Forum

Wątek - Agnieszka Krawczyk odpowiada na pytania czytelników
← powrót

Kto Post
Melpomena
Avatar użytkownika - Melpomena
2013-06-09 18:53:03

1. Postaci, wykreowane przez Panią są niezwykle ekscentryczne i nietypowe. Czy wzoruje się Pani na ludziach z otoczenia czy są to osoby całkowicie fikcyjne i zmyślone? 2. Humor i sensacja to trochę niezwykłe połączenie. Jak udaje się Pani wczuć w powagę zbrodni, używając przy tym narzędzia humoru? Czy w ogóle uważa Pani, że zbrodnia to coś poważnego? 3. Zauważyłam, że często wplata Pani w treść swych książek cytaty z innych powieści. Czy są to Pani ulubione książki i czy znaczą coś dla Pani te cytaty?
agnik66
Avatar użytkownika - agnik66
2013-06-09 19:30:41

Bardzo dziękuję za odpowiedzi:)
akrawczyk
Avatar użytkownika - akrawczyk
2013-06-09 21:35:27

Melopomena: 1. Postaci, wykreowane przez Panią są niezwykle ekscentryczne i nietypowe. Czy wzoruje się Pani na ludziach z otoczenia czy są to osoby całkowicie fikcyjne i zmyślone? Są zmyślone, choć czasami wzoruję się trochę na moich znajomych (na przykład w "Morderstwie niedoskonałym"), ale staram się tylko ubarwiać moje postaci pewnymi cechami bliskich mi ludzi, nigdy nikogo nie opisuję. Od razu powiem, że wiele osób doszukuje się siebie w moich bohaterach i skoro sami się tak widzą, to proszę bardzo! Są to przecież sympatyczne postaci. Jako ciekawostkę dodam, że jeden z czytelników mojej ostatniej powieści "Dziewczyny z aniołem" powiedział mi, że znał doktora Gruszewskiego, mieszkającego na ulicy Batorego, i że go bardzo dobrze opisałam. Zaręczam, że tę postać wymyśliłam od A do Z, jest całkowicie fikcyjna, na nikim się nie wzorowałam, kompletny zbieg okoliczności... 2. Humor i sensacja to trochę niezwykłe połączenie. Jak udaje się Pani wczuć w powagę zbrodni, używając przy tym narzędzia humoru? Czy w ogóle uważa Pani, że zbrodnia to coś poważnego? Zbrodnia jest bardzo poważna. Ja jednak lubię książki z humorem, więc jeden kryminał ("Morderstwo niedoskonałe") też jest na wesoło. 3. Zauważyłam, że często wplata Pani w treść swych książek cytaty z innych powieści. Czy są to Pani ulubione książki i czy znaczą coś dla Pani te cytaty? Tak, są dla mnie ważne. Takich cytatów jest mnóstwo w "Magicznym miejscu" i "Morderstwie niedoskonałym" - oczywiście T.S. Eliot, Szekspir, ale też wiele, wiele innych. W "Morderstwie niedoskonałym" moi bohaterowie, przystępując do pisania własnej książki, analizują też treść wielu polskich kryminałów. Można się zabawić w zgadywanie ich tytułów, jeżeli ktoś ma chęć. Wzorowałam się tu na grze z czytelnikiem, którą zastosował David Lodge w powieści "British Muzeum w posadach drży", tylko on zrobił to w nieco innej konwencji - naśladował styl pisania znanych powieści :) Lubię takie zabawy literackie.
Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
Mimozami
Avatar użytkownika - Mimozami
2013-06-09 22:16:56

Pani Agnieszko, "kryminał na wesoło" brzmi bardzo przekornie. Zazwyczaj kojarzymy kryminały z morderstwami i niezbyt jest to wesołe. Czy można z tego wysnuć dalekie wnioski dotyczące Pani osobowości? Czy jest Pani optymistką, stara się odkrywać stare rzeczy na nowo, a może jest Pani buntowniczką z wyboru i stąd to nietypowe podejście do konwencji? Czy sądzi Pani, że teksty literackie mogą nam powiedzieć coś o ich autorze, gdy nie znamy jego biografii?
truskaweczka8989
Avatar użytkownika - truskaweczka8989
2013-06-10 06:14:14

Witam, ja też mam kilka pytań. 1. Kto jest Pani ulubionym pisarzem? 2. Jaka jest Pani ulubiona książka? 3. Gdzieś przeczytałam, że najlepszą charakterystyką Pani są słowa R. Sabatiniego z powieści „Scaramouche”: „Już od urodzenia posiadał dar humoru i świadomość, że świat jest szalony. Było to całe jego dziedzictwo”. Jak Pani się do tego odniesie? 4. Po studiach pracowała Pani dziennikarka w krakowskich gazetach codziennych, jak Pani się to podobało? 5. Pierwsza Pani książka ukazała się nakładem wydawnictwa SOL. Jak Pani się współpracowało z tym wydawnictwem?
blebelebe
Avatar użytkownika - blebelebe
2013-06-10 06:22:22

"Morfinę" Twardocha? A jakie jeszcze inne lektury wprowadziłaby Pani do polskiego szkolnictwa? Powiedzmy... 5 nowych lektur? A może być i więcej. A czy są takie, które by Pani natychmiastowo usunęła? I jeszcze jedno pytanko, które akurat mi się nasunęło. Czy czytając wypowiedzi innych ma Pani wyczulony instynkt pisarza i od razu wyłapuje błędy?
izabela81
Avatar użytkownika - izabela81
2013-06-10 06:53:13

Pani Agnieszko, 1. Czy pamięta Pani pierwszą osobę, która poprosiła Panią o podpisanie książki? 2. Czy zdarzyło się Pani przeczytać fragment swojej książki na spotkaniu z fanami? 3. Pani książki ocenia wiele osób. Wśród nich są znawcy literatury, inni pisarze, fani. Która recenzja była dla Pani tą najbardziej wartościową, którą Pani zapamiętała?
bbo
Avatar użytkownika - bbo
2013-06-10 08:41:57

Witam Pani Agnieszko! A ja bardzo krótko: 1) Jakie jest Pani "magiczne miejsce", czy ma Pani jakąś odskocznię od codzienności? 2) Co Pani myśli o rodzinach patologicznych, o których tyle teraz się słyszy: dziecko w zamrażarce, w starych beczkach itp.. Potępiać czy współczuć?
mskm13
Avatar użytkownika - mskm13
2013-06-10 08:47:03

Pani Agnieszko bardzo dziękuję za odpowiedzi, życzę dalszej weny twórczej i nieustającego optymizmu :)
violabu
Avatar użytkownika - violabu
2013-06-10 10:12:13

Dzień dobry. 1. Co robi Pani w życiu, prócz pisania (zawodowo i jako hobby)? 2. Którego pisarza uważa Pani za doskonałego w swym warsztacie (czy Umberto Eco)? 3. Czy boi się Pani chodzić sama ciemnymi ulicami nocą czy jako autorka krymminałów nie ma Pani takiego problemu?
inspired7
Avatar użytkownika - inspired7
2013-06-10 11:16:52

Pani Agnieszko, 1. Czy doświadczyła Pani kiedyś sytuacji, która przytrafiła się bohaterowi „Morderstwo niedoskonałe”? Czy zgubiła Pani napisaną część książki? Co wtedy należy robić? A może mnie katastroficzna wizja: czy zdarza się Pani zapomnieć pomysły na dalsze losy bohaterów i jest Pani zmuszona szybko zastąpić je innymi? 2. Gdyby miała Pani zachęcić czytelników, którzy Pani twórczości do tej pory nie poznali, co by Pani powiedziała? Co Pani książki mają takiego, że są wyjątkowe i warto po nie sięgnąć? 3. Są dzieła, które uważane są za arcydzieła literatury. Ich autorzy to Coelho, Tolkien, Dickens, Dumas i wielu, wielu innych. Czy Pani zdaniem wielkość niektórych z stworzonych przez nich dzieł jest podważalna? Która z zbierających świetne recenzje na całym świecie książek po prostu Panią zawiodła, nie sprostała Pani oczekiwaniom? 4. Powiedziała Pani, że dużo czyta. W jaki sposób to Pani robi? Czyta Pani z namaszczeniem, celebracją tego momentu, czy może w każdej wolnej chwili? 5. Jak wyglądają Pani zakładki do książek? Są to bilety i skrawki kartek, czy specjalnie kupione z wypisanymi cytatami zakładki?
kasiexa90
Avatar użytkownika - kasiexa90
2013-06-10 16:34:49

1. Którą ze swoich powieści ceni Pani szczególnie i dlaczego? 2. Która z bohaterek jest Pani szczególnie bliska? 3. Którą ze swoich powieści chętnie zobaczyłaby Pani na wielkim ekranie? 4. Kto pierwszy czyta ukończoną przez Panią książkę? 5. Jak zamierza Pani spędzić zbliżające się wakacje?
Shi4
Avatar użytkownika - Shi4
2013-06-10 18:12:08

Witam :) 1. Które z Pani książek bardziej polecałaby mężczyznom, a które kobietom? 2. Co sądzi Pani o promowaniu swojej twórczości na portalach społecznościowych, np. Facebook? 3. Jak, według Pani, powinna wyglądać dobra ekranizacja książki? 4. Jeśli przyszłoby Pani żyć w innych czasach, to lepiej byłoby się cofnąć w przeszłość, czy urodzić w przyszłości? 5. Czy któryś z bohaterów Pani książek sprawił Pani jakieś problemy przy kreowaniu jego postaci? 6. A tak w ogóle jak to jest z bohaterami Pani książek, czy wymyśla Pani najpierw akcję, a w trakcie pisania wyłaniają się ich sylwetki, czy najpierw jest bohater, a akcja dostosowuje się do niego? Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
anna8989
Avatar użytkownika - anna8989
2013-06-10 20:45:34

Witam. 1. Jaka była Pani ulubiona książka kiedy była Pani mała? 2. Jakie czyta Pani książki? 3. Czy dostaje Pani listy, e-maile od czytelników i fanów? 4. Co Pani radzi osobom, które dopiero zaczynają z pisarstwem? 5. Czy lubi Pani swoją pracę?
justyna1
Avatar użytkownika - justyna1
2013-06-11 12:33:11

Witam Skąd pani czerpie inspiracje do swoich książek? Czy istnieje jakiś pisarz,pisarka które są dla Pani wzorem i Panią inspirują? Z kim chciałaby się pani spotkać gdyby miała taką możliwość? Do jakiej epoki chciałaby się Pani przenieść gdyby istniała taka szansa? Czy traktuje Pani swe powieści jak dzieci, jeśli tak to z którego jest Pani najbardziej dumna?
agasam9
Avatar użytkownika - agasam9
2013-06-11 18:10:49

Jak zaczęła się Pani przygoda z pisaniem?
just_monca
Avatar użytkownika - just_monca
2013-06-11 19:26:24

Dobry wieczór :) Ja natomiast jestem ciekawa, czy u Pani też występuje takie zjawisko (o ile to można nazwać zjawiskiem) jak kapryśna wena twórcza i co Pani robi żeby przegonić niemoc twórczą. Po drugie chciałabym wiedzieć, czy gdyby miała pani szansę stworzyć scenariusz do dobrego filmu kryminalnego (których u nas jak na lekarstwo)kogo obsadziłaby Pani w głównych rolach.. czy byłby to ktoś z młodszego pokolenia czy np. nieśmiertelny Boguś Linda.
akrawczyk
Avatar użytkownika - akrawczyk
2013-06-11 19:30:20

Przede wszystkim przepraszam wszystkich za opóźnienia w odpowiedzi - już się poprawiam :) i czym prędzej odpowiadam :)
akrawczyk
Avatar użytkownika - akrawczyk
2013-06-11 19:36:51

izabela81: 1. Czy pamięta Pani pierwszą osobę, która poprosiła Panią o podpisanie książki? To była pani bibliotekarka z jakiejś biblioteki podwarszawskiej, podpisałam "Napisz na priv" dla Czytelników. 2. Czy zdarzyło się Pani przeczytać fragment swojej książki na spotkaniu z fanami? Tak, raz na spotkaniu, a raz w Radiu Pryzmat, w obu przypadkach czytałam "Morderstwo niedoskonałe". 3. Pani książki ocenia wiele osób. Wśród nich są znawcy literatury, inni pisarze, fani. Która recenzja była dla Pani tą najbardziej wartościową, którą Pani zapamiętała? Bardzo ucieszyła mnie pozytywna recenzja "Dziewczyny z aniołem" pióra Bernadetty Darskiej, ale najbardziej mail od czytelniczki "Napisz na priv" - nie chcę go wklejać, ale chodziło o to, że czytelniczka czekała na operację w szpitalu, czytając moją książkę, i na chwilę zapomniała przy niej o swoich kłopotach i strachu. Poczułam wtedy, że naprawdę warto pisać...
akrawczyk
Avatar użytkownika - akrawczyk
2013-06-11 19:42:51

truskaweczka: 1. Kto jest Pani ulubionym pisarzem? John Irving 2. Jaka jest Pani ulubiona książka? "Wahadło Foucaulta" U. Eco 3. Gdzieś przeczytałam, że najlepszą charakterystyką Pani są słowa R. Sabatiniego z powieści „Scaramouche”: „Już od urodzenia posiadał dar humoru i świadomość, że świat jest szalony. Było to całe jego dziedzictwo”. Jak Pani się do tego odniesie? Sama tę charakterystykę siebie napisałam (że określa mnie ten cytat z Sabatiniego), więc odnoszę się do niej jak najbardziej pozytywnie :) 4. Po studiach pracowała Pani dziennikarka w krakowskich gazetach codziennych, jak Pani się to podobało? Bardzo. Niestety każda gazeta, w której pracowałam bankrutowała, mam nadzieję, że nie z mojego powodu (żartuję - był to ciężki okres dla prasy, w momencie transformacji na tym rynku, gdy wchodziły tabloidy i różnie się z gazetami codziennymi działo). 5. Pierwsza Pani książka ukazała się nakładem wydawnictwa SOL. Jak Pani się współpracowało z tym wydawnictwem? Dalej z nim współpracuję, więc to chyba znaczy, że współpraca układa się dobrze :) życzyłabym sobie tylko lepszej promocji moich książek...
Odpowiedz