Steven Spielberg

(1946-12-18) - (nadal)

Słynny reżyser Steven Spielberg (nazwisko pochodzi od nazwy miasta w Austrii, gdzie mieszkali jego przodkowie z XVII wieku) przyszedł na świat 18 grudnia 1946 r. w Cincinnati (USA). Od dziecka fascynował się sztuką filmową. Jako osiemnastolatek nakręcił pierwszy film pełnometrażowy. Dwa lata później, w 1966 r., zaczął studiować filologię angielską na Stanowym Uniwersytecie w Kaliforni. W 1967 r. nakręcił krótki film "Amblin", który zdobył nagrodę na festiwalu w Wenecji. Pozwoliło to reżyserowi na podpisanie siedmioletniego kontraktu ze studiem Universal. Początek błyskotliwej kariery filmowej wiązał się jednocześnie z końcem edukacji.
W pierwszym etapie kręcił filmy telewizyjne i seriale. W 1971 r. powstał jego pierwszy znaczący duży film- Sugarland Express. Również w latach 70-tych powstały dwa inne wielkie przeboje Spielberga- "Szczęki" i "Bliskie spotkania trzeciego stopnia".
W 1984 r. reżyser założył niezależną wytwórnię, a dekadę później firmę "Dream Works" zajmującą się produkcją filmów i programów multimedialnych.
Jest dwukrotnym laureatem "Oscara" (za "Listę Schindlera" i "Szeregowca Ryana").
Na wniosek polskich dzieci został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Odznaczenie odebrał w krakowskim studiu telewizyjnym.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Steven_Spielberg

Książki autora

Reklamy