor w swoim pamiętniku opisuje każdy dzień powstania warszawskiego. Dowiadujemy się, jak czuli się cywile i przez co musieli przejść, aby przeżyć. Chadzanie kanałami, ukrywanie się po piwnicach były na porządku dziennym. W dodatku każdy przedmiot miał swoją wartość, nawet zwykła cegła, która służyła do zrobienia prowizorycznej kuchni. Ciężkie czasy widziane oczami zwykłego obywatela powinny mieć swoje miejsce w sercach każdego z nas.

Informacje dodatkowe o Pamiętnik z powstania warszawskiego:

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2007-08-15
ISBN: 978-83-06-03127-0

Kup książkę Pamiętnik z powstania warszawskiego

Pamiętnik z powstania warszawskiego - opinie o książce

Avatar użytkownika - nati104
nati104
Przeczytane:2015-01-26, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Już od jakiegoś czasu chciałam przeczytać książkę dotyczącą powstania warszawskiego. Pomysł opisania przebiegu powstania z punktu widzenia cywila był dobry. Wreszcie mogłam przeczytać książkę o ludziach nie zaangażowanych w walkę,a o zwykłych osobach zmuszonych do życia w tak trudnych czasach. Muszę jednak przyznać, że "Pamiętnik z powstania warszawskiego" nie za bardzo przypadł mi do gustu. To co wyjątkowo mnie drażniło i odbierało całą radość z czytania to styl pisania autora. Ciągłe wtrącenia, zaprzeczanie samemu sobie itd. Wiem, że był to celowy zabieg, jednak moim zdaniem działał na szkodę całej książki.
Avatar użytkownika - Anna_Valerious
Anna_Valerious
Przeczytane:2014-03-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Mam mieszane uczucia, ponieważ styl autora zepsuł mi częściowo wrażenia z czytania. Na początku miałam przypuszczenia, że to dlatego iż napisał ją nowicjusz, ale później dowiedziałam się, że autor dużo pisał i tworzył historie jeszcze przed powstaniem. Więc po prostu ma straszny styl! Niektóre fragmenty jednak zapamiętam, ten niepokój cywilów i poświęcenie powstańców... ta książka z pewnością nie zawodzi pod tym względem.
Avatar użytkownika - Martinezzz
Martinezzz
Przeczytane:2014-01-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 2014, Mam,
"Pamiętnik z powstania warszawskiego" to książka niezwykła ponad miarę (o ile istnieje jakaś miara niezwykłości). Jej największym atutem jest oczywiście barwny, ociekający neologizmami język, tak charakterystyczny dla twórczości Białoszewskiego, ale przede wszystkim sam styl wypowiedzi. Zafascynował mnie do głębi pomysł utrwalenia na piśmie żywej mowy, wraz ze wszystkimi jej niedociągnięciami: te nie zawsze składne stylistycznie i gramatycznie zdania, urywane myśli, często z pozoru zbędne wtrącenia, czy ciągłe poprawianie samego siebie... To wszystko razem przydało dziełu jakiegoś surowego i niezwykle autentycznego charakteru. Bo jak sam Białoszewski zauważył w swojej książce, nie mogło być lepszego sposobu na opowiedzenie tej historii, jak tylko to właśnie "gadanie".
Avatar użytkownika - elphaba
Przeczytane:1991-01-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
Chamowo
Miron Białoszewski0
Okładka ksiązki - Chamowo

Prozatorskie zapiski Mirona Białoszewskiego pochodzą z okresu od czerwca 1975 roku do czerwca roku 1976. Obszerne fragmenty tej prozy miały być początkowo...

Utwory zebrane. Tom 14. Świat można jeść w każdym miejscu
Miron Białoszewski0
Okładka ksiązki - Utwory zebrane. Tom 14. Świat można jeść w każdym miejscu

Czternasty tom Utworów zebranych Mirona Białoszewskiego zawiera blisko sześćset niepublikowanych i rozproszonych wierszy i tekstów...