Forum

W徠ek - Krymina造 retro - czy jeszcze po nie si璕amy?
← powr鏒

Kto Post
slk
2016-05-09 11:41:24

Marek Krajewski i Boris Akunin. Agnieszka Krawczyk i Rhys Bowen. Philip Kerr i Marcin Wro雟ki. Polacy od lat pozostaj wierni gatunkowi, jakim jest krymina retro. Dzi na marginesie premiery kolejnej powie軼i Rhys Bowen chcemy zaprosi Was do dyskusji na jego temat. O m鎩 ukochany to ju pi徠a cz窷 serii krymina堯w retro, opowiadaj帷ych o przygodach panny Molly Murphy. Po powrocie do Nowego Jorku z Adare - pi瘯nej, cho mrocznej posiad這軼i senatora Flynna, Molly ma do嗆 pracy detektywa. Pragnie stabilizacji i spokoju. Rozwa瘸 nawet podj璚ie pracy w Nebrasce w roli nauczycielki. Chce r闚nie zapomnie o kapitanie policji, przystojnym Danielu Sullivanie, ale gdy ten trafia do wi瞛ienia, podejrzewany o przyj璚ie 豉p闚ki, Molly zgadza si mu pom鏂. Prowadz帷 dochodzenie w zwi您ku z korupcj w szeregach policji, nieustraszona pani detektyw anga簑je si r闚nie w dwa inne 郵edztwa. Jedno z nich dotyczy Rozpruwacza z East Side - bezwzgl璠nego mordercy prostytutek. Molly podejrzewa, 瞠 ta sprawa ma zwi您ek z aresztowaniem Daniela, ale nie mo瞠 znale潭 dowod闚. Pojawia si coraz wi璚ej pyta, na kt鏎e bardzo trudno znale潭 odpowiedzi. Co wi璚ej, Molly staje przed trudnym 篡ciowym dylematem. Od tego, jak post徙i, b璠zie zale瘸豉 jej przysz這嗆.... Dobrze, 瞠 wci捫 ma wok馧 siebie serdecznych i 篡czliwych ludzi - s御iadki Sid i Gus, ekscentryka Ryana i now, fascynuj帷 przyjaci馧k-policjantk Sabell Goodwin. - Ksi捫ki Rhys Bowen to nie tylko wartko tocz帷a si akcja i b造skotliwe dialogi. To r闚nie opis Irlandii z okresu, kiedy z Angli 陰czy豉 j unia realna, jeszcze przed uchwaleniem ustawy o autonomii. To tak瞠 poruszaj帷y obraz emigrant闚, traktowanych w Nowym 安iecie gorzej ni zwierz皻a - wylicza atuty cyklu Justyna Gul - T這 spo貫czno-polityczne i problemy, maj帷e swoje odzwierciedlenie w powie軼i, nie przeszkodzi造 jednak historii Molly toczy si swoim rytmem. Zachwyca nie tylko jej determinacja, b造skotliwo嗆 umys逝 i zdolno嗆 dedukcji, ale te hart ducha oraz wdzi瘯, w kt鏎y autorka hojnie swoj bohaterk wyposa篡豉. Wszystko to sprawia, 瞠 lektura powie軼i Rhys Bowen przypomina ogl康anie wielowymiarowego filmu akcji, bowiem 篡wio這wa panna Murphy szybko przestaje by jedynie wytworem wyobra幡i, za plastyczne opisy pozwalaj przenie嗆 si w 鈍iat opisywany przez autork serii. Za co kochamy krymina造 retro? Dlaczego tak ch皻nie po nie si璕amy? Czy ten gatunek w XXI wieku rzeczywi軼ie pozostaje 篡wy? Jakie krymina造 czytamy? Co w nich znajdujemy? Napiszcie, co s康zicie o kryminale retro. Napiszcie, jakie ksi捫ki nale膨ce do tego gatunku czytali軼ie i jakie zrobi造 na Was najwi瘯sze wra瞠nie. Odnie軼ie si r闚nie do wypowiedzi innych. Mo瞠 uda nam si wsp鏊nie stworzy swego rodzaju kanon najlepszych krymina堯w retro? Dla autor闚 najciekawszych wypowiedzi mamy egzemplarze powie軼i O m鎩 ukochany, ufundowane przez Oficyn Literack Noir Sur Blanc oraz pakiety punkt闚, a na g這sy w cz窷ci konkursowej naszej dyskusji czekamy do 22 maja 2016.

W cyklu o Molly Murphy dotychczas ukaza造 si nast瘼uj帷e ksi捫ki:

izabela81
2016-05-09 12:29:27

My郵 瞠 czytamy krymina造 retro ze wzgl璠u na budz帷 w nas t瘰knot i zazdro嗆, 瞠 kiedy wszystko, 陰cznie ze zbrodni by這 lepsze. W krymina豉ch retro r闚nie wa積a, jak kryminalne intrygi jest historia, a nawet bym powiedzia豉, 瞠 istotniejsza. Autorzy takich ksi捫ek najcz窷ciej za miejsce akcji wybieraj miasta i regiony, na kt鏎e wp造w mia豉, zniszczy豉 je historia. W ten spos鏏 pisarze pr鏏uj ocali pami耩 o nich. S造sza豉m, 瞠 dobre krymina造 retro pisze Marek Krajewski. Nie mam swojego zdania, bo 瘸dnej z jego ksi捫ek jeszcze nie czyta豉m. Ale pewnie kiedy to nadrobi. Czyta豉m za to kilka ksi捫ek Agathy Christie, kt鏎e z przekonaniem mog poleci wielbicielom tego gatunku. "Furia rodzi si w s豉wie" Krzysztofa Kozio趾a r闚nie mi si podoba豉. Autorowi bardzo dobrze uda這 si pod wzgl璠em merytorycznym odmalowa klimat tamtych, strasznych lat.
Usuni皻y
2016-05-09 15:52:50

Doskonale odmalowuj t這 epoki, w kt鏎ej dzieje si akcja powie軼i. Mamy jak na d這ni ludzkie charaktery dostosowuj帷e si do czas闚 i sytuacji, w kt鏎ych przysz這 im 篡, barwnie i w 篡wych barwach odmalowane t這; wszystkie te miejskie, w御kie uliczki, stare parki, kamienice, czy dawno nie widziane na naszych ulicach samochody. Ludzie w gruncie rzeczy s sentymentalni, a swych zmar造ch, cz瘰to dobrze nie poznanych bliskich i czasy, w kt鏎ych 篡li bardzo idealizuj. uwa瘸j za lepsze, ciekawsze i du穎 "zdrowsze" dla naszego spo貫cze雟twa, ni czasy wsp馧czesne. Cz瘰to mieliby ochot tam si znale潭, lub w przypadku ludzi starszych wr鏂i do krainy w豉snej, nieco sentymentalnej m這do軼i, tylko boj si do tego przyzna, bo to mog這by zosta uznane za infantylne. ksi捫ki, cz瘰to kupowane po kryjomu, po cz窷ci daj im tak mo磧iwo嗆, zaspokajaj帷 jednocze郾ie pewne ich sentymentalne potrzeby, co jest dobre dla ich dalszego rozwoju i sprawnego funkcjonowania w spo貫cze雟twie.
Reklama
zebon75
2016-05-09 15:57:06

Fabu豉 krymina逝 retro jest oczywi軼ie bardzo wa積a ale r闚nie wa積y jest klimat opowie軼i. Mog w闚czas przenie嗆 si w czasie do czas闚 zdawa這by si bardzo nam bliskich, w ko鎍u nowo篡tnych, jednak jak瞠 odmiennych kulturowo, cywilizacyjnie. Z drugiej strony mogliby鄉y odnale潭 wiele cech wsp鏊nych. Zbrodnia jaka by nie by豉 pozostaje zbrodni, inne s jedynie miejsca, daty i okoliczno軼i jej pope軟ienia. 荑cze郾i ludzie ? Czy byli inni, mniej lub bardziej 鈍iatli ? Tu mo積a polemizowa. Nie zgadzam si z pogl康em, 瞠 kiedy 陰cznie ze zbrodni wszystko by這 lepsze. Wiele rzeczy by這 dobrych np. mniej konsumpcyjne, zach豉nne spo貫cze雟two. Z drugiej strony wyst瘼owa這 r闚nie wiele patologii, kt鏎e dzisiaj wydaj si nie do zaakceptowania, cho熲y np. 闚czesne domy dla sierot i wszechobecna w nich przemoc i wykorzystywanie dzieci.
igielka
2016-05-09 16:24:15

Lubi si璕a po krymina造 retro, dlatego 瞠 nios ze sob nie tylko oryginaln zagadk kryminaln, ale 瞠 wiernie ukazane jest w nich t這 historyczne. Im bardziej drobiazgowo odwzorowana jest prawda dziejowa i obyczajowa tym przyjemniej jest zag喚bia si w tak lektur. Bo to jest taka podr騜 w czasie z pot篹nym dreszczem emocji i grozy oraz pr鏏 rozwik豉nia mocno zagmatwanej intrygi. Dobrze gdy jest odbywana w towarzystwie silnego i wyrazistego bohatera. Odby豉m ju kilka takich podr騜y do przedwojennego Breslau z radc kryminalnym Eberhardem Mockiem za spraw krymina堯w retro Marka Krajewskiego. I to jego krymina造 wpisuj na list tych najlepszych.
ANN49
2016-05-10 15:55:58

My郵, 瞠 wci捫 si璕amy po krymina造 "retro". Mnie wci捫 fascynuj krymina造 Agaty Christie, najpopularniejszej pisarki 鈍iata, kt鏎a dorasta豉 w konserwatywnej atmosferze wiktoria雟kiej prowincji, w kt鏎ej realiach cz瘰to umieszcza豉 akcje swoich ksi捫ek. Chocia dla mnie krymina造 Agathy Christe s jak najbardziej wsp馧czesne wzgl璠em czas闚, w kt鏎ych powstawa造. "Pomys造 moich powie軼i kryminalnych znajduj zmywaj帷. Jest to zaj璚ie tak g逝pie, 瞠 zawsze rodzi we mnie my郵 o zab鎩stwie" - m闚i豉. Jej powie軼i kryminalne budzi造 wielkie kontrowersje, chocia瘺y przewrotny traktat o zbrodni i karze, jedna z najs造nniejszych powie軼i kryminalnych w historii gatunku "I nie by這 ju nikogo", pierwotny tytu "Dziesi璚iu Murzynk闚", potem "Dziesi璚iu ma造ch Indian". W swoich powie軼iach powo豉豉 do 篡cia pedantycznego detektywa Herkulesa Poirot, czy dobrotliw, bardzo przenikliw staruszk Jane Marple. Wymy郵ne intrygi, kt鏎e wywo造wa造 napi璚ie, przysporzy造 autorce wielu wrog闚. Ja do kanonu najlepszych krymina堯w retro zaliczam "Pu豉pk na myszy" Agathy Christie. Adaptacja sceniczna kr鏊owej krymina逝, grana jest w Londynie nieprzerwanie od 1952 roku. Krymina造 Agathy Christie to klasyka gatunku. To historie, w kt鏎ych podstawow role odgrywa zagadka. Pewnie dla wi瘯szo軼i wsp馧czesnych czytelnik闚 cz窷 tych powie軼i tr帷i myszk, ale nie ma w徠pliwo軼i, 瞠 Agatha Christie jest "Kr鏊ow zbrodni", niepowtarzaln, intryguj帷...
agasam9
2016-05-10 23:13:54

Pewnie, 瞠 si璕amy po krymina造 retro. Przecie to jest klasyka, kt鏎 ka盥y powinien zna! Ja mimo, 瞠 wiele z krymina堯w retro ju czyta豉m, uwielbiam do nich wraca co jaki czas i wiem, 瞠 moi znajomi te tak robi.
Shi4
2016-05-11 13:36:59

Nie wiem czy mo積a zakwalifikowa do krymina堯w retro seri o 鈔edniowiecznym detektywie braciszku Cadfaelu, ale bardzo si nimi zachwyci豉m. Mo瞠my z nich dowiedzie si jakie techniki 郵edztwa by造 prowadzone w tzw. wieku mroku, kiedy to nikt nawet nie s造sza o daktyloskopii. Poza tym ksi捫ki te s gratk dla fan闚 ksi捫ek historycznych z epoki 鈔edniowiecza.
nikolsosna
2016-05-11 13:57:32

to fakt , krymina造 retro to taki rodzaj ksi您ki do ktorej co jaki czas wracamy, ja tak robi jak tylko zapomn kto by sprawc , czytam zn闚 z wypiekami na twarzy i ogromnym zainteresowaniem. Krymina retro ma to do siebie 瞠 pr鏂z samej zbrodni wa積a jest ca豉 otoczka, motywy kt鏎ymi kierowa si sprawca i okoliczno軼i kt鏎e takie motywy w nim wzbudzi造, t這 historyczne dzi瘯i kt鏎emu dowiadujemy si o historii, o zyciu spo貫czenstwa, o pogl康ach politycznych, wierzeniach i w og鏊e mn鏀twa ciekawych rzeczy kt鏎e mnie sam ogromnie poci庵aj. W krymina豉ch retro zawsze jest zawarta jaka interesuj帷a tajemnica kt鏎a nas niezwykle wci庵a bo taka ju ludzka natura :) czyta豉m Borisa Akunina seri z zakonnica Pelagi, cudowne ksi捫ki wci庵aj帷e, dowcipne ! czyta豉m te pierwsz cz窷 przyg鏚 Molly Murphy, mam czwarta cz窷 ale chce zachowac kolejno軼 :) polskiego krymina逝 retro nie czyta豉m , ale mo瞠 czas to nadrobi. nie wiem czy mo積a zaliczy ksi捫k "奸eboda" Ku幟i雟kich do krymina逝 retro , zbrodnia wsp馧czesna ale ca豉 masa historii niezbyt dobrze znanej z czas闚 II wojny 鈍iatowej, polecam ten krymina bardzo bardzo bardzo , jest na najwy窺zym swiatowym poziomie
mika19
2016-05-20 23:53:24

s kanciapk szcz窷cia duszy!
karolina25
2016-05-22 19:03:20

Przepis na retro krymina jest z pozoru prosty: czas to przesz這嗆 mniej lub bardziej odleg豉, miejsce – miasto, bohater – najcz窷ciej krn帳rny, ale przy tym wyrazisty. I oczywi軼ie zagadka kryminalna, najlepiej ponura, budz帷a nostalgi, 瞠 kiedy wszystko by這 inne, lepsze oraz podparcie si dokumentami, mapami, plotkami, legendami, gazetami, spotkaniami z lud幟i 篡j帷ymi w tamtych czasach itp. Wydaje mi si, 瞠 jest to istotny czynnik, kt鏎y rozbudza uczucia "ma貫j, lokalnej przynale積o軼i". Wielk wag przyk豉da si r闚nie do psychologicznej wiarygodno軼i. By豉m kiedy na autorskim spotkaniu z pewnym pisarzem, kt鏎y napisa jeden krymina retro. M闚i, 瞠 jest to bardzo ci篹ka praca, poniewa w tego typu ksi捫kach nie mo積a sobie pozwoli na puszczenie wodzy fantazji. Wszystko musi by sp鎩ne z tamtymi czasami, a je瞠li nie ma lub nie mo瞠 znale潭 odpowiedniego 廝鏚豉, musi co wymy郵e, ale musi to by jak najbardziej prawdopodobne. Nie tylko wzbogaci swoj wiedz, ale u niego r闚nie rozwin窸o si poczucie dumy z przynale積o軼i do regionu, w kt鏎ym mieszka. I chyba w豉郾ie ta mo磧iwo嗆 odnalezienia bardzo r騜nych temat闚 w jednym gatunku przyci庵a tak czytelnik闚. Po prostu op豉ca si si璕n望 po krymina retro!
Emilly26
2016-05-22 22:38:59

Krymina造 retro s ponadczasowe. Podoba mi si w nich to,瞠 mo積a je na nowo odkrywa.Gatunek ten pozostanie 篡wy w XXI wieku. Walery Przyborowski „Noc z 3 na 4 grudnia" nale篡 do powie軼i kryminalnych pisanych w odcinkach, a mia造 sw鎩 pocz徠ek 1875r. Krymina retro ma sw鎩 styl i trudno jest odwzorowywa tylko co na pokaz. Zaliczy豉m podobnie jak Ann489 do krymina堯w retro Agat Christie ze wzgl璠u na klasyk.
slk
2016-05-24 14:21:20

Dzi瘯ujemy za interesuj帷 dyskusj. Mi這 nam poinformowa, 瞠 jego laureatami zostali zebon75, ANN49 oraz karolina25. Nagrodzonych prosimy o przes豉nie danych adresowych na pr@wwpol.com, za wszystkich uczestnik闚 nagrodzimy specjalnymi pakietami punkt闚. Pozdrawiamy!
Emilly26
2016-05-24 16:08:14

Dzi瘯uj za przyznany pakiet punktowy w konkursie dyskusyjnym na temat krymina堯w retro.
izabela81
2016-05-24 16:22:51

Gratuluj wyr騜nionym i dzi瘯uj za punkty :)
dziwonia
2016-06-06 13:26:04

Dla mnie takim krymina貫m jest ca豉 seria o Sherlocku Holmesie.
Odpowiedz
1