Forum

Wątek - Cytaty o władzy i polityce
← powrót

Kto Post
slk
Avatar użytkownika - slk
2014-11-24 10:22:07

Pielęgnował swoje postanowienie, że nie będzie już lawirował, że nie będzie udawał, mówiąc, że myśli o czymkolwiek inaczej, niż myśli, że nie będzie ezopowym językiem próbował przemycać swoich poglądów pod kołderką ostrożności i dbałości o to, by nie doprowadzić do konfliktu. W pamięci miał najbardziej pokraczne postacie, jakie napotkał w ostatnich latach: byłych polityków, którzy porzucili idee dla biznesowego spełnienia, prawników z doktoratami, którzy nosili teczki za handlarzami tandetą — wszyscy uczynili z lawirowania swoje główne zajęcie, ich praca to lawirowanie w gąszczu zakulisowych, cichych gier. To tylko praca. Praca? Nie — całe ich życie tak wygląda. Nic wprost, nic bezpośrednio, nic szczerze, inaczej nie potrafią, oduczyli się. Przez kilka lat Kott czuł, że i jego wciąga to bagno. Tak polityków i ludzi władzy opisuje Emil Marat w swojej powieści Lawirynt. Co to znaczy lawirować? Starać się wybrnąć z trudnej sytuacji, nie narażając się nikomu i przy okazji osiągnąć korzyść. Co to znaczy dla głównego bohatera? Traci on pracę w telewizji i marząc o najnowszym modelu BMW, przyjmuje intratne stanowisko specjalisty od wizerunku wielkiego przedsiębiorstwa finansowego inwestującego w złoto i zamierzającego uruchomić nowe linie lotnicze. Musi lawirować między życiowymi problemami, "odgórnymi naciskami" i swoimi pragnieniami. W efekcie wplątuje się w istny labirynt niezrozumiałych wydarzeń, staje się uczestnikiem historii, która bardzo przypomina jedną z największych w Polsce afer sprzed kilku lat. Wtedy śledziliśmy jej rozwój w medialnych doniesieniach, teraz mamy szansę przyjrzeć się tej historii od środka i zobaczyć wyraźnie się zarysowujące mechanizmy społeczno-polityczne. Tajemnicze spotkania, napady, morderstwa, śledzący są śledzeni, zabójcy zabijani, do rozwikłania przyczyn nie sposób dotrzeć. Uważny Czytelnik znajdzie także wiele odniesień do znanych postaci i dzieł. Lawirynt to powieść brawurowo napisana - napisana językiem, który gdyby nie był tak bardzo prawdziwy, zakrawałby na parodię. Mamy tu ludzi mediów i wielkiego biznesu, rockmana geja, dziennikarza śledczego, agentów bezpieczeństwa, zawodowych morderców należących do mafii zza wschodniej granicy, designerskie wnętrza, szybkie samochody... Tak więc główny bohater halsuje ku zaskakującej puencie powieści, jednakże Autor, prawdziwy mistrz, nie stawia kropki nad i. Dziś na marginesie Lawiryntu chcemy zaprosić Was do dyskusji na temat mechanizmów władzy i funkcjonowania wielkiego biznesu. Przytoczcie swoje ulubione cytaty o polityce i politykach - cytaty filmowe lub książkowe. Przytoczcie sceny z książek, filmów, interesujące lektury. Tylko prosimy - nie komentujcie bieżącej polityki. Od tej staramy się trzymać z daleka.

nureczka
Avatar użytkownika - nureczka
2014-11-24 11:21:00

Autorem mojego ulubionego cytatu dotyczącego polityki, jest słynny, brytyjski premier, Banjamin Disraeli: "Na­wet naj­większy suk­ces w życiu pub­licznym nie wy­nag­rodzi po­rażki w domu". Pomaga ustalić rosądną hierarchię wartość. Po prostu "ustawia" wszystko na właściwym miejscu.
izabela81
Avatar użytkownika - izabela81
2014-11-24 11:35:37

"Starcie królów" George R.R. Martin "Władzę ma ten, kogo ludzie uważają za sprawującego władzę."
Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
violabu
Avatar użytkownika - violabu
2014-11-24 11:37:14

Do cytatu przestawionego przez Nureczkę, pasuje zaczerpnięty z książki "Cud" Danielle Steel: "Wszystko podporządkowałem budowaniu imperium, kolejnym zyskownym interesom, kontraktom, które czekały na biurku. Nie zdawałem sobie sprawy, że życie mi ucieka - Mówiąc to, Quinn był całkowicie świadom, że życie umyka zbyt szybko, a niewykorzystane szanse zostają stracone na zawsze." Świat dużego biznesu pokazuje Richard Paul Evans w „Stokrotkach w śniegu”. Przestawia aż na trzech przykładach to, że wielki sukces finansowy w biznesie można osiągnąć jedynie poprzez bycie nieuczciwym ( według zasady: „Jeśli ty nie zjesz kogoś, to ktoś zje ciebie.”). Nie chciałam w to wierzyć, bo uważam, że należy ufać ludziom, że możliwe jest prowadzenie uczciwego biznesu i jednocześnie osiągnięcie sukcesu finansowego. Niestety, prowadzenie działalności gospodarczej pokazało mi, jak wiele prawdy jest w słowach Evansa. I niestety, ale wiem co mówię. Można stracić wiarę w ludzi, jeśli nie ogląda się wciąż wokół siebie, jeśli się zaufa tak po prostu, po ludzku, szczerze. W opisie „Lawiryntu” czytamy, że „Kott czuł, że i jego wciąga to bagno.” Tak, wielka polityka to wielki biznes. Brudny biznes, w którym ewidentne błedy i porażki przekuwa się w mało znaczące zdarzenia zgodnie z cytatem zaczerpniętym z „Paragrafu 22” Josepha Hallera: „Wie pan, to może być rozwiązanie: chwalić się głośno czymś, czego powinniśmy się wstydzić. To jest sposób, który nigdy nie zawodzi.” Czy w świeci rekinów biznesu i polityki można być sobą?
mach1416
Avatar użytkownika - mach1416
2014-11-24 13:26:11

Mój ulubiony cytat dotyczący władzy jest ponadczasowy a przez to uniwersalny wypowiedział go Józef Stalin a oto on: "Nie ważne kto głosuje ważne kto liczy głosy". Kolejny cytat tym razem wypowiedziany przez znanego męża stanu Napoleona Bonapartego: "W polityce głupota nie stanowi przeszkody". Na koniec cytat naszego polskiego byłego premiera pana Donalda Tuska: "Politykowi dobrze robi przypomnienie sobie, jak wygląda pra­ca fizyczna".
violabu
Avatar użytkownika - violabu
2014-11-24 14:47:43

Ciekawe cytaty o polityce można znaleźć u Andrzeja Sapkowskiego: "Myślałem prędzej nierządem się parać i w domy publiczne inwestować. Wśród polityków się obracałem i licznych poznałem. I przekonałem się, że lepiej przestawać z k******, bo k**** mają chociaż jakiś swój honor i jakieś zasady." (z "Sezonu burz") - brutalne, wulgarne, ale ciśnie się na usta oglądając w telewizji "wyczyny" polityków. "Polityka ma dwa cele – porozumienie i konflikt. Porozumienie osiąga się, gdy jedna ze stron zaczyna udawać, że wierzy w dyrdymały opowiadane przez drugą..." ("Boży wojownicy") O polityce jest mowa nawet w serii dla młodszej młodzieży "Frlix, Net i Nika" Rafała Kosika: „- Jak ludzie znów zaczną się burzyć, to przyjdzie jakiś Świętopełk albo Strzeżysław, czyli przefarbowany na blond Mores (obecny władca) albo ktoś następny, i znów zrobi rewolucję, która nic nie zmieni. - Dobrze, że nie żyjemy w średniowieczu. - U nas jest tak samo. Nazywa się to tylko wyborami parlamentarnymi.” Genialne!
nikolsosna
Avatar użytkownika - nikolsosna
2014-11-24 15:40:22

" nie chcem ale muszem"........
czarniutka21
Avatar użytkownika - czarniutka21
2014-11-24 19:12:52

"Nieograniczona władza w rękach ograniczonych ludzi zawsze prowadzi do okrucieństwa." - David Mitchell "Atlas chmur" - bardzo mądry cytat moim zdaniem ;) Cytat ten można według mnie odnieść do wielu innych sytuacji z książek czy filmów, ale pierwsze moje skojarzenie było z "Harrym Potterem", gdzie władza w rękach ograniczonego Ministra Magii jakim był Knot nie przyniosła nic dobrego. Poza tym w tej książce wiele było wzmianek o władzy i jej wyniszczających skutkach - chociażby postać, zachowanie, dążenie do władzy Voldemorta jest tu dobrym przykładem.
justyna1
Avatar użytkownika - justyna1
2014-11-24 20:06:12

Moim ulubieńcem jest Bonaparte -W po­lity­ce głupo­ta nie sta­nowi przeszkody. Proste i aktualne do dziś:)
ANN49
Avatar użytkownika - ANN49
2014-11-27 12:55:31

Czasy Polski Ludowej to prawdziwa kopalnia tematów...jak pisał Sławomir Koper w książce poświęconej elitom PRL "Kobiety władzy PRL". Wspomnienia o premierze Józefie Cyrankiewiczu zaczerpnęłam z tej właśnie książki. "[...]to był premier bardzo dla mnie wygodny - miał powiedzieć Gomułka.- No, widzicie, już przez to, że on miał kartotekę obciążoną tym, że chce te ręce ucinać, to można go było łatwo wykończyć przy lada okazji.(słynna wypowiedż Cyrankiewicza o "odrąbywaniu ręki podniesionej na partię" w zakładach przemysłowych Cegielskiego) [...]Tak jak w niektórych krajach, tak samo u nas[...]władza miała swego Cyrankiewicza. ZAWSZE SĄ LUDZIE, KTÓRZY SĄ TYLKO KUKŁAMI I W TEN SPOSÓB SĄ POTRZEBNI RZECZYWISTEJ WŁADZY". O Władysławie Gomułce można powiedzieć wiele, ale na pewno nie można go było uznać za światowca. Podczas przyjęcia w ambasadzie francuskiej w Warszawie jako pierwsze danie podano owoce morza, a do nich misy z wodą do obmycia rąk. Towarzysz Wiesław, widząc plastry cytryny, wziął naczynie i zaczął pić. Dyskretnie mu wytłumaczono, do czego woda jest przeznaczona, ale pod koniec przyjęcia podano poncz...Gomułka zauważył, że w wazie pływają pokrojone cytrusy, i oczywiście umył w niej ręce... Natomiast Edward Gierek dokonując okresowych badań lekarskich, osobiście dobierał sobie lekarzy, ale partyjnych medyków do siebie nie dopuszczał. A na pytanie o powód takiego postępowania z rozbrajającą szczerością odparł, że "BOI SIĘ LUDZI, KTÓRZY WYKONUJĄ PARTYJNE ZADANIA". Polecam "Kobiety władzy PRL" Sławomira Kopera...
izabela81
Avatar użytkownika - izabela81
2014-11-30 10:48:11

"Gdyby wybory zmieniały cokolwiek, to politycy dawno by je zdelegalizowali." - Janusz Leon Wiśniewski "Bikini" "Po co wydawać pieniądze na drzewo genealogiczne? Zajmij się polityką, a twoi przeciwnicy zrobią je za ciebie." - Mark Twain "W polityce cała sztuka polega na tym, aby mieć dobre oczy i umieć wykorzystać ślepotę innych." - Émile Zola "Polityka jest to coś takiego, do czego żaden porządny człowiek nie powinien się wtrącać." - Lucy Maud Montgomery "Wymarzony dom Ani" "Każdy, kto twier­dzi, że władza nie uza­leżnia, nig­dy nap­rawdę jej nie sprawował." - Dan Brown "Uk­ry­te poczu­cie potęgi by­wa nies­kończe­nie roz­koszniej­sze niż jaw­na władza." - Fiodor Dostojewski "Każda władza degraduje człowieka." - Oscar Wilde
izabela81
Avatar użytkownika - izabela81
2014-11-30 10:52:25

Zbigniew Nienacki w książce "Ja, Dago Piastun" tak pisze o władcy i sztuce rządzenia: "Kiepski to władca, który na swój lud narzeka. Sprawą władcy jest uczynić lud sobie posłusznym i pracowitym, ująć go żelazną ręką i nauczyć szacunku dla władzy." "Najwyższą zasadą sztuki rządzenia jest nieustanne dzielenie ludzi, jednych wywyższanie, a innych poniżanie, jednych obsypywanie łaskami, a innych karami, aby wciąż jedni byli przeciw drugim. Bo tak naprawdę, nikt nie chce być równy drugiemu, gdyż zawsze ma się za coś lepszego."
greenlady
Avatar użytkownika - greenlady
2014-12-01 12:45:44

"Lud podąża za tymi, którzy mają władzę, a władzę skłonni są oddać w ręce kogokolwiek". Paulo Coelho "Czarownica z Portobello"
tomaszek1989
Avatar użytkownika - tomaszek1989
2014-12-03 22:49:35

Najciekawszym cytatem związanym z polityką, który do mnie przemawia jest cytat Hannah Arendt "Im mniej polityki, tym więcej wolności". Polityka bowiem, atakując nas z każdej strony zawęża perspektywy postrzegania społecznego ograniczając "powietrze", dla innych dziedzin życia. Ogranicza w ten sposób wolność. Dlatego cytat ten jest manifestem przywrócenia wolności poprzez ograniczenie wpływu polityki na życie przeciętnych obywateli.
slk
Avatar użytkownika - slk
2014-12-07 15:09:29

A my publikujemy dziś - jako inspirację - kolejny fragment "Lawiryntu": Prosta zasada jest taka, że trzeba być lojalnym wobec tego, kto płaci. Nawet jak nie wiemy wszystkiego, to dopóki faceta nie złapiesz za rękę, to uczciwie pracujesz, zarabiając kasę. Ja raczej rzadko, jako prawnik, pracowałem dla nieskazitelnych ludzi. Dla aniołów nie pracowałem nigdy. Bo nie ma takich. Nie występują w przyrodzie.
Woda_truskawkowa
Avatar użytkownika - Woda_truskawkowa
2014-12-09 12:54:44

1."Reputacji politycznej nie buduje się na środkach, lecz na efektach." N.Machiavelli 2."Ci, którzy tron zawdzięczają szczęściu, dochodzą doń bez wielkiego trudu, ale z wielkim tylko trudem mogą się na nim utrzymać." n. Machiavelli 3. "Sta­ra to praw­da, że w po­lity­ce często mu­simy uczyć się od wrogów." W.Lenin 4.I najbardziej aktualny dziś: "Wam ku­ry szczać pro­wadzić, a nie po­litykę robić." :) J.Piłsudski
Evalyntv82
Avatar użytkownika - Evalyntv82
2014-12-12 12:46:55

Super post i bardzo interesujące przykłady. Znacie może jakieś dobre książki z elementami polityki? Może jakieś intrygi polityczne?
Woda_truskawkowa
Avatar użytkownika - Woda_truskawkowa
2014-12-15 14:43:02

Evalyntv82 polecam książkę "Gra w zero" Brada Meltzera.
martucha180
Avatar użytkownika - martucha180
2014-12-15 16:11:59

„Polska polityka za polskie pieniądze” Wincenty Witos.
slk
Avatar użytkownika - slk
2015-01-28 14:30:38

Dziękujemy za interesującą dyskusję. Nasi laureaci to: violabu, izabela81 i ANN49. Serdecznie gratulujemy! Nagrodzonych prosimy o przesłanie adresów do wysyłki na pr@wwpol.com z dopiskiem "cytaty o władzy"
Odpowiedz