Clarissa Pinkola Estés

(1945-01-27) - (nadal)

Clarissa Pinkola Estés to pisarka pochodzenia meksykańsko-hiszpańskiego psychoanalityczka szkoły Junga i działaczka społeczna. 

Clarissa Pinkola Estés - biografia, życie i twórczość

Clarissa Pinkola Estés urodziła się 27 stycznia 1945 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej rodzicie byli meksykańskimi imigrantami. Najsłynniejszą książką autorki jest Biegnąca z Wilkami, która sprzedała się w ponad dwóch milionach egzemplarzy. Autorka jak nikt inny wplata do literatury faktu piękny poetycki styl, co można zobaczyć w cytatach z jej dzieł

Clarissa Pinkola Estés – życie i kariera

Clarissa zaczęła pracować już w latach sześćdziesiątych. Podjęła się trudnego zadania i współpracowała z żołnierzami i weteranami wojennymi, a później, w latach siedemdziesiątych, z więźniami w Kolorado i Kalifornii. Doktorat z psychologii klinicznej i stosunków międzykulturowych, zrobiła w 1981 roku w Union Institute & University. 

Działała w radzie doradczej National Writers Union w Nowym Jorku, a także National Coalition Against Censorship. Była doradczynią w muzeum sztuki i redaktorką w The Bloomsbury Review, pisała dla takich portali i magazynów jak: Washington Post, czy Publishers' Weekly. Wraz z innymi założyła pierwsze w Kolorado schronisko dla kobiet po przejściach. W 2000 roku stworzyła teksty do utworów w spektaklu woman.life.song. Jest autorką kilkunastu audycji. 

Clarissa Pinkola Estés – twórczość

Clarissa napisała cztery książki, z czego tylko dwie zostały wydane w Polsce. Biegnąca z wilkami to jej pierwsze i najsłynniejsze dzieło. Jest to analiza baśni, mitów i opowieści o naturze kobiety i jej roli w społeczeństwie. Na książkę składa się wiele fantastycznych fragmentów, w które autorka tchnęła nie tylko wiedzę, ale także piękny, niemal oniryczny styl. Jedna z wielu książek napisana przez kobietę, o kobietach, jednak jedna z nielicznych tak dobrze wszystkim znana. Doczekała się mnóstwa pozytywnych i wnikliwych recenzji. Drugą książką autorki jest wydane przez to samo wydawnictwo Oswobodzenie Silnej Kobiety. Opowieść nadal zakorzeniona w dawnych mitach i tradycjach, jednak tym razem mocno skupiająca się także na religii i postaci Matki Świętej. 

Clarissa Pinkola Estés - twórczość

Okładka - Oswobodzenie Silnej Kobiety
Oswobodzenie Silnej Kobiety

 Matka Święta składa nam obietnicę, że każda dusza, która potrzebuje pocieszenia, wizji, przewodnictwa albo siły może do niej wołać i schronić się pod jej opieką. A Matka Uwielbiona natychmiast przybędzie...czytaj dalej

Okładka - Biegnąca z wilkami
Biegnąca z wilkami

W każdej kobiecie drzemie potężna siła, bogactwo dobrych instynktów, moc twórcza oraz odwieczna, prastara mądrość. To Dzika Kobieta, symbolizująca instynktowną naturę kobiet. Autorka w swojej książce - której...czytaj dalej

1
Cytaty Autora

Nawet jeśli się tułamy, brudne, samotne, na pół ślepe i bezrękie, to wielka moc Jaźni będzie nas kochać i przytulać do serca.


Więcej

Nie możemy pozwolić by skonfiskowano nam życie.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy