Szeregowiec Ryan – Tom Hanks w okopach

Data: 2023-12-19 15:36:25 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Szeregowiec Ryan to jedna z kultowych amerykańskich produkcji wojennych, przedstawiająca losy żołnierzy walczących na linii frontu w czasie walk w Normandii. Co warto wiedzieć o tej produkcji przed jej obejrzeniem?

Kadr z filmu Szeregowiec Ryan Fot. TVN / Paramount / x-news.pl

Szeregowiec Ryan jest znanym filmem o tematyce wojennej, który stał się popularny na całym świecie. Nagradzaną produkcję w reżyserii Stevena Spielberga ponownie będzie można zobaczyć w telewizji.

Szeregowiec Ryan – opis

O czym jest film Szeregowiec Ryan? Produkcja przenosi widzów w czasy II wojny światowej – 6 czerwca 1944 roku w Normandii dochodzi do lądowania amerykańskich wojsk desantowych. Niebawem alianci zdobywają kolejne tereny, choć nie bez strat. W jednym z pułków znajduje się czwórka braci Ryanów – trójka z nich ginie w czasie walk, a ostatni z braci zostaje uznany za zaginionego.

Czytaj także: Bez litości 2 - powrót Roberta McCalla

Wbrew niepisanym wojskowym regułom, kapitan John Miller otrzymuje od swojego przełożonego nietypowy rozkaz – musi zawrócić swoich żołnierzy aż za linię frontu, gdzie ma odnaleźć ostatniego z braci, Jamesa Ryana. Władze armii nie chcą, by matka chłopców straciła wszystkich swych synów.

Niebawem cały pułk żołnierzy będzie musiał podjąć trud w odnalezieniu jednego zwykłego, niskiego stopniem żołnierza, o którym słuch zaginął.

Szeregowiec Ryan – obsada

Film Szeregowiec Ryan powstał pod koniec lat 90., a wystąpiło w nim wielu znanych i cenionych aktorów. W rolę kapitana Millera wcielił się Tom Hanks (m.in. Masz wiadomość, Forrest Gump, Kapitan Philips), natomiast tytułowym szeregowcem Ryanem został Matt Damon.

Oprócz nich w produkcji wystąpili także Edward Burns, Barry Pepper, Tom Sizemore oraz Jeremy Davies.

Szeregowiec Ryan – gdzie zobaczyć?

Film Szeregowiec Ryan wyemitowany zostanie w Telewizji Puls we wtorek, 19 grudnia 2023 o godzinie 20:00 oraz o 21:05 w AXN. Powtórka w poniedziałek, 25 grudnia 2023 o godzinie 22:15 - na antenie TV Puls.

Czytaj także: Kod dostępu - zuchwały napad

To już kolejny raz, gdy Szeregowiec Ryan emitowany jest w tv. Wcześniej mogliśmy zobaczyć go w piątek, 11 listopada 20222 o godzinie 20:00 w telewizji TV Puls oraz cztery dni później we wtorek, 15 listopada o 22:10. Oprócz tego film zobaczyć można także w ramach usługi Amazon Prime i na platformach VOD.

Szeregowiec Ryan – opinie

Czy warto zobaczyć film Szeregowiec Ryan? Produkcja otrzymała wiele pozytywnych opinii zarówno ze strony widzów, jak i krytyków filmowych.

Co więcej, film Spielberga stał się prawdziwą sensacją w czasie gali Oscarów w 1999 r., kiedy otrzymał aż 5 statuetek spośród 6 nominacji! Produkcja otrzymała także wiele innych nagród, m.in. statuetki BAFTA, Saturny i Złote Globy.

Szeregowiec Ryan – książka

Szeregowiec Ryan to film, który oparty jest na prawdziwych wydarzeniach z Normandii, jednak główna historia młodego żołnierza i kapitana Millera jest fikcyjna. Film powstał na podstawie oryginalnego scenariusza stworzonego przez Roberta Rodata, autora scenariusz filmów takich jak Patriota czy Droga do domu.

Czytaj także: Forst - zwiastun serialu i data premiery

Zamiast tego możemy polecić Wam najnowszą książkę wydawnictwa Noir Sur Blanc D-Day autorstwa Gilesa Miltona. Ta publikacja przybliża czytelnikom prawdziwą historię operacji desantowej w Normandii sprzed 76 lat.

Tagi: filmy w tv, filmy wojenne,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis
Opowieści o kolorach
Pokaż wszystkie recenzje