4 skandynawskie kryminały, które warto przeczytać

Autor: aisa321
Czy podobał Ci się to opowiadanie? 0

Skandynawia prócz niezliczonej ilości miejsc wartych odwiedzenia na mapie wyróżnia się wybitną literaturą, szczególnie z wątkiem kryminalistycznym. Dlaczego nordyckie pozycje są aż tak popularne? Istnieje wiele teorii – być może wpływa na to fakt, że fabuła zbudowana jest podstawie kultury Skandynawów.

Karin Fossum, książki z cyklu „Konrad Sejer”

Znana jako „norweska królowa kryminałów” Karin Fossum zadebiutowała w latach 70. tomikiem wierszy. Dopiero później rozpoczęła pracę nad cyklem powieści o Konradzie Sejerze, który wraz ze  współpracownikami mierzy się z wieloma przestępstwami niepokojącymi małe norweskie miasteczko. Cykl składa się z 12 pozycji, pierwsza została wydana prawie 25 lat temu, natomiast najnowsza pochodzi z 2016 roku.

Twórczość Fossum znana jest szerokiemu gronu na całym świecie. Jej literatura wyróżnia się przede wszystkim rozwiniętym opracowaniem każdej z postaci, co nie jest typowe w kryminałach. Karin zwraca szczególną uwagę na wątek psychologiczny bohaterów, opisuje sposób ich działania, emocje oraz refleksje. Być może jest to powiązane z doświadczeniami autorki, która pracuje w szpitalu psychiatrycznym.

Åsa Elena Larsson, książki z cyklu „Rebeka Martinsson”

Prawniczka z zamiłowaniem do literatury, pochodząca ze Szwecji i kochająca prawo podatkowe – tak w kilku słowach można opisać Larsson. Pisarka jest autorką m.in. cyklu książek o Rebecce Martinsson, która podobnie jak Åsa obracała się w branży prawniczej.

Bohaterkę poznajemy w pierwszej części – „Burzy słoncznej” (książka wydana wcześniej pt. „Burza z krańców ziemi”) – w której brutalnie zostaje zamordowany działacz religijny, Wiktor Strandgård. Martinsson po powrocie w rodzinne strony angażuje się w śledztwo i próbuje odkryć prawdę, w jaki sposób zginął aktywista.

„Burza słoneczna” to debiut z prawdziwego zdarzenia! Powieść została nominowana do nagrody przyznawanej przez Brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Kryminałów – Duncan Lawrie International Dagger – za najlepszą tłumaczoną powieść kryminalną. Rzadko się zdarza, aby debiutanckie dzieła były tak docenione, dlatego tym bardziej warto uwzględnić tę pozycję przy kompletowaniu swojej biblioteczki – mówi Anetta Wilczyńska z księgarni Gandalf.com.pl.

Camilla Läckberg, Saga o Fjällbace

W skład sagi wchodzi 10 tomów o przygodach pisarki Eriki Falck oraz policjanta Patrika Hedstörma. Pierwsza z powieści, „Księżniczka z lodu”, została wydana w 2003 roku, jednak na polskie półki trafiła dopiero 6 lat później. Rok po roku pojawiały się kolejne części historii pary – ostatnia, „Czarownica”, została wydana w 2017 roku.

Saga o Fjällbace to historia dwójki zakochanych – Eriki i Patrika – którzy rozwiązują sprawy kryminalne rozgrywające się w małej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji: kiedyś osadzie rybackiej, a obecnie ośrodku wypoczynkowym. Warto podkreślić, że miasteczko to również miejsce, gdzie Läckberg się urodziła, a później wychowywała.

Powieści Läckberg w rodzinnej Szwecji cieszą się ogromną popularnością – sprzedano ponad milion egzemplarzy książek, pozycje zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a pierwsze cztery tytuły zostały sfilmowane przez szwedzką telewizję. Camilla jest również autorką poradnika kulinarnego „Smaki z Fjällbacki”.

Per Wahlöö, Maj Sjöwall, książki z cyklu „Martin Beck”

Komisarz Martin Beck to nieustępliwy pracoholik, który za dużo myśli, pali i analizuje, a życie rodzinne coraz mniej mu służy. Jednak dzięki tej mieszance jest jednym z najlepszych śledczych w wydziale zabójstw w sztokholmskiej policji.

Najpopularniejsze opowiadania

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Forum - opowiadania
O autorze
aisa321
Użytkownik - aisa321

O sobie samym:
Ostatnio widziany: 2019-09-02 11:28:23