Forum

Wątek - Klub Książki - luty 2018 - Księga nocnych kobiet Marlona Jamesa
← powrót

Kto Post
slk
Avatar użytkownika - slk
2018-02-10 12:10:31

Jako lekturę stycznia w naszym Klubie Książki wybraliśmy wspólnie Księgę nocnych kobiet Marlona Jamesa (Wydawnictwo Literackie). 

Zacznijmy od opisu wydawniczego:

Książka, która wyniosła Marlona Jamesa na szczyt i otworzyła mu drogę do Nagrody Bookera!

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia buntu wznieconego na jamajskiej plantacji przez czarne kobiety. Epicka, mroczna, poruszająca. Jedna z najlepszych współczesnych powieści o niewolnictwie i drodze do wolności.

Lilit rodzi się jako niewolnica, ale nikt nie potrafi jej zniewolić. W jej żyłach płynie ,,krew Kromanti, co nigdy nie zna stanu niewolnego, zmieszana z białą krwią, co zawsze zna wolność, i gna w żyłach Lilit jak pożar lasu". Inne niewolnice dostrzegają w dziewczynie obecność ciemnych, pradawnych mocy. Patrzą w zielone oczy tej ,,rogatej duszy" z podziwem i przerażeniem. Widzą w Lilit sprzymierzeńca w swojej sprawie - w zaciszu pobliskiej jaskini planują bowiem rewoltę przeciwko znienawidzonemu massa, nadzorcom i batowym. Z czasem jednak niepokorna czarna dziewczyna zaczyna stanowić zagrożenie dla pozostałych negra. Jej lojalność wobec białego massa może zaprzepaścić długie przygotowania...

Doskonale przełożona na język polski przez Roberta Sudóła Księga nocnych kobiet to popis niezwykłych umiejętności literackich Jamajczyka. James po mistrzowsku oddał terror, jaki panował na jamajskich plantacjach trzciny cukrowej na przełomie XVIII i XIX wieku. Stworzył galerię kobiecych postaci, które na długo pozostają w pamięci. To książka o cierpieniu, podeptanej godności, o żądzy zemsty, ale także o marzeniach, lojalności i miłości, która może rozkwitnąć nawet w najstraszniejszym miejscu na świecie.

Znany polskim czytelnikom z nowatorskiej narracji zastosowanej w nagrodzonej Bookerem Krótkiej historii siedmiu zabójstw Marlon James na kartach Księgi nocnych kobiet pokazuje, że równie dobrze - jeśli nie lepiej - radzi sobie z klasyczną opowieścią. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać, bo jak tłumaczy stara Homer: ,,Coś jeszcze ci powiem o czytaniu. Widzisz to? Za każdym razem jak to otwierasz, jesteś wolna".

Narracja o wymiarze epickim... liryczna i hipnotyzująca, nawet w najbardziej brutalnych fragmentach.

The Independent

Księga nocnych kobiet to opowieść o niewolnictwie i rebelii i zarazem świadectwo ludzkiej dobroci serca. To napisana w specyficznym rytmie powieść o gwałcie i czułości. O uzdrowicielskiej mocy spojrzenia w morzu nienawistnych spojrzeń. Jakby jej autorem był daleki krewny Faulknera. To odważna książka. Odnosi się wrażenie, że tak jak wszystkie najlepsze, najbardziej niepokojące historie, czekała tylko na swoją szansę, żeby zostać w końcu opowiedzianą.

Column McCann, irlandzki pisarz i dziennikarz

Narrator tej opowieści jest tak przekonujący, a opisy tak szczegółowe i wiarygodne, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. To książka do pokochania. Trudno po nią sięgnąć i jeszcze trudniej odłożyć ją na bok. To lektura obowiązkowa.

Chicago Tribune

Zapraszamy Was, byście do 10 marca 2018 w tym wątku dyskutowali właśnie o tej książce. My również postaramy się sięgnąć po publikację Marlona Jamesa i włączyć się w rozmowę. Zamieszczajcie interesujące cytaty, własne refleksje, spostrzeżenia. Wreszcie - dyskutujcie ze sobą nawzajem - w końcu jesteśmy w Klubie Książki :) Spróbujcie nie spojlerować - inni mogli jeszcze nie dojść tak daleko w lekturze, jak Wy. Oczywiście wątek pozostanie otwarty także po 10 marca, jednak to przede wszystkim przed tą datą, mamy nadzieję, rozgorzeje dyskusja. Dla członków naszego Klubu Książki postaramy się przygotować specjalne niespodzianki. O szczegółach napiszemy wkrótce. To kto się pisze na udział w kolejnej odsłonie naszych dyskusji klubowych?


 

Jak działa Klub Książki serwisu Granice.pl?

1. Co miesiąc prosimy Was o wskazanie swoich propozycji lektur na kolejne 30 dni. Jeśli zgadzacie się z propozycją innego uczestnika, koniecznie o tym napiszcie.

2. Propozycje, które najczęściej pojawiać się będą w Waszych komentarzach znajdą się w naszej specjalnej ankiecie i poprosimy Was o głosowanie.

3. W głosowaniu wybieramy książkę, którą czytać będziemy w danym miesiącu.

4. Czytamy.

5. W wątku dotyczącym książki wybranej na dany miesiąc dzielimy się swoimi opiniami, wrażeniami z lektury.

6. W kolejnym miesiącu cała zabawa zaczyna się od początku.

 

Podstawowe zasady:

Bądź otwarty na innych!

Nasz Klub Książki to miejsce dyskusji na temat interesujących książek. Masz prawo do własnego zdania - ale pozwól je mieć również innym.

Dyskutujemy, nie kłócimy się.

Bądźmy uprzejmi. Jesteśmy przecież ludźmi książki - literatura powinna nas łączyć, a nie dzielić.

Poznajmy się!

W specjalnym wątku będziecie mogli się przedstawić i napisać kilka słów o sobie. Jesteśmy tu także po to, żeby poznać innych ludzi, którzy uwielbiają czytać.

Spróbuj odkryć nowe przestrzenie literackie.

Nie trzymaj się kurczowo autorów czy gatunku, który czytasz zawsze. Nie musisz brać udziału w każdej dyskusji i czytać każdej książki, którą wybierzemy. Ale przecież szkoda byłoby stracić okazję do odkrycia świetnej książki?

Bez spojlerów!

Każdy z nas w innym momencie może przystąpić do dyskusji i do udziału w zabawie. Dzielmy się więc wrażeniami z lektury, ale spróbujmy nie zdradzać zbyt wielu szczegółów dotyczących fabuły. Te pozostawmy sobie na ostatnich 5 dni każdego miesiąca - wówczas możemy już pisać bez oporów.

Bawmy się dobrze!

martucha180
Avatar użytkownika - martucha180
2018-02-10 16:52:08

Ja w sprawie formalnej. Luty ma 28 dni, a dopiero 10 dnia miesiąca ukazał się wpis, jaką książkę czytamy. Zostało niewiele czasu. Czy nie można by było zorganizować głosowania na następny miesiąc pod koniec bieżacego miesiąca? By już pierwszego dnia była wybrana lektura i miało się czas na jej zdobycie i przeczytanie.

kanon
Avatar użytkownika - kanon
2018-02-11 13:46:28

Popieram prośbę, o której wspomniała @martucha180 

Aż się prosi, by w Klubie już zbierać  propozycję lektury na marzec.

Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
MonikaP
Avatar użytkownika - MonikaP
2018-02-11 20:58:38

Popieram i ja! Wybierajmy lektury wcześniej  :)

mirand
Avatar użytkownika - mirand
2018-02-11 23:34:01

to prawda...mało czasu do końca lutego:(

slk
Avatar użytkownika - slk
2018-02-12 20:50:17

Hej, czas na lekturę dajemy sobie do 10 marca 2018, czyli będzie równy miesiąc od ogłoszenia. I jutro tworzymy wątek, w którym wybierzemy książkę na marzec, więc powinno być lepiej i więcej czasu :) Obiecujemy poprawę w każdym razie. 

mirand
Avatar użytkownika - mirand
2018-03-27 12:52:52

Czy ktoś w ogóle przeczytał wybraną książkę?

MonikaP
Avatar użytkownika - MonikaP
2018-04-05 11:29:35

Ja czytam właśnie, trochę się nie wyrobiłam ;)

mirand
Avatar użytkownika - mirand
2018-04-05 16:46:35

ja niestety nie trafiłam ale chętnie  przeczytam Twoją opinię na jej temat:)

MonikaP
Avatar użytkownika - MonikaP
2018-04-06 10:10:58

Czytałam same zachwyty na temat tej książki i tłumaczenia. No cóż, mnie sposób pisania (czy też tłumaczenia) zupełnie nie przypadł do gustu, bardzo ciężko mi się czyta, nie mogę się 'wgryźć', muszę robić przerwy :/
Nie tego się spodziewałam. Sama tematyka ciekawa, ale wykonanie mnie nie przekonało, choć zdaję sobie sprawę, że jestem w mniejszości.
Pewnie skończę niebawem, ale tylko dlatego, że nie lubię zostawiać niedokończonych książek...

Verri
Avatar użytkownika - Verri
2018-05-10 21:51:10

MonikaP miałam tak samo jak ty..nie podszedł mi kompletnie język/tłumaczenie powieści i odłożyłam, może wrócę, kiedyś..Pozdrawiam

MonikaP
Avatar użytkownika - MonikaP
2018-05-18 10:30:56

@Verri  udało mi się w końcu (po prawie 2 miesiącach!) skończyć "Księgę..." - nadal nie rozumiem zachwytów. Bardzo to było męczące, baaaaaaaaaaaaardzo!

Odpowiedz
1