Forum

Wątek - Janusz Koryl odpowiada na pytania czytelników
← powrót

Kto Post
Erivan
Avatar użytkownika - Erivan
2013-02-22 19:32:25

1. Panie Januszu, jak zaczyna pan tworzyć powieść? Czy najpierw powstają w pańskim umyśle ciekawi bohaterowie i dopiero potem zastanawia się pan co tez mogłoby się im przydarzyć, czy też najpierw pojawia się wspaniała historia, do której dosztukowuje pan bohaterów? 2. Czy zabierając się do pracy nad powieścią rozrysowuje Pan najpierw dokładny konspekt i z góry wie pan jak dokładnie potoczą się losy bohaterów, czy też improwizuje pan w trakcie? 3. Ile czasu zajmuje panu praca nad powieścią? Chodzi mi głównie o proces pisania. 4.Co spowodowało, że zaczął pan pisać? Pozdrawiam serdecznie!
Geronimo26
Avatar użytkownika - Geronimo26
2013-02-23 12:01:26

Panie Januszu, mam jeszcze jedno pytanie. Otóż czy pisanie książek nie stanowi dla Pana w pewnym stopniu realizacji swych marzeń, głównie tych dziecięcych lub z młodości, gdy oto chyba każdy chłopiec chciał zostać policjantem, detektywem rozwiązującym skomplikowane zagadki:)?
kacpi71935
Avatar użytkownika - kacpi71935
2013-02-23 15:51:47

4.Czy ma pan jakieś specjalne chwile,w którym lubi pan pisać,czy raczej nie? 5.Czy pisząc książkę pisze pan równo,czyli np.codziennie po 1 rozdziale,czy może stosuje pan inne metody?Jakie?
Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
jkoryl
Avatar użytkownika - jkoryl
2013-02-23 16:23:34

@JLJD Zdecydowanie bardziej wolałbym książki innych autorów. Swoje powieści dobrze przecież znam... :)
kacpi71935
Avatar użytkownika - kacpi71935
2013-02-23 16:25:24

Czy ogląda pan jakieś seriale kryminalne?Jakie?
kacpi71935
Avatar użytkownika - kacpi71935
2013-02-23 16:29:17

Jaką swoją powieść chciałby pan najbardziej zekranizować?Dlaczego?
jkoryl
Avatar użytkownika - jkoryl
2013-02-23 16:43:52

@Erivan 1. Różnie. Czasem pojawiają się bohaterowie, a przynajmniej część z nich. Czasem rodzi się historia, do której dopasowuję bohaterów. Nie ma jednej recepty na pisanie powieści. Każdy autor robi to po swojemu. Znów przywołam przykład mojego ulubionego Marqueza. W jednym z wywiadów wyznał, że gdy przymierzał się do powieści „Jesień patriarchy”, miał w głowie jedynie postać tytułowego bohatera. Cała reszta powstawała wraz z pisaniem kolejnych stronic. 2. Też różnie. Jeśli przygotowuję konspekt, jest on bardzo ogólny. Szczegóły przychodzą później. Improwizacja jest częścią literatury. Często podczas pisania rodzą się nowe wątki i nowi bohaterowie. Jest w tym jakaś magia, której zrozumieć nie sposób. 3. To zależy od powieści. Jedne piszę szybciej, inne dłużej. Trochę się wykręcę od odpowiedzi na to pytanie i powiem, że u mnie trwa to o wiele krócej niż pisanie „Stu lat samotności” przez Marqueza (półtora roku). 4. Nie wiem. Pewnie urok świata, jaki jawił mi się w umyśle podczas lektur rozmaitych książek. Jako chłopak zaczynałem tradycyjnie, od powieści J. Verne’a i K. Maya. Również pozdrawiam.
jkoryl
Avatar użytkownika - jkoryl
2013-02-23 16:53:36

@Geronimo26 Raczej nie. Jako dzieciak chciałem być strażakiem. O policji (wówczas Milicji Obywatelskiej) nie myślałem. Pisanie książek jest w pewnym sensie spełnieniem dziecięcych marzeń, ale bardziej tych, które obracają się wokół tworzenia nowych światów kreowanych w wyobraźni. Przyznaję jednak, że jako młody chłopak czytywałem opowiadania o Sherloku Holmesie.
jkoryl
Avatar użytkownika - jkoryl
2013-02-23 17:02:53

@kacpi71935 4. Nie mam. Nie jestem typem nastrojowca i nie palę świec, nie stawiam na biurku żółtych kwiatów w wazonie (jak Marquez), nie słucham muzyki, nie szukam dodatkowych podniet. Po prostu biorę laptop i piszę. W ciszy i skupieniu. 5. Nie mam jakiejś jednej konkretnej miary i myślę, że nikt nie ma. Czasem udaje się napisać cały rozdział, czasem dwa, a innym razem zaledwie kilka zdań. 6. Jedynym serialem kryminalnym, na jakim od czasu do czasu zawieszę oko, jest „Ojciec Mateusz”. 7. „Ceremonię”. Myślę, że jest najbardziej filmowa.
Geronimo26
Avatar użytkownika - Geronimo26
2013-02-23 19:20:58

Panie Januszu, a czy dopuszcza Pan możliwość napisania w przyszłości książki wspólnie z innym pisarzem, jako duet autorski? Myślę, że mogłoby to być ciekawym doświadczeniem:)
kacpi71935
Avatar użytkownika - kacpi71935
2013-02-23 20:34:31

1.Co docenia pan najbardziej w powieściach kryminalnych innych pisarzy? 2.O jakiej swojej książce najchętniej przeprowadziłby pan wywiad?Dlaczego? 3.czy ma pan może pomysł w jakiejś swojej książce połączyć parę typów literackich?Np:kryminalno-fantastyczna?Myślę,że byłby to ciekawy pomysł.A pan co o tym twierdzi?
kacpi71935
Avatar użytkownika - kacpi71935
2013-02-23 20:43:19

4.Co w kryminałach najbardziej pana interesuje? 5.Co według pana powinna zawierać książka,aby była dobrym kryminałem?
kacpi71935
Avatar użytkownika - kacpi71935
2013-02-23 23:15:08

6.Jak często czyta pan kryminały? 7.Czy planuje napisać pan może jakąś serię?
jkoryl
Avatar użytkownika - jkoryl
2013-02-24 17:44:21

@Geronimo26 Owszem, znane są w literaturze przypadki podwójnego autorstwa, ale ja nie zamierzam się w to bawić. Uważam, że każdy pisarz powinien pisać na własne konto.
jkoryl
Avatar użytkownika - jkoryl
2013-02-24 17:51:22

@kacpi71935 1. Pomysłowość i oryginalność. Coraz rzadziej się to zdarza, niestety. 2. O tej, której jeszcze nie napisałem. 3. Połączenie kryminały i fantastyki być może byłoby ciekawe, ale ja z natury nie przepadam za literaturą sf. Dlatego też nie przewiduję w swojej twórczości mariażu kryminalno-fantastycznego. 4. Intryga. Im bardziej wciągająca, tym lepiej. 5. Niebanalną intrygę i zaskakujące zakończenie. Do tego przydałoby się sporo nieoczekiwanych zwrotów akcji. 6. Dość często. 7. Nie planuję serii. Wolę utwory jednorazowe.
jkoryl
Avatar użytkownika - jkoryl
2013-02-24 17:55:04

@WSZYSCY Dziękuję wszystkim za wszelkie pytania i za czas poświęcony mojej twórczości. Mam nadzieję, że jeszcze się kiedyś spotkamy przy okazji nowej powieści. Być może kryminalnej, być może nie. Pozdrawiam serdecznie. :)
slk
Avatar użytkownika - slk
2013-02-28 15:14:07

Serdecznie dziękujemy za interesujące spotkanie i rozmowę. Nagrody za najciekawsze pytania otrzymają: Geronimo26, alison2 i Erivan. Laureatów prosimy o informację na pr@wwpol.com, czy chcieliby oni otrzymać 3500 punktów, czy też nagrody książkowe.
alison2
Avatar użytkownika - alison2
2013-02-28 16:13:49

Bardzo dziękuję i gratuluję pozostałym :-) A mail już wysłany :-)
Odpowiedz