Forum

Wątek - Renata Piątkowska odpowiada na pytania czytelników
← powrót

Kto Post
slk
Avatar użytkownika - slk
2014-03-17 15:10:01

Renata Piątkowska. Autorka licznych książek dla młodych czytelników. Nagrodzona za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Prywatnie: mama Marty i Kacpra, miłośniczka jazdy konnej. Ostatnio nakładem Wydawnictwa Bis ukazała się jej książka Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie. Można na nią głosować w plebiscycie na najlepszą książkę na wiosnę Renata Piątkowska postanowiła bliżej poznać swoich czytelników i porozmawiać z nimi za pośrednictwem naszego serwisu. Dlatego zapraszamy do zadawania autorce w tym właśnie wątku pytań na tematy szczególnie Was nurtujące. Autorka będzie na nie odpowiadała do niedzieli, 23 marca 2014. Najciekawsze pytania - zgodnie z tradycją - nagrodzimy książkami lub punktami wymiennymi na książki w naszym sklepiku. Zapraszamy do dyskusji! 

Aby wziąć udział w dyskusji, wystarczy kliknąć przycisk "Odpowiedź"
takahe
Avatar użytkownika - takahe
2014-03-17 15:46:20

1. Co zainspirowało Panią do napisania "Przygoda ma kolor niebieski"? 2. Ile czasu pisała Pani pierwszą swoją książkę? 3. Jak bardzo rodzina Panią wspiera przy pisaniu książek? 4. Z napisania której książki jest Pani najbardziej dumna? 5. Ile miała Pani lat gdy zaczeła pisać pierwszą książke? 6. Czy pisze Pani jakąś nową książkę dla dzieci? 7. Ile czasu najdłużej Pani pisała bez przerwy? 8. Jaka była Pani najddłuższa przerwa w pisaniu? 9. Dlaczego akurat książki dla dzieci?
KaMax
Avatar użytkownika - KaMax
2014-03-17 16:10:08

Dzień dobry. W 2007 roku otrzymała Pani drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży . Celem konkursu jest zwiększenie zainteresowania literaturą dla dzieci i młodzieży, a także do promowania praw dzieci do kultury na poziomie globalnym. To jest misja, mówiąc symbolicznie, w skali makro. Chciałam zapytać jakie cele stawia sobie Pani jako pisarka dla młodych czytelników? Co chciałaby Pani im przekazać, poza barwną historią oczywiście?
Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
aishiteru
Avatar użytkownika - aishiteru
2014-03-17 16:10:39

Dzień dobry! Bardzo się cieszę z możliwości zadania kilku pytań. 1. Jak Pani sądzi: trudniej jest pisać dla dorosłych, czy dla dzieci? 2. Czy ma Pani swojego małego recenzenta? 3. Czy, pisząc książki dla dzieci, myśli Pani także o dorosłych? 4. Czy interesuje Panią twórczość młodych ludzi? 5. Co w pisaniu książek sprawia Pani największą przyjemność? 6. Czy ciężko jest zadebiutować? 7. "Wszystkie moje mamy" podejmuje bardzo ważny temat. Myślę, że dla dziecka trudny może być już sam tytuł. Czy dziecko zrozumie, jak można mieć więcej niż jedną mamę? Czy powinno się czytać dzieciom o strachu, głodzie? I jak pisać o tym z wyczuciem? Z góry dziękuję za odpowiedzi i gorąco pozdrawiam.
izabela81
Avatar użytkownika - izabela81
2014-03-17 16:14:29

Dzień dobry Pani Renato! 1. Jakie książki uwielbiała Pani jako mała dziewczynka? 2. Co jest Pani zamiarem - pouczać, rozśmieszać, czy może usypiać najmłodszych czytelników Pani książek? 3. Czy Pani dzieci były pier­wszymi „testerami” Pani książek i czy to może im zawdz­ięcza Pani kari­erę pisarską?
inspired7
Avatar użytkownika - inspired7
2014-03-17 16:38:11

Dzień dobry Pani Renato! :) 1. Co jest najważniejsze w tworzeniu książek dla młodych czytelników - przesłanie czy ciekawa historia, która wciągnie dzieci bez reszty? 2. W jaki sposób wygląda Pani proces twórczy? Czy ma Pani rytuały związane z pisaniem? Potrzebuje Pani ciszy i skupienia, a może słucha Pani muzyki i pisze jednocześnie? 3. Czy pisze pani na papierze, czy ze względu na łatwość edytowania pracuje Pani na komputerze? 4. Czy jest Pani pisarką, która czeka na natchnienie? Czy tworzy Pani pod wpływem zbliżających się terminów? 5. Kiedy zaczęła Pani tworzyć? Kiedy postanowiła Pani nie pisać do szuflady? Co było bodźcem do zaprezentowania swojej twórczości szerokiej publiczności?
KaMax
Avatar użytkownika - KaMax
2014-03-17 16:38:29

Moje drugie pytanie będzie z gatunku merytorycznych. Rynek księgarski niemal pęka w szwach od różnego rodzaju bajek i książek dla dzieci. Wydawnictwa prześcigają się w zawodach na najlepszą szatę graficzną i tak zwane gadżety, jak trójwymiar, "atrakcjie dotykowe", głosy, muzyka itp. Niestety często się zdarza, że po opatrzeniu, przyzwyczajeniu dotyku i słuchu, ksiązka staje się małoatrakcyjna, bo nie przyciąga uwagi dzieci treścią, albo , o zgrozo, ta treść jest zbyt abstrakcyjna. I o ten aspek właśnie chciałam Panią zapytać. Jak Pani sobie z tym radzi? Ma Pani etatowych "małych" testerów, czy inuicyjnie dobiera Pani słowa tak, by uczynić swoje historię adekwatne do poziomu percepcji małych czytelników.
joakrz1983
Avatar użytkownika - joakrz1983
2014-03-17 16:52:13

Dzień dobry Pani Renato! Ja mam pare pytań do Pani 1. Jak długo czasu zajmuje Pani napisanie jednej książki? 2. Czy książka pt."Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie." została napisana z myślą o którymś ze swoich dzieci? 3. Co Panią zmotywowało do pisania książek? 4. Czy czuje się Pani spełniona w roli pisarki? 5.Jakiej muzyki lubi Pani słuchać? Dziękuje narazie nie mam więcej pytań jak jakieś mi się nawiąże na pewno zadam. Dziękuje serdecznie i pozdrawiam.
joakrz1983
Avatar użytkownika - joakrz1983
2014-03-17 16:55:02

Dodam jeszcze, że Pani Renata bedzię w mojej miejscowości jak tylko mi się uda to wybiorę sie z moimi dziećmi do Biblioteki Publicznej na spotkanie. Pozdrawiam serdecznie :)
just_monca
Avatar użytkownika - just_monca
2014-03-17 17:17:19

Ja natomiast jestem ciekawa skąd Pani czerpie inspiracje do swoich książek i czy ma Pani problemy z tzw. weną twórczą, która potrafi dać wszystkim piszącym nieźle w kość (przynajmniej ja tak mam). I jaka jest najlepsza recepta na to żeby ją mieć a nie cierpieć na niemoc? Pozdrawiam serdecznie.
agusia97
Avatar użytkownika - agusia97
2014-03-17 18:00:25

Dzień Dobry! Czy pierwszą książkę napisała Pani z myślą o swoich dzieciach, czy raczej od początku miały one być przeznaczone dla większego grona czytelników?
gimm1
Avatar użytkownika - gimm1
2014-03-17 22:41:05

Szanowna Pani, Osiągnęła Pani niezaprzeczalny sukces na polu literatury dziecięcej. Czy myślała Pani kiedyś o napisaniu jakiejś pozycji dla dorosłych? Wracając bo książek dla dzieci - czy pojawiają się one kiedy czuje Pani, że warto poruszyć jakiś temat czy też zdarza się, że pojawiają się nagle jak małe natrętne mróweczki wynurzające się może z jakiegoś snu? Zakładam, że pisanie sprawia Pani wielką przyjemność ale czy zawsze tak było? Nawiasem mówiąc ja nie przepadałam nigdy za pisaniem rozprawek itp a dziś, po latach ... chętnie wyrażam swoją opinię na każdy temat i czynię to z przyjemnością. Na koniec pozwolę sobie jeszcze zapytać czy jako dziecko była Pani taką szaloną osóbką jak Pippi czy Ronja czy też może spokojną uczennicą zatopioną w książkach? :) Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych sukcesów w pracy.
renatahrycalik
Avatar użytkownika - renatahrycalik
2014-03-17 23:10:49

Dużo tych pytań ale postaram się jakoś je ogarnąć. Pierwszą książkę napisałam 13 lat temu i trudno powiedzieć ile czasu zajęło mi to pisanie, bo książka powstawała "z doskoku". Pisałam ją dla moich dzieci, ponieważ marudziły i domagały się lektury a że mieszkaliśmy wtedy w Niemczech, to zdobycie książek w języku polskim graniczyło z cudem. W tych zamierzchłych czasach nie było jeszcze tak łatwego dostępu do literatury w internecie, więc trzeba było zakasać rękawy i pisać. Jak wspiera mnie w pisaniu rodzinka? Wystarczy, że nie przeszkadza... Przerw w pisaniu zasadniczo nie mam, bo ciągle nad czymś pracuję. Nawet jeśli nie siedzę nad kartką papieru, to zbieram materiały, obracam w myślach tematy, czytam, co na interesujący mnie temat napisała konkurencja. Teraz pracuję nad książką o Prawach Dziecka. Staram się w przystępny i zrozumiały sposób opowiedzieć dzieciom o ich prawach, tak by suchy, prawniczy język konwencji zamienić na ciekawe historie. A do napisania książki "Przygoda ma kolor niebieski" nie potrzebowałam żadnej inspiracji. Po prostu urodziła się w głowie.
KaMax
Avatar użytkownika - KaMax
2014-03-18 08:13:41

Książka o Prawach Dziecka.... Skąd się wziął akurat taki temat na ksiażkę? Chciałam jeszcze się dowiedzieć, jak się Pani prowadzi spotkania ze swoimi czytelnikami, którzy są, z racji wieku, najbardziej krytyczną grupą odpbiorców :) nie tylko twórczości, ale i umiejętności interpersonalnych, charyzmy, a nawet aparycji
KaMax
Avatar użytkownika - KaMax
2014-03-18 08:20:11

Zostając jeszcze w klimatach spotkań autorskich. Czy rzeczywiście kondycja czytelnictwa młodego pokolenia jest bardzo mizerna, jak mocno artykułują media. jakie są Pani spostrzeżenia?
izabela81
Avatar użytkownika - izabela81
2014-03-18 09:43:40

1. Jak Pani to robi, że trafia Pani do takich odbiorców jakimi są dzieci? 2. Jaki ma Pani pomysł aby zachęcić dzieci do sięgania po książki?
Jedrulek
Avatar użytkownika - Jedrulek
2014-03-18 10:15:12

I ja mam pytanko: Czy styl pisania oraz tematykę opowiadania opiera Pani, w oparciu o reakcje dzieci na dany tekst, obserwację Ich odbioru (tak by dany tekst został zrozumiany jak najlepiej)?
nunachopin
Avatar użytkownika - nunachopin
2014-03-18 14:06:58

Dzień dobry. Książki potrafią zapaść głęboko w pamięć i mieć realny wpływ na nasze życie. Szczególnie lektury dzieciństwa, kiedy to jeszcze się rozwijamy i chłoniemy świat wszystkimi porami. Czy pisząc książki dla dzieci zastanawia się Pani nad wpływem, jaki Pani słowa wywierają na małego czytelnika? Czy analizuje Pani, jak zostanie zrozumiana? I jeszcze jedno: większość Pani książek jest pięknie wydana. Czy miała Pani na to wpływ? Czy to dla Pani istotne?
igielka
Avatar użytkownika - igielka
2014-03-18 15:34:54

Czy lubi Pani koty i czy ma pani w planie napisać jakąś kocią historię?
martucha180
Avatar użytkownika - martucha180
2014-03-18 19:16:59

Witam serdecznie! A oto moje pytania: 1) Zapewne ma Pani przyjaciółkę Wenę. Jaka ona jest? 2) Czym jest dla Pani SŁOWO? 3) Pisanie książek wymaga lekkiego pióra. Jak z jego lekkością było w czasach szkolnych? Jak Pani wypracowania oceniali poloniści – co chwalili, a co krytykowali? Czy widzieli w Pani talent literacki czy wręcz przeciwnie? 4) Dla dzieci w którym przedziale wiekowym pisze się najłatwiej, a w którym najtrudniej? 5) Czy po napisaniu książki "testuje" Pani jej treść na młodym czytelniku? Jeśli tak, to na kim? Pozdrawiam :)
Odpowiedz