Forum

Wątek - Głupota portalu
← powrót

Kto Post
kpt_Yossarian
Avatar użytkownika - kpt_Yossarian
2013-09-11 18:46:38

Od jakiegoś czasu tu jestem i niestety ten portal jest troche do niczego. Najważniejsze, wiersze oceniane są w żaden sposób nieobiektywnie. Niektórzy dają 6 tylko po to, by ktoś odwdzięczył im się taką samą oceną. Tak samo jest z 1. Oceniłem jeden wiersz na 2 podając argumenty, po czym autor zaczął się mścić oceniając moją pracę na 1, nie pisząc nic konstruktywnego. Należy to w jakiś sposób zmienić, by ten portal w ogóle miał sens.
bachacz
Avatar użytkownika - bachacz
2013-09-11 19:49:27

Nie chcę stawać w obronie portalu , choć moim zdaniem głupotę można w tym przypadku przypisać nie portalowi tylko ...jak w każdym przypadku, społeczności po prostu ludziom, którzy tu bywają. Nie wszystkim, nie każdemu, żeby było jasne. Ocena każdego z nas prac innych użytkowników jest subiektywna i nie każdego cieszy negatywna ocena, nie potrafią jej udźwignąć. A zmiana trąciłaby cenzurą, czy na pewno tego byśmy chcieli?
kpt_Yossarian
Avatar użytkownika - kpt_Yossarian
2013-09-11 20:00:37

Ale czy np nie lepiej by było, żeby do oceny potrzebne było też wystawienie komentarza? Przynajmniej oceniany wiedziałby co zrobił źle. Bo niektóre oceny są dziwne. Ktoś oceni wiersz na 2 i tyle. Pozwoliłoby to się rozwijać młodym i początkującym poetom.
Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
Vanillivi
Avatar użytkownika - Vanillivi
2013-09-11 20:47:35

Haha, ktoś zauważył? Ja od lat to mówię. Dajcie spokój, większości tekstów nie czyta nikt (mój nick jest jakoś znany na portalu, to tak, ale debiutantów?), na obiektywną ocenę rzadko kiedy można liczyć, tylko kółka wzajemnej adoracji i wzajemne obrzucanie się błotem. Ja po obiektywną ocenę wiersza czy poczytać dobrą poezję ludzi z potencjałem idę niestety gdzie indziej, tu bardziej z sentymentu czasem jeszcze zaglądam... Trzeba by bardzo wielu zmian, by to miało sens.
bachacz
Avatar użytkownika - bachacz
2013-09-11 21:34:48

Nie piszę wierszy , jak przeczytam to ocenę zazwyczaj pozostawiam sobie, ale jeśli macie jakieś konkretne propozycje to sądzę ,że zostaną wzięte pod uwagę. Mi swego czasu nie bardzo podobał się dział z blogami i dynamicznie poprawiono pewne mankamenty ( które na swój sposób zauważyłam).Sądzę,że jest szansa na zmiany, tylko potrzebne jest wytknięcie błędów w konstruktywny sposób. A przynajmniej jeśli widzicie konkretne błędy warto próbować złe rzeczy zmienić.Pukajcie a będzie Wam otworzone :) Trzymam kciuki
slk
Avatar użytkownika - slk
2013-09-11 22:29:42

Vanillivi, ktp_Yossarian - pewnie, że macie sporo racji. Natomiast, jak zauważyła bachacz, to nie kwestia samego portalu, a podejścia użytkowników. Niestety, wymuszenie komentarza nie jest tak naprawdę rozwiązaniem - wówczas w komentarzu do jedynki znajdzie się po prostu słowo "beznadzieja", a do szóstki - "świetny wiersz". Zaproponowaliście niegdyś możliwość stworzenia "czarnej listy" i zablokowania użytkowników "trollujących". Wdrożyliśmy ją. Pojawił się pomysł, by autor mógł sam "moderować" oceny - czyli usuwać oceny niepochlebne, natomiast nie sądzę, by było to najlepsze rozwiązanie - wówczas wszystkie wiersze miałyby same szóstki. Autorzy wierszy prosili, by była możliwość zgłoszenia komentarzy wyjątkowo niekulturalnych - jest, wprowadziliśmy, a na zgłoszenia reagujemy, czasem z pewnym opóźnieniem. Jeśli więc macie pomysł na to, jak serwis ulepszyć bądź jak zmienić podejście użytkowników - bardzo prosimy, napiszcie. Chętnie weźmiemy się do pracy. Natomiast nie jest prawdą, że wierszy debiutantów nikt nie czyta - pokazuje to liczba odsłon. Prawdopodobnie problemem jest raczej skala serwisu - Granice są do pewnego stopnia "masowe", więc i konsekwencje owej masowości (m.in. trollowanie w komentarzach, niekonstruktywne "odwety" za ocenę) się pojawiają. Pozdrawiamy i czekamy na wszelkie propozycje, dziękując za uwagi - choć słowo "Głupota..." w temacie wydaje mi się odrobinę zbyt mocne :)
kpt_Yossarian
Avatar użytkownika - kpt_Yossarian
2013-09-12 09:42:35

Być może słowo głupota było użyte na wyrost, ale niestety, te czynniki, które podałem sprawiają, że ten portal jest raczej kółkiem wzajemnej adoracji. Dasz komuś 6, to i ktoś da Tobie 6, nieważne czy tekst jest dobry, czy nie. Nie widzę większego sensu, by wstawiać swoje prace tutaj... Ja rozumiem, że każdy ma prawo do obiektywnej oceny, ale nie powinno być tak, że system oceniania zmienia się w wymienianie szóstek. A ktoś kogo prace skrytykuje podając argumenty, będzie wystawiał wszystkim moim wierszom negatywną ocene, żeby się zemścić. To strasznie zniechęca początkującego poetę. Rozumiem, że ktoś może źle oceniać moje utwory, ale wole by to nie było w zemście za złą ocene :)Mam nadzieje, że są inne portale na których taki problem nie występuje. "Pojawił się pomysł, by autor mógł sam "moderować" oceny - czyli usuwać oceny niepochlebne, natomiast nie sądzę, by było to najlepsze rozwiązanie - wówczas wszystkie wiersze miałyby same szóstki" Ten pomysł oczywiście jest zły, ale tak to działa teraz, tylko z odwrotnej strony. Teraz każdy każdemu daje 6, żeby i pod swoją pracą mieć ocenę 6 i tak zdecydowana większość wierszy ma ocenę 6...
Vanillivi
Avatar użytkownika - Vanillivi
2013-09-12 20:48:09

No moim zdaniem właśnie problemem jest trochę to, że Granice poszły za bardzo w masowość i teraz ciężko jest to ogarnąć. Powstał swoity hyde park, jeśli zamieszczane są teksty wartościowe (bo również są), giną wśród śmieci. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki cel ma ten portal - bo ja nie wiem, czy ktokolwiek przychodzi tu, żeby się czegoś nauczyć, poczytać dobre wiersze, doszlifować warsztat? Chyba tylko z potrzeby autoekspresji... Znam różne portale pisarskie - niektóre z nich wiele mi dały i wiele się tam nauczyłam - jak na przykład Portal Pisarski, Fabrica Librorum, Nieszuflada. Ale na nich albo istnieje jakaś selekcja tekstów i najgorsze są odrzucane, albo istnieje silna grupa moderatorów i zaangażowanych użytkowników, która dba o poziom, udzielając merytorycznych komentarzy i reszta może brać przykład. Tutaj o coś takiego ciężko, a większość użytkowników w ogóle nie ma krytycznego podejścia do siebie, więc dominują ci, którzy są najbardziej aktywni i biorą udział w największej ilości Kółek Wzajemnej Adoracji. Nie wiem, może jakby w ogóle usunąć oceny zostawić tylko komentarze... Zamiast głosowania na wiersz tygodnia jakby redakcja wybierała ze zgłoszonych, może by to coś dało? Ale moim zdaniem to jest inny problem, szerszy - Redakcja Granic sama nie wie co chce robić i po co. Część gdzie publikują użytkownicy to zostawiony sam sobie hyde park, w części o książkach i literaturze są jakieś akcje, ale to jest bardziej nastawione na promocję reklamodawców (ja rozumiem, że portal z czegoś utrzymywać się musi), nie promowanie dobrej literatury. Mam wrażenie, że cel się gdzieś zagubił się po drodze... A co do tego, że debiutantów dużo osób czyta - ile wierszy ma po 40 odsłon i żadnego komentarza? To nic, naprawdę nic.
slk
Avatar użytkownika - slk
2013-09-13 00:45:29

Vanillivi, to jest trochę tak, że jeśli serwis robi się naprawdę popularny, to pojawiają się tego rodzaju zachowania. Teoretycznie jest tak: wszyscy chcą, żeby ich wiersze były czytane przez dużą liczbę osób. OK, w tym celu robimy estetyczny serwis z intuicyjnym panelem użytkownika. Nadal będę twierdził, że pod względem graficznym jesteśmy ze wskazanych przez Ciebie serwisów najlepsi. Żeby dużo osób wiersze czytało, musi też serwis wiele osób odwiedzać. OK, więc mocno się pozycjonujemy i to daje efekty. Mamy oglądalność - sprawdziłem, zdecydowanie największą pośród serwisów umożliwiających publikowanie własnej twórczości, ze zdecydowanie największą średnią liczbą odsłon wiersza. Znacznie większą niż w innych serwisach. Pojawia się patologia w postaci kół wzajemnej adoracji. Możemy albo postawić na moderację, ale przy tej liczbie wierszy dodawanych codziennie byłoby to skrajnie trudne, albo wdrażać jakieś mechanizmy, których nikt nie jest w stanie wymyślić, albo liczyć na to, że przy tak dużej skali czytelnicy w swej dużej liczbie wyłuskają perełki. Możemy też funkcjonować jak wymienione przez Ciebie serwisy, ale wtedy wrócimy do niszy i wiersze czytane będą przez mniej osób. Nie o to chodzi, jak już ustaliliśmy. Pierwotne założenie było proste: w serwisie Granice.pl każdy może bez ograniczeń publikować własne wiersze i opowiadania. Tak, postawiliśmy na masowość. Tymsię różnimy od tak zwanej konkurencji. Wszyscy byli zadowoleni, a głosy kilku osób sygnalizujące problem kół wzajemnej adoracji na tle kilkunastu tysięcy, które codziennie z serwisu korzystają to margines. Widzimy problem, więc chcemy zareagować. Ale nie potraficie powiedzieć, czego dokładnie byście chcieli. My również nie mamy na to pomysłu. Nie możemy czytać wszystkich publikowanych tekstów. Oszalelibyśmy. Poza tym oceny redakcji nadal byłyby subiektywne. Zetknęliśmy się z tym problemem na dużych konkursach poetyckich. Rzecz jest praktycznie nie do przejścia. Możemy wybierać jeden dobry tekst każdego dnia. Ale to powodować będzie jeszcze większe niesnaski i jeszcze bardziej podgrzeje atmosferę. O to chodzi? Dziś serwis ma dostarczać ciekawych informacji o literaturze oraz czytelniczych rekomendacji niezależnie od gustu - stąd doskonałe teksty, dobre recenzje i newsy. Ma też umożliwiać publikowanie własnej twórczości bez ograniczeń. Na propozycje akcji i zgłoszenia chętnych potencjalnych moderatorów z pomysłem czekamy i jesteśmy otwarci. Naprawdę chcemy coś zrobić i zmienić. I dziękujemy za wszystkie uwagi. Tyle, że my znamy własne błędy. Natomiast na razie rozwiązań raczej brak.
Vanillivi
Avatar użytkownika - Vanillivi
2013-09-14 14:52:19

Cóż, w takim razie chyba po prostu należy pogodzić się z tym, że Granice.pl to taka platforma swobodnej prezentacji radosnej twórczości i raczej nie aspiruje do niczego więcej. Może moja pewna dezorientacja wynika z mojego podejścia do dziedzin takich jak literatura, czy sztuka - ja zawsze działam w ten sposób, że najpierw mam coś wartościowego do zaoferowania, a później staram się z tym dotrzeć na ile mogę do jak największego grona, ale przekaz nie może na tym cierpieć. Na początku, będąc tu na portalu, bardzo angażowałam się w dawanie konstruktywnych komentarzy, tłumaczenie -natomiast teraz po prostu, jeśli chcę poczytać dobre teksty, podyskutować merytorycznie, nauczyć czegoś, rozwijać - idę gdzie indziej. Jak chcę poczytać niusy o nowych książkach - idę na lubimyczytac albo biblionetkę, serwisy o wiele bardziej popularne, gdzie niusy mam wszystkie, nie wybiórczo. Tu zaglądam już rzadko, z sentymentu albo ciekawości "czy może jest jakaś nowa śmieszna zadyma na granicach". Większość dobrych autorów niestety stąd pouciekało.
just_monca
Avatar użytkownika - just_monca
2013-09-14 17:00:35

Tak przyglądam się wymianie zdań w tym wątku i mam jedno pytanie: skoro tak bardzo wam się tu nie podoba to co wy tu jeszcze robicie? Jakoś nie znam osoby, która by zmieniła mentalność Polaków a wy żądacie tego od twórców wortalu? Jeśli sami nie macie pomysłów na zmiany to po co ta gadka, stawiająca was w świetle pokrzywdzonych ofiar systemu? Może czas się zapisać na jakieś płatne portale?
Uleczkaa38
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
2013-09-14 18:53:39

Uważam, że to kompletne nieporozumienie określanie pewnych sytuacji "głupota portalu". Po pierwsze, jeśli już mowa o głupocie, to można tu co najwyżej mówić o nie odpowiedzialności samych użytkowników portalu, oceniających wiersze. Przecież redakcja portalu nie może ingerować w to, kto co i jak ocenia, gdyż to by pachniało z lekka cenzurą. Oczywiście można np. stworzyć punkt regulaminu, który wymuszałby uzasadnienie wraz z oceną punktowa wiersza, ale to także nie zdało by egzaminu, gdyż ocena może składać się np ze słów - "Nie podoba mi się". Prawda jest taka, iż jeśli sami użytkownicy portalu nie będą wobec siebie fair, to żadna redakcja tu nie pomoże. Po drugie, Granice .pl to nie tylko poezja, która stanowi jedynie niewielki fragment działalności portalu. Osobiście uważam, że jest to najlepszy portal poświęcony literaturze w kraju, a bogactwo treści i informacji jakie można tutaj odnaleźć z pewnością zadowoli każdego czytelnika. Dlatego też absolutnie nie zgadzam się na takie słowa o "głupocie portalu".
violabu
Avatar użytkownika - violabu
2013-09-14 19:20:29

just-monca, w pełni się z Toba zgadzam.
kpt_Yossarian
Avatar użytkownika - kpt_Yossarian
2013-09-15 20:58:33

just_monca Ja już nie wrzucam tu swoich prac. Jest o wiele wiecej lepszych portali od tego. W niejednym portalu pisałem już rozmaite teksty, ale w żadnym nie było tak źle jak tutaj. Mijasz się z prawdą pisząc, że nie padły tu żadne dobre pomysły. Właśnie, że padły tylko trzeba czytać ze zrozumieniem. Wstawianie tutaj swoich prac mija się z celem, gdyż jak wspomniałem napisze byle rymowankę i jak będę oceniał prace innych ludzi na 6 to oni tym odpowiedzą. Jak będę oceniał innych prace niżej niż 4, to będą rzucać jedynkami na wszystkie moje wiersze. Gdzie tu logika? Jest sens pisać, gdy tak się dzieje? Świetnym pomysłem jest wyrzucenie w ogóle opcji oceniania, pozostawianie komentarzy. Jeśli ktoś będzie chciał naprawdę ocenić, napisze to. To nie jest portal o literaturze, a jak to ktoś wcześniej wspomniał kółko wzajemnej adoracji.
just_monca
Avatar użytkownika - just_monca
2013-09-15 23:53:40

Pomysły? Chodzi Ci o te, które na odległość pachną cenzurą? I skoro nie wstawiasz już tu swoich prac, to na co w ogóle ten wątek? Żeby się popultać? Ci, którzy mają szacunek do tego wortalu nie są zainteresowanymi takimi opiniami, bo każdy ma swój rozum i wie co dla niego najlepsze. Jakoś Ci co piszą opowiadania nie mają takich problemów.Stwarzacie je wy, "wielcy" poeci.Dla mnie osobiście takie zachowanie jakie tu prezentujecie jest po prostu dziecinne. Nie potraficie sobie radzić sami to biegniecie na skargę i rzucacie oskarżeniami na prawo i lewo.chcecie zmienić świat? Zacznijcie od siebie.
kpt_Yossarian
Avatar użytkownika - kpt_Yossarian
2013-09-16 17:03:17

just_monca Jestem kompletnie początkujący, dopiero zaczynam i nie wiem co mam poprawić w swoich pracach, bo skąd mam to wiedzieć. Liczyłem, że w tym dużym gronie poetów, trafi się choć jedna, która napisze co robie źle. Jeśli ktoś wystawia ocenę 1, powinien to uargumentować. Przeglądając wiersze widze niemal same z oceną 6, a ta ocena powinna być zarezerwowana dla dzieła wybitnego. Ja wiem, że moje wiersze nie zasługują na 6, ale na pewno też nie zasługują na 1, a zazwyczaj takie skrajne oceny się pojawiają. Mało jest 3, czy 4. W ocenach wierszy występują niemal same 1 albo 6. "Ci, którzy mają szacunek do tego wortalu nie są zainteresowanymi takimi opiniami, bo każdy ma swój rozum i wie co dla niego najlepsze." Szacunek? Niektórym odpowiada wchodzenie w tyłki w zamian za dobre oceny ich prac. Każdy lubi być doceniany i stąd ten chory układ. Oceniasz czyjąś prace na 6, on oddaje 6, tylko, że ja w przeciwieństwie do większości nie zadowalam się taką oceną. "Jakoś Ci co piszą opowiadania nie mają takich problemów" Ależ oczywiście, że mają. Mój znajomy kiedyś wstawiał tu opowiadania, ale było tak samo jak z wierszami. Ocenił kogoś opowiadanie na 6, dostał w zamian ocene 6 i tak się toczyło, więc sobie odpuścił. Pisarze też mają problemy z tym, tylko mało kto chce o tym napisać. Woli po prostu zmienić portal na inny. A niektórym odpowiada taki system, gdyż podbudowuje swoją samoocenę wysokimi notami, które dostał właściwie za nic. "Nie potraficie sobie radzić sami to biegniecie na skargę i rzucacie oskarżeniami na prawo i lewo.chcecie zmienić świat? Zacznijcie od siebie" Nie potrafimy? A właśnie sobie poradziliśmy, zmieniliśmy portal i jest świetnie :) Zmiany zacząłem od siebie, gdyż ja oceniałem tylko przez własne subiektywne zdanie. Nie miało dla mnie znaczenia, czy ktoś wystawił mi 1 czy 6, więc oczekuje tego od innych użytkowników. Ten portal strasznie zniechęca młodych twórców do pisania. Swoją drogą niezłą jesteś hipokrytką zarzucając nam, że pomysły trącą cenzurą, a sama rzucasz się i wręcz zabraniasz mi rozmowy o tym :) Sama prawie nic nie stworzyłaś tutaj, oprócz mdłych opowiadań i widać bardzo Ci dobrze z tym, że na Twoje prace jest zero odpowiedzi. Tobie pasuje taki stan rzeczy, mi nie i stąd ten wątek :) Żeby nie być gołosłownym, Ty masz 12 opowiadań, z czego tylko 3 zostały w jakikolwiek sposób ocenione i skomentowane. Pozostałe nie masz pojęcia jaki prezentują poziom i co powinnaś w nich poprawić. Spróbuj pooceniać teraz czyjeś prace na 6. Zobaczysz, że nagle zaczną Cię ludzie oceniać. Każdy Twój tekst będzie miał kilka ocen 6. Czy tak to powinno według Ciebie wyglądać? Jeśli tak, to nie my, a Ty jesteś dziecinna...
just_monca
Avatar użytkownika - just_monca
2013-09-16 20:49:36

Wstawiłam tu swoje opowiadania, bo traktuje granice jako bloga. Więcej nie chciało mi się wstawiać, bo do szczęścia tego nie potrzebuje. Wiem, że dobrze piszę. Inaczej nie zdobywałabym nagród za swoje opowiadania. I to właśnie jest szkoła życia.Ktoś kto zna się na tej sztuce może z powodzeniem wytykać błędy. I jeśli faktycznie chcesz naprawić swój warsztat to konkursy są doskonałą receptą.
kpt_Yossarian
Avatar użytkownika - kpt_Yossarian
2013-09-16 21:26:57

Konkursy? To nie jest dobry pomysł. Ja na innym portalu wstawię wiersz i mam zaraz wiele uwag jak i co mógłbym poprawić. W taki prosty sposób rozwijam się. Tutaj można tylko stać w miejscu, bo tylko od czasu do czasu ktoś napisze jakąś uargumentowaną krytykę. Poza tym, czy utwór dobry czy zły, nie chce by stawał się kartą przetargową o dobre oceny. Mimo wszystko wkładam w to serce i jak ktoś ocenia to chce by też to robił z sercem, a nie po kolesiowsku lub z zemsty... Na innych portalach użytkownicy potrafią się zachowywać inaczej. Tutaj niestety nie jest z tym najlepiej.
Vanillivi
Avatar użytkownika - Vanillivi
2013-09-16 22:11:02

Jeśli chodzi o prozę, to problemy są dokładnie takie same, może mniej to widać, bo dział jest mało popularny. Wynika to zapewne z tego, że mało komu chce się przeczytać więcej niż pięć linijek tekstu... Jeśli chodzi o konkursy, to one mogą być dobrą drogą dla pisarza, co nie znaczy, że na portalu nie powinniśmy walczyć o dobry poziom. Jednak przy konkursach najczęściej jest tak, że jedna praca wygrywa, inne gdzieś przelatują i nie masz za bardzo możliwości dowiedzieć się, co było dobre, a co złe. Poza tym konkursy są bardzo różne - od naprawdę profesjonalnych, do takich organizowanych przez lokalne biblioteki, gdzie jurorzy sami poprawnie pisać nie potrafią, więc należy również podchodzić do tego krytycznie. Natomiast nie lubię takiej postawy - wygrałam jakiś tam konkurs więc piszę dobrze i mam gdzieś wasze zdanie - teksty powinny bronić się same.
just_monca
Avatar użytkownika - just_monca
2013-09-16 22:54:56

Ale mnie naprawdę nie zależy na opinii innych. Teksty wstawiam dla własnej przyjemności. Jak komuś się podoba to dobrze, jak nie to drugie dobrze. Nie jestem uzależniona od opinii innych na temat mojego talentu czy jego braku.Piszę bo lubię, dla siebie nie dla innych. Poza tym chyba jest jeszcze jedna kwestia. W jakim wieku są ludzie, którzy zachowują się tak jak mówicie? Nie sądzę by dojrzały, dorosły człowiek nie umiał przyjąć krytyki i zachowywał się tak zawistnie - no chyba, że ja faktycznie nie znam się na ludziach.
Odpowiedz