Powidoki codzienności

Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2022-05-10
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 9788324411160
Liczba stron: 250

Ocena: 6 (1 głosów)

"Powidoki codzienności. Obyczajowość Polaków na progu XXI wieku" to książka nawiązująca do wydanej w 2000 roku Antropologii codzienności.

Dziś znika, szczególnie wśród młodszych pokoleń Polaków, udręka szarej codzienności, której kultura popularna nadaje powab czegoś niecodziennego, pożądanego świata spełnień, a nie elementarnych, surowych konieczności. Codzienność jest modna, zostaje zauważana w naszych rozmowach, wizualizuje ją nieustannie reklama. Staje się odmianą potocznej refleksyjności,  jest mitopodobna, totalizująca, nadaje hybrydyczną formę tradycyjnym dziedzinom kultury, takim jak obyczaj, sztuka, religia, polityka, technika.

Czy można dziś zatem mówić już o ,,upadku w codzienność"?

Eseje zebrane w Powidokach codzienności podejmują zagadnienia, które mogłyby znaleźć się w klasycznych ,,opisach obyczajów". Zorientowana na nowość, prefabrykowana, a nawet algorytmizowana codzienność podważa sankcje obyczaju, ale też ożywia jego pamięć, postrzega obyczaj jako ,,utajony język", w którym wyraża się przeczucie niewywrotności świata.

Tagi: Eseje

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Powidoki codzienności

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Głosy tradycji
Roch Sulima0
Okładka ksiązki - Głosy tradycji

W czasach dzisiejszych tradycja stała się materiałem handlowym, odwołania do tradycji podwyższają wartość merytoryczną wszelkich produktów. Autor proponuje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy