Quentin Tarantino

(1963-03-27) - (nadal)

Quentin Tarantino przyszedł na świat 27 marca 1963 r. w Knoxville (USA). Miłością do kina zaraziła go matka. Zabierało go na seanse już jako dwulatka! Quentin szybko zakochał się w filmach i chodził w młodości do kina nawet kilka razy dziennie. Uważał przy tym, że każdy film ma w sobie jakąś wartość, więc równym zainteresowaniem darzył ambitne dzieła jak i produkcje podrzędnej klasy. Jako nastolatek pisał też scenariusze.
Filmy były jego pasją, za to szkoła wręcz przeciwnie. Nienawidził nauki (kochał tylko lekcje historii), miał fatalne oceny i często wagarował. W końcu rzucił edukację w wieku 16 lat. Zaczął uczyć się aktorstwa w James Best Acting School. Musiał jednak podjąć się pracy, by zarobić na utrzymanie. Został ... bileterem w kinie pornograficznym! Gorące sceny jednak go nie podniecały – zdarzało mu się nawet usypiać z nudów podczas seansów. Szybko zresztą został wyrzucony z posady, gdy odkryto, że nie ma osiemnastu lat.
W 1975 r. dostał pracę w wypożyczalni kaset wideo. Dzięki temu mógł oglądać wszystkie dostępne tam filmy. Puszczał sobie po kilka kaset dziennie, nie selekcjonując (od produkcji niskobudżetowych po ambitne klasyki).
W 1988 r. napisał scenariusz filmu „Urodzeni mordercy”. Sprzedał go Oliverowi Stone’owi, który wprowadził bardzo wiele zmian. Tarantino obiecał sobie wtedy, że nic więcej nie sprzeda. W postanowieniu wytrwał jednak tylko dwa lata. Wtedy to sprzedał scenariusz „Prawdziwego romansu”, by za te pieniądze móc nakręcić „Wściekłe psy” według swojego scenariusza. Same pieniądze jednak nie wystarczyły do debiutu reżyserskiego. Musiał podjąć staż w Sundance Institute. Wtedy też zrezygnował z zatrudnienia w wypożyczalni i podjął pracę w małej hollywoodzkiej firmie produkcyjnej. Tam poznał wpływowe osoby, które scenariusz „Wściekłych psów” zafascynował do tego stopnia, że przekonali pracowników Instytutu Sundance, że warto zainwestować w ten film. Powstał on w końcu w 1992 r. To był początek błyskotliwej kariery reżysera, uwieńczonej między innymi zdobyciem Oscara i wieloma innymi prestiżowymi nagrodami.
Jego muzą jest Uma Thurman.
W twórczości wiele miejsca poświęca popkulturze, przetwarzając jej różne schematy. Nie kryje fascynacji Dalekim Wschodem. Jego filmy są pełne przemocy i okrucieństwa.
W 2005 r. czytelnicy „Empire Magazine” uznali go za Filmową Ikonę Dziesięciolecia.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Quentin_Tarantino

Książki autora

Reklamy