Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne

Ocena: 4.14 (7 głosów)

Umysł i ciało pozostają w absolutnej symbiozie. Upraszczając - jeśli masz zdrowy umysł, to i twoje ciało ma się dobrze. I odwrotnie - kiedy ciało zdrowe, to i umysł jest w dobrej kondycji. Jednak są ludzie, u których opisana zależność nie występuje.

Każdy z nas tylko do pewnego momentu zachowuje kontrolę nad swoim ciałem i psychiką, a stres, którego doświadcza człowiek współczesny, sprawia, że granica między kontrolą a jej utratą jest cieńsza niż kiedykolwiek. Jej przekroczenie może objawić się chorobami psychosomatycznymi i autoimmunologicznymi.

Do tej pory chorobami cywilizacyjnymi nazywaliśmy nadciśnienie, otyłość i cukrzycę. Teraz dołączyły do nich nowe, które autorka nazywa: "chorobami wyzwań". Z chorobami cywilizacyjnymi mają jednak wspólny mianownik: są związane ze zmianą stylu życia. Z tym, że staliśmy się pokoleniem trzech krzeseł: biurowego, samochodowego i fotela przed telewizorem, a nasza dieta bazuje na produktach pełnych konserwantów, hormonów, wypełniaczy, które zmieniają mikroflorę jelitową.

Ewa Kempisty-Jeznach pokazuje, jak reaguje ciało człowieka na działania otaczającego nas świata. Stres, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, zanieczyszczenie środowiska naturalnego, zaczynając od powietrza i wody pitnej, a skończywszy na spożywanym jedzeniu, zmieniły nasze zdrowie. Autorka opisuje na przykładach swoich pacjentów codzienną pracę współczesnego lekarza skonfrontowanego z nowym rodzajem chorób, zwanych psychosomatycznymi. Uchyla nam drzwi swojego gabinetu, ukazując, jak za różnymi objawami ciała pacjentów nie skrywa się choroba organiczna, tylko głośny krzyk duszy człowieka.

Tę książkę powinien przeczytać każdy, kto chce zrozumieć, jak działa jego ciało wobec współczesnych wyzwań, i nie chce przeoczyć pierwszych sygnałów psychosomatyki. Konsekwencją niedostrzeżenia tych zmian mogą być bowiem przedłużające się objawy bólowe, zespół wypalenia, a nawet depresja.

Lata pracy przed kamerą na ciągłych skokach adrenaliny uświadomiły mi, że źródłem wielu chorób jest nieoczyszczona z nadmiaru bodźców głowa. Jeśli wschodnie przekazy dotyczące potrzeby balansu umysłu i ciała nie zachęcają Państwa do przyjrzenia się bliżej temu zagadnieniu, książka dr Ewy Kempisty-Jeznach w porywający, zachodni i naukowy sposób pokazuje, że warto zadbać o ciało, trochę bardziej kontrolując umysł. Bo wszystko zaczyna się w głowie.

Tomasz Kammel,

dziennikarz TV,

gospodarz "The Voice of Poland"

Gorąco polecam książkę Ewy Kempisty-Jeznach, gdyż jest to pierwsza książka na polskim rynku sięgająca po całkiem nowy i niezwykle aktualny temat w medycynie, jakim są choroby psychosomatyczne. Autorka pokazuje, że mózg człowieka daje sobie radę z wyzwaniami współczesnych czasów, ale ciało protestuje pod postacią chorób psychosomatycznych. To bardzo ważna książka dla współczesnego człowieka. Z zaciekawieniem czytałam, jak dr Ewa tłumaczy w przystępny sposób szereg niezrozumiałych dla pacjentów objawów, poszerzając naszą wiedzę o sposoby zapobiegania i walki z tymi dolegliwościami.

Agata Młynarska,

dziennikarka, producentka, konferansjerka,

prezenterka telewizyjna, aktorka i polonistka.

Zła dieta, zabieganie, fatalne powietrze, a do tego wszechobecny stres. Strach o przyszłość bliskich, o zaplecze finansowe, o zdrowie własne i rodziny w czasach szalejącej pandemii. W końcu organizm nie wytrzymuje, presja staje się zbyt duża. Dr Ewa Kempisty-Jeznach w sposób jasny i przejrzysty tłumaczy, dlaczego coraz częściej nasz umęczony organizm zwraca się przeciwko samemu sobie, co staje się podłożem wielu chorób psychosomatycznych. Niezwykle potrzebna książka, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Katarzyna Bosacka,

dziennikarka prasowa i telewizyjna,

autorka publikacji na temat zdrowia, nauki i medycyny.

Dr nauk medycznych Ewa Kempisty-Jeznach ukończyła wrocławską Akademię Medyczną, przez 5 lat pracowała w Klinice Endokrynologicznej macierzystej uczelni. W 1981 roku wyjechała do Niemiec, gdzie założyła swoją prywatną klinikę, w której przepracowała 32 lata, zdobywając kolejne stopnie specjalizacji. Jest internistą, specjalistą chorób ogólnych, jedynym w Polsce certyfikowanym lekarzem medycyny męskiej. Autorka książek "Testosteron. Klucz do męskości" i "Książka tylko dla mężczyzn", przetłumaczonych na języki obce. Jest częstym gościem programów telewizyjnych i radiowych jako ekspert w wielu dziedzinach medycyny holistycznej, a szczególnie w medycynie męskiej. Pisuje do gazet i magazynów. Obecnie pracuje jako kierownik medyczny Kliniki Wellness w prywatnym szpitalu Medicover w Warszawie, gdzie udziela konsultacji pacjentom z Polski i zagranicy.

Informacje dodatkowe o Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-01-14
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788382340242
Liczba stron: 192

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Jeśli masz zdrowy umysł, to i twoje ciało ma się dobrze. I odwrotnie, kiedy ciało jest zdrowe, to i umysł ma się dob­rze.


Więcej

Do tej pory chorobami cywilizacyjnymi nazywaliśmy nadciśnienie, otyłość i cukrzycę. Teraz dołączyły do nich nowe, które nazywam: „chorobami wyzwań”.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne - opinie o książce

Czy wierzysz w to, że Twój umysł może wywołać różnego rodzaju dolegliwości? Czy wierzysz w to, że choroby psychosomatyczne nie mają poparcia w gorszych wynikach badań, ale możesz odczuwać fizyczny ból?

O tym jest ta książka. O poszukiwaniu źródła swoich dolegliwości. O wizytach u lekarzy, którzy przypisują leki na zasadzie "a nuż pomoże". Mam wrażenie, że nie leczy się pacjenta, a jedynie jego objawy.

Pewnie nie znajdziesz tu sposobu na uporanie się i szybkie wykluczenie swoich chorób psychosomatycznych, ale dowiesz się, w którą stronę zmierzać.

Autorka ma na to sprawdzony system 5S czyli: stres, sen, seks, sport, sposób odżywiania.

Prawda, że to jest łatwe? Na pierwszy rzut oka tak... Ale to wierzchołek góry lodowej. Jednak co masz do stracenia? Dużo. Na pewno swoje zdrowie, jeśli nie podejmie się żadnych działań.

Nie jest to książka do "podobania się" lub nie. Historie pacjentów pozwolą poznać praktyczny problem każdego z nich. Wczuć się w te sytuacje i przekonać się, że świadomość ma tutaj ogromne znaczenie. Warto wiedzieć, że tacy lekarze jak autorka istnieją. Jest to nadzieją dla każdego, kto zmaga się dłuższy czas z dolegliwościami, które utrudniają normalne funkcjonowanie.

Link do opinii

Oczekiwałam czegoś innego po tej książce. Jest jednak ciekawa i wiele pożytecznych informacji wnosi. Odejmuje gwiazdkę za lektora w audibooku. Brzmiał jakby czytał powieść fabularną przez co źle przyswajało się informacje.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justine943
Justine943
Przeczytane:2024-01-25, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-10-05, Ocena: 4, Przeczytałam, E-booki, 2021, Poradniki,
Avatar użytkownika - poszukujaca
poszukujaca
Przeczytane:2021-07-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2021,
Inne książki autora
Książka tylko dla mężczyzn
Ewa Kempisty-Jeznach0
Okładka ksiązki - Książka tylko dla mężczyzn

Prawdziwy mężczyzna to gatunek zagrożony wyginięciem. Tak książka to wołanie o ratunek dla panów. Współcześni mężczyźni coraz mniej odpowiadają...

Testosteron. Klucz do męskości
Ewa Kempisty-Jeznach0
Okładka ksiązki - Testosteron. Klucz do męskości

Mężczyznami rządzi testosteron. To od niego zależą zachowanie, styl życia, zdrowie, a nawet wierność lub jej brak w związku. I oczywiście ochota na seks...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy