Roch Sulima

(1942-08-16) - (nadal)

Roch Sulima to krytyk literacki, autor książek, artykułów prasowych, kulturoznawca, historyk i antropolog kultury.

Roch Sulima - biografia, życie i twórczość

Roch Sulima jest kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. 

Roch Sulima to emerytowany profesor UW. Kierował Zakładem Kultury Współczesnej w Instytucie Kultury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał status profesora zwyczajnego w Instytucie Kultury i Komunikowania w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Jako naukowiec zajmuje się antropologią codzienności, historią kultury i literatury polskiej XIX i XX w., antropologią kultur środowiskowych i światopoglądów potocznych.

Roch Sulima otrzymał nagrodę im. Stanisława Piętaka za zbiór szkiców Folklor i literatura.

Współpracował z licznymi czasopismami: „Regiony”, „Konteksty”, „Literatura Ludowa”, „Kultura Popularna”, „Literatura i Kultura Popularna”, „Prace Kulturoznawcze”, „Tematy z Szewskiej”, „Kultura Współczesna”, „Kultura na Pograniczach”, „Miasta”.

Roch Sulima jest autorem licznych książek, m.in. Głosy tradycji oraz Powidoki codzienności (Iskry).

Roch Sulima - twórczość

Okładka - Powidoki codzienności
Powidoki codzienności

"Powidoki codzienności. Obyczajowość Polaków na progu XXI wieku" to książka nawiązująca do wydanej w 2000 roku Antropologii codzienności. Dziś znika, szczególnie wśród młodszych pokoleń Polaków, udręka szarej...czytaj dalej

Okładka - Głosy tradycji
Głosy tradycji

W czasach dzisiejszych tradycja stała się materiałem handlowym, odwołania do tradycji podwyższają wartość merytoryczną wszelkich produktów. Autor proponuje trzeźwe spojrzenie na tradycję - społeczne wyobrażenia...czytaj dalej

1
Reklamy