Spekulacje o kinie. Cinema Speculation

Ocena: 5 (1 głosów)

Filmy, które ukształtowały bezkompromisowego artystę

Quentin Tarantino jest nie tylko jednym z najsłynniejszych współczesnych twórców filmowych, lecz także prawdopodobnie największym pasjonatem kina na świecie. Przez lata w wywiadach przekonywał, że w końcu zajmie się pisaniem książek o filmach.

Wreszcie nadszedł ten moment: długo oczekiwane Spekulacje o kinie są tak dobre, jak tylko fani reżysera i miłośnicy kinematografii mogli sobie wymarzyć.

Tarantino skupia się na najważniejszych amerykańskich filmach lat siedemdziesiątych, które po raz pierwszy obejrzał w młodości i które przyczyniły się do jego rozwoju artystycznego. Proponuje własne spojrzenie na kino: łączy elementy krytyki filmowej, teorii filmu i reportażu ze wspaniałą historią osobistą, a całość napisana jest charakterystycznym, niepodrabialnym głosem, który mógł wybrzmieć dzięki brawurowemu przekładowi Jana Dzierzgowskiego.

W którym filmie pojawił się pierwszy filmowy seryjny morderca?

Jak Tarantino zakończyłby Ucieczkę gangstera, gdyby miał ją reżyserować?

Ile Steve McQueen liczył sobie za przeczytanie scenariusza i dlaczego?

Dlaczego Brian de Palma nie wyreżyserował Taksówkarza?

Debiutancka książka non fiction autora Pewnego razu w Hollywood jest intymnym, zabawnym i błyskotliwym wyrazem obsesji na punkcie kina, wyjątkowym jak wszystko, co tworzy Tarantino.

Informacje dodatkowe o Spekulacje o kinie. Cinema Speculation:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2024-04-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788367996921
Liczba stron: 392
Tytuł oryginału: Cinema Speculation

Tagi: Biografie i literatura faktu

więcej

Kup książkę Spekulacje o kinie. Cinema Speculation

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Spekulacje o kinie. Cinema Speculation - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2024-04-27, Ocena: 5, Przeczytałem,

TARANTINO: THE MOVIE CRITIC

 

Quentina Tarantino i jego filmów nikomu przedstawiać nie trzeba. Można nie lubić (nie wiem, jakim cudem, ale znam takie osoby), można nie chcieć oglądać, bo jednak tematyka czy brutalność to nie rzeczy dla każdego, ale znać się zna. A czy znacie filmy, które Quentina ukształtowały? Takie najważniejsze z najważniejszych? Wiadomo, z jego dzieł można wyłuskać masę inspiracji, szczególnie westernami i kinem sztuk walki, czasem czerpanych wprost już w tytułach (,,Django", ,,Bękarty wojny"), czasem subtelniej (dres Bruce'a Lee, jaki nosi bohaterka ,,Kill Billa" czy legendy kina w epizodycznych rolach w różnych jego produkcjach), ale to przecież nie wszystko. I ta książka doskonale to pokazuje, skupiając się nie na ogóle filmów, które miały wpływ na reżysera, a tych amerykańskich z lat 60., 70. i 80. Dzieł czasem znanych, czasem mniej, dzieł, które niekiedy bardziej się z nim kojarzą, niekiedy w ogóle. I przez ich pryzmat opowiada Tarantino o sobie, a robi to w sposób absolutnie ujmujący, niestroniący od wulgarności czy dosadności, z jakimi kojarzymy jego filmy.

 

,,Spekulacje o kinie" to trzynaście filmów z lat 1968-1981. Zaczyna się ,,Bullitem", kończy ,,Lunaparkiem". Pomiędzy jest ponad dziesięć kolejnych: ,,Brudny Harry", ,,Uwolnienie", ,,Ucieczka gangstera", ,,Porachunki", ,,Siostry", ,,Daisy Miller", ,,Taksówkarz", ,,Kulisty piorun", ,,Paradise Alley", ,,Ucieczka z Alcatraz" i ,,Dwa światy". A jeszcze pomiędzy tym wszystkim jest życie Tarantino, jego wspomnienia od dzieciństwa, kiedy to ledwie kilkuletni Quentin został zabrany przez matkę i ojczyma na podwójny seans filmów, których dzieci oglądać nie powinny, po znajomość z pewnym Floydem, kinowym zapaleńcem, jak sam Tarantino...

 

 

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2024/04/spekulacje-o-kinie-quentin-tarantino.html

Link do opinii
Inne książki autora
From Dusk Till Dawn
Quentin Tarantino0
Okładka ksiązki - From Dusk Till Dawn

The screenplay for the film in which two bank-robber brothers attempt to escape into Mexico only to find themselves surrounded by vampires and betrayal. ...

Pewnego razu w Hollywood
Quentin Tarantino0
Okładka ksiązki - Pewnego razu w Hollywood

Długo oczekiwane pierwsze dzieło fabularne Quentina Tarantino - jednocześnie zabawne, smakowite i brutalne - to nieustannie zaskakująca, czasem szokująca...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Déja vu
Jolanta Kosowska
 Déja vu
Meduzy nie mają uszu
Adle Rosenfeld
Meduzy nie mają uszu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy