Książki dla każdej kobiety. O rozwoju, emocjach i naszym miejscu we współczesnym świecie

Data: 2022-02-14 13:38:09 Autor: Danuta Awolusi
udostępnij Tweet

Rozwój osobisty, poszerzanie horyzontów i przezwyciężanie własnych słabości – kobiety lubią uczyć się tego wszystkiego, sięgając po fachowe publikacje.

Kobieta czyta książkę - książki o rozwoju osobistym dla kobietFot. George Milton / Pexels

Literatura psychologiczna, rozwojowa, a także poradniki i książki terapeutyczne cieszą się w Polsce ogromną popularnością.  Które tytuły wyróżnić, bo stały się już ikoną? A które są nowościami wartymi poznania? Jakich obszarów dotyczą, jakie zjawiska pokazują?  Zebrałam kilka tytułów zasługujących na uwagę. Jestem pewna, że każda z was znajdzie tu coś poruszającego i wartościowego. Na mnie tak zadziałały.

Biegnąca z wilkami – Clarissa Pinkola Estés

Można powiedzieć, że Biegnąca z wilkami  (Wydawnictwo Zysk i S-ka)to wielki i niestarzejący się klasyk, który gości w biblioteczkach wielu Polek (choć i panowie zapewne czytają). Trudno zaklasyfikować ją gatunkowo. Z jednej strony to proza psychologiczna, głęboko psychoanalityczna. Z drugiej – w książce Clarissy Pinkoli Estés nie brakuje  poetyckości oraz nutki filozofii, co stawia tę pozycję na literackim piedestale. Kobiety mogą odczytywać Biegnącą z wilkami jako próbę zdefiniowania kobiecości.

Co z tego, że się boisz? Jeśli się obawiasz, że coś wyskoczy i cię ugryzie, to niech się to wreszcie stanie. Niech twój strach wyjrzy z ciemności i cię ukąsi, żebyś miała to już za sobą i mogła się posuwać dalej. Przezwyciężysz to. Strach minie. Lepiej, żebyś wyszła mu naprzeciw, poczuła go i pokonała, zamiast mieć w nim wieczną wymówkę do czyszczenia rzeki

– to jeden z wielu cytatów pochodzących z „Biegnącej z wilkami”.

Autorka odwołuje się tu do pierwotnej natury, do tak zwanej Dzikiej Kobiety, która z wielką uważnością wsłuchuje się w siebie, jest świadoma swojej natury i pozostaje w harmonii ze światem. Dzika Kobieta nie boi się emocji i potrafi odczytywać pierwotne instynkty, które podpowiadają jej, jakie ścieżki obierać.

Cała książka jest natomiast opowieścią o Wiecznej Kobiecie, o kolejnych etapach wtajemniczania w istotę twórczego aspektu kobiecości, o inicjacji, o sztuce życia całą jego pełnią, o zdolności kochania całym sercem. Jest przewodnikiem na drodze do zrozumienia lub odkrycia dzikiej natury tkwiącej w psychice nie tylko kobiecej

– pisała w recenzji „Biegnącej z wilkami” dr Katarzyna Krzan.

Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie – Natalia de Barbaro

Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie (Wydawnictwo Agora)to prawdopodobnie najchętniej kupowana i czytana książka w 2021 roku, w kategorii rozwoju osobistego. Natalia de Barbaro, psycholożka i felietonistka „Wysokich Obcasów”, opowiada o rolach, w jakie wchodzą kobiety – mniej lub bardziej świadomie. Te społeczne formy przypominają łańcuchy: uległość, strach, posłuszeństwo, uciekanie od emocji, tłumienie złości.

To, co robimy ze strachu, oddala nas od siebie. Oddaje reżyserię naszego życia Surowej Komisji, która patrzy na nas chłodnym okiem. To, co w nas żywe i ciepłe, zamarza pod jej wzrokiem

czytamy w „Czułej przewodniczce”.

Czuła przewodniczka to portret nas współczesnych, uwikłanych w patriarchalny porządek świata. Czy jest od tego ucieczka? Cóż, najpierw trzeba zbadać mechanizm, przejrzeć na oczy, w czym pomaga autorka. Później przyjdzie kolej na definiowanie pragnień i celów.

Ta książka ma w sobie dużo brutalnej prawdy, ale niesie też nadzieję i ukojenie. Natalia de Barbaro głęboko wierzy w mądrość i intuicję kobiet. Czasem trzeba tylko na nowo je w sobie znaleźć.

Ona ma siłę. Zaskakujący poradnik seksualności kobiet – Emily Nagoski

Międzynarodowy bestseller, przełomowa książka, która w Polsce całkowicie się wyprzedała, a niedawno wydawnictwo Buchmann zdecydowało się na wznowienie. Nic dziwnego, ten niezwykły podręcznik przywołuje się nawet w młodzieżowym serialu Sex education, jako prawdziwą biblię dla kobiet.

Od bardzo dawna w nauce i medycynie zachodniej seksualność kobiety jest postrzegana jako Męska Seksualność w Wersji Light – niby taka sama, ale jednak trochę gorsza. Na przykład założono, że skoro mężczyźni przeżywają orgazm podczas stosunku płciowego (penetracji), u kobiet orgazm powinien się odbywać w ten sam sposób. Jeśli nie przeżywają orgazmu, to dlatego, że mają zaburzenia

– to jeden z cytatów pochodzących z książki.

Ona ma siłę w bardzo obszerny sposób opisuje kobiecą seksualność. Czym jest, jak ją zbadać. Dlaczego jedne kobiety uwielbiają seks, a inne nie bardzo? Dlaczego niektóre z nas podniecają się błyskawicznie, a niektóre muszą podniecenie przywoływać? Czy istnieją różne rodzaje kobiecych orgazmów? Dlaczego pochwa jest owiana takim skandalem, choć to normalna część ludzkiego ciała? Na te wszystkie pytania autorka odpowiada wyczerpująco i na dodatek pisze w sposób przystępny.

Chciałabym, chciała... O czym Polki marzą w łóżku – Andrzej Depko, Sylwia Jędrzejewska

Dlaczego Chciałabym, chciała... O czym Polki marzą w łóżku (Wydawnictwo Wielka Litera) to publikacja niezwykła? Ponieważ jest zbiorem fantazji erotycznych nadesłanych przez słuchaczki radia Tok FM. Na antenie poproszono kobiety, by nadesłały właśnie opisy swoich fantazji, oczywiście anonimowo. Przedrukowane je w książce, a specjaliści przyjrzeli się bliżej ich tematyce.

To próba uchylenia kurtyny i ukazania ukrytego bogactwa świata kobiecej seksualności. Ma ona dopomóc w lepszym zrozumieniu ogromu wnętrza życia psychicznego kobiet, które nierozerwalnie łączy się z ich życiem seksualnym

czytamy w publikacji

Dlaczego ta książka jest ważna i przełomowa? Pokazuje, że tak naprawdę, żadna fantazja erotyczna nie jest zła, wynaturzona, czy wstydliwa. Nie jest oznaką zaburzeń, ani też powodem do wyrzutów sumienia. Ta książka może kogoś uwolnić, a już na pewno pozwoli się utożsamić. W kraju, w którym kobiecy seks uważany jest za lubieżność, taka publikacja jest ważna, ale też ciekawa. Bo tutaj głos mają zwyczajne kobiety, dziewczyny.

Kobiety, które czują za bardzo – Katarzyna Kucewicz

Kolejny wydawniczy hit 2021 to publikacja Kobiety, które czują za bardzo (Dom Wydawniczy Rebis). O ogromnej, wysokiej wrażliwości kobiet, która utrudnia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Na ten temat mówi się i pisze coraz więcej. Książka stara się odpowiedzieć na wiele pytań: dlaczego niektóre kobiety czują za bardzo? Czy można z tym normalnie żyć i jak to wykorzystać? Czy przeszkodzi to w miłości, karierze? Katarzyna Kucewicz od lat pracuje właśnie z takimi pacjentkami, poznała więc temat od podszewki. Społeczne zapotrzebowanie na tę publikację pokazuje, jak wiele z nas utożsamia się „nadmiernym odczuwaniem”.

Mój gabinet odwiedzają kobiety mówiące: „Pani Kasiu, muszę coś ze sobą zrobić, bo czuję za bardzo”. Wyliczają, że za bardzo kochają, za bardzo się martwią, za bardzo się irytują, innymi słowy: za bardzo czują. Pragną, żebym „to” od nich zabrała, żebym je znieczuliła na emocjonalne sytuacje życiowe. Zazdroszczą osobom z maskami obojętności na twarzach. One też chciałyby nakładać takie maski, ale nie potrafią, bo ich wrażliwość jest trudna do okiełznania

– to jeden z cytatów pochodzących z publikacji

Chorzy ze stresu – Ewa Kempisty-Jeznach

– Nie stresuj się, bo nie ma czym – takie słowa padają często w codziennych rozmowach. Tymczasem niewidzialny stres stał się właściwie chorobą cywilizacyjną i stoi za wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi. Stąd właśnie biorą się tak zwane choroby psychosomatyczne – niezwykle trudne w diagnostyce i wymagające uwagi. Niełatwo z nimi żyć, a pisze o nich Ewa Kempisty-Jeznach.

Powinniśmy powiedzieć, że umysł i ciało pozostają w absolutnej symbiozie – jeśli mamy zdrowy umysł, to i ciało ma się dobrze. I odwrotnie, kiedy ciało jest zdrowe, to i umysł ma się dobrze

pisze autorka w swojej publikacji.

Książka Chorzy ze stresu (Wydawnictwo Prószyński i S-ka) z miejsca stała się wielkim przebojem – zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Stres dotyka właściwie każdego z nas i warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej. A panie są na niego narażone podwójnie, bo często biorą na swoje barki ciężar całego świata. Mądra, ciekawa, niezwykle aktualna publikacja.

Mężczyźni objaśniają mi świat – Rebecca Solnit

Mężczyźni objaśniają mi świat (Wydawnictwo Karakter)to niełatwa książka o kobietach żyjących w kulturze patriarchatu (na całym świecie) i przerażającej kulturze gwałtu, która nadal pozostaje właściwie bezkarna. Bardzo mocny, kobiecy głos, okraszony przykładami i statystykami.

Przysłuchiwanie się, jak ktoś, z całą stanowczością, twierdzi, że on wie, o czym mówi, a ona nie – nawet jeśli jest to tylko jeden z aspektów rozmowy – utrwala szpetotę tego świata i odbiera mu blask. Po ukazaniu się w 2000 roku mojej książki Wanderlust („Namiętność do włóczęgi”) odkryłam, że jestem całkiem dobrze przygotowana do tego, by radzić sobie z próbami tyranizowania mnie i pomniejszania znaczenia moich spostrzeżeń i interpretacji

– czytamy w książce Solnit.

To pozycja z pogranicza publicystyki i książki naukowej, więc warto dawkować sobie tę lekturę. Zwłaszcza że nasuwające się wnioski porażają.

Te książki spodobają się dociekliwym i otwartym kobietom

Najlepsze książki dla kobiet Fot. Ivan Samkov / Pexels

Kobiety bardzo chętnie kupują i czytają książki, które mogą dać nową perspektywę i wyjaśnić różne zjawiska. Powyższe tytuły są wyjątkowe także dla mnie. Nie określiłabym ich mianem poradnika (nie znoszę tego słowa!), ale fachowej analizy, rozmowy, zadawania śmiałych pytań i próby odpowiedzi.

Autorzy to specjaliści, autorytety, osoby, które pracują z tematem, o którym później piszą książki. I choć lektura bywa przez to wymagająca (sporo tam wiedzy, czasem naukowej), to jednak wszystko ładnie układa się w głowie.

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje