Biegnąca z wilkami

Ocena: 5.3 (10 głosów)

W każdej kobiecie drzemie potężna siła, bogactwo dobrych instynktów, moc twórcza oraz odwieczna, prastara mądrość. To Dzika Kobieta, symbolizująca instynktowną naturę kobiet. Autorka w swojej książce - której napisanie zajęło jej dwadzieścia jeden lat - odkrywa różnorodność międzykulturowych mitów, baśni i legend, wnikliwie je analizując, co sprawia, że opowieści te stają się pełne nie znanych dotąd treści i znaczeń.

Informacje dodatkowe o Biegnąca z wilkami:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2010-04-01
Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788382028591
Liczba stron: 550
Tytuł oryginału: Women who run with the wolves

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Biegnąca z wilkami

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Nawet jeśli się tułamy, brudne, samotne, na pół ślepe i bezrękie, to wielka moc Jaźni będzie nas kochać i przytulać do serca.


Więcej

Nadejście nocy w baśniach można interpretować jako zstąpienie w nieświadomość


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Biegnąca z wilkami - opinie o książce

Avatar użytkownika - AleBabka
AleBabka
Przeczytane:2022-05-14, Ocena: 6, Przeczytałam,

Na początku myślałam, że się przesłyszałam i chodzi o „Tańczącą z wilkami”, tak jak ten film z Kevinem Costnerem, który z różnych przyczyn źle mi się kojarzy. Miałam prawo się przesłyszeć, ponieważ byłam wtedy w „covidzie”, który pokazał mi swoje okrutne moce i przeciągnął moje emocje od A do Z. Jak dobrze, że ktoś wtedy o mnie pomyślał i podsunął mi tę książkę, wiedząc jakich tematów dotyczy.

Jeśli lubisz wszelkiego rodzaje baśnie, wierzenia, podania i legendy i nie obcy Ci jest świat opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie, z ust do ust, to ta książka jest dla Ciebie. Dla mnie te ustne przekazy są najcenniejsze. I jeszcze sny, które tu też nie są bez znaczenia. Autorka rozkłada te wszystkie zasłyszane historie na czynniki pierwsze i pokazuje co postacie i ich zachowania mogą oznaczać dla nas. Są symbolami dobra i zła, są wskazówkami i podpowiedziami jak żyć pełniej i w zgodzie z samym sobą.

Zapytasz, co oznacza tytuł, co wspólnego ma kobieta i wilk? Według autorki, "...wilki i kobiety to istoty z natury pokrewne, są dociekliwe, bardzo silne i odporne. Mają głęboką intuicję, z poświęceniem troszczą się o potomstwo, partnerów i stado...jednak i jedne i drugie były i są prześladowane..." To porównanie kobiety do wilka mnie przekonało, do tego stopnia, że całkowicie zmieniłam swoje postrzeganie tych zwierząt. Miałam nawet z nimi spotkanie pierwszego stopnia, ale tu przecież nie o tym, o tym...

Książkę można czytać w zależności od tego jaki akurat mamy problem. Ja szybko przeskoczyłam do rozdziału: „Radość ciała. Fizyczna spontaniczność”, bo postanowiłam sobie, że w tym roku chciałabym skupić się na odnalezieniu w sobie spontaniczności dziecka, radości samej w sobie, cieszenia się z małych rzeczy. A zapominając przez lata o swoim ciele, chciałam przebudzić je i odkryć je na nowo.


Taki rozdział „Czyste wody. Pielęgnowanie energii twórczej” zainspirował mnie do przekraczania granic i wychodzenia ze strefy komfortu, bo tylko wtedy wyzwalają się w człowieku niewyobrażalne pokłady możliwość. I jako dowód mogę Cię zapewnić, że jestem teraz zupełnie w innym miejscu niż jeszcze pół roku temu, a pomysłów na moje życie mi nie brakuje :)


Chciałabym podkreślić to jeszcze raz, że książkę można czytać na kilka sposobów. Czasami czytam sobie tylko te mity, baśnie i legendy, a kiedy mam potrzebę, wracam do słów, które mnie wspierają i są jak plastry na obolałą duszę.


Piękna książka o dzikiej kobiecie polecona mi przez...mężczyznę. Bo gdy inna kobieta sceptycznie mi ją odradzała, mężczyzna podesłał do mnie taki cytat, że nie miałam innego wyjścia, musiałam ją przeczytać. Mam kolegów, dla których ta książka też stała się ważną pozycją, i nie chodzi tylko o inspiracje, ale o zrozumienie swojej kobiety.

Powiedzieć, że pouczająca, pełna prawd życiowych książka to za mało. To wielka kopalnia inspiracji i pozytywnego przestawiania myśli. To taki przyjaciel, który jest obok i gdy nadejdzie gorszy moment w życiu, jest zawsze gotowa pocieszyć. Mój egzemplarz jest pełen kartek, karteczek i karteluszek. Pooznaczałam sobie wspierające mnie słowa, takie w punkt, które szybko stawiają mnie do pionu, albo takie, przy których mogę marzyć i wyobrażać sobie jak zachowam się następnym razem w danej sytuacji.


Książka Biegnąca z wilkami, to jedna wielka księga cytatów. Gdy zaczynałam czytać, miałam w pobliżu notes z moimi cytatami, bo lubię mieć ślad po przeczytanych książkach, które mnie zaciekawiły. Jednak już po pierwszym rozdziale zrezygnowałam z przepisywania, bo zorientowałam się, że musiałabym całą książkę przepisać :)


Podrzucam kilka cytatów do przemyślenia, może Cię zainspirują…


"Interesujące, że córki, które mają tak dobrodusznych ojców, często potrzebują o wiele więcej czasu na przebudzenie"


"Roztrzaskaj me serce, by zrobić miejsce dla bezgranicznej miłości"


„Słyszałam wszystkie rodzaje wymówek, jakie kobieta może wymyślić „Nie mam talentu. Nie jestem ważna. Nie jestem wykształcona. Nie mam pomysłów. Nie wiem jak. Nie wiem co.”. I najbardziej bulwersujące ze wszystkich:” Nie mam czasu”. Nieodmiennie mam ochotę złapać je za nogi i potrząsnąć, aż pożałują swoich słów i przyrzekną, że przestaną pleść bzdury. Nie muszę nimi potrząsać, bo zrobi to za mnie mężczyzna w mroku, a jeśli nie on, to inna postać ze snów.”

AleBabka AleBabka

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - madziap
madziap
Przeczytane:2016-03-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
To nie jest książka do przeczytania - to książka do używania. Do czytania wielokrotnego, odkrywania nowych prawd za każdym razem i do przemyślenia swojego życia.
Link do opinii
Niewiarygodna i czarująca, pełna fantazji ale również życiowych prawd i ludowych mądrości. Ta książka jest naprawdę pod wieloma względami niezwykła, podobnie jak jej autorka. Clarissa Pinkola Estes jest dyplomowanym psychoanalitykiem i kulturoznawcą. Posługując się przykładami z baśni i legend, próbuje odkrywać przed czytelnikiem naturę człowieka, która dzięki tej książce wydaje się niebywale fascynująca a nawet magiczna. Przede wszystkim jest to książka o dzikiej naturze kobiety, którą my kobiety prawdopodobnie umiejętnie wypieramy ze świadomości, bojąc się jej poddać. Autorka porównuje kobietę do walecznej wilczycy, może osiągnąć szczęście w życiu, jedynie poprzez pielęgnowanie swojej wolności i nieokiełznanej natury. Nie znaczy to jednak, że kobieta jest istotą z natury egoistyczną. Wprost przeciwnie. "Dzika kobieta", podobnie jak dzika wilczyca, dla ludzi których obdarza prawdziwą miłością potrafi poświęcić wszystko. W tym interesującym studium na temat życia i szczęścia kobiety nie może również zabraknąć informacji o mężczyźnie, który jest jednym z najważniejszych elementów jej życia, oraz o tym jak tego prawdziwego mężczyznę odnaleźć
Link do opinii
Avatar użytkownika - Margolit
Margolit
Przeczytane:2015-03-26, Ocena: 1, Przeczytałam,
"New Age" Feminzim pełną gębą, do tego jeszcze słabo napisany i przełożony. Ta książka ta wytwór wyobraźni kobiety która jest zdecydowanie zapatrzona w siebie. Nie ma w niej nic co miało by faktyczny związek z rzeczywistością. Autorka pisze jak by śniła lub gorzej, była mocno nie wyspana. Do tego powtarza się niemiłosiernie, rozumiem że powtarzanie na okradło tego samego ma na celu zindoktrynowanie czytelniczki ale bez przesady. Reasumując, książką zapewne zachwycą się kobiety dość wątłe psychicznie i zagubione, czyli ten najłatwiejszy kąsek dla autorów książek "new age". Zdecydowanie nie polecam, starta czasu i bardzo słaba intelektualna rozrywka (do tego słabiutko napisana).
Link do opinii
To niesamowite, że próbowałam czytać tę książkę kilka razy. W różnych momentach życia, ale zazwyczaj w dość skrajnych kiedy to wydawało mi się, że albo spadnę w przepaść albo znajdę siły by przepaść przeskoczyć. Nie przyszło mi jakoś do głowy, że można po prostu odwrócić się od przepaści i w ten sposób uratować resztki siebie. Za każdym razem odkładałam książkę na półkę. Aż do chwili kiedy.... Doszłam w życiu do chwili kiedy to ono samo zadecydowało o moim losie. Natura obdarzyła mnie wielką tajemnicą która odmieniła moje życie. A po przeczytaniu "Biegnącej w wilkami" wiem, że odmieniła na lepsze. Mądrzejsze i prawdziwsze. A cóż to znaczy? Często bywa tak, że człowiek wiedzie powierzchowny żywot. Można powiedzieć, że po prostu żyje, jakoś się zadomowił i dni mijają mu jeden za drugim, często bywają one do siebie podobne.... kolejny poniedziałek , kolejna niedziela, kolejny tydzień, miesiąc, rok... kolejny tort urodzinowy i kolejne skarpetki pod choinką. "Biegnąca z wilkami" czytana wnikliwie może okazać się wielkim znakiem STOP , znakiem od którego możemy wiele zmienić. To będą dobre zmiany. Można zadać banalne pytanie o to skąd autorka tak wiele o mnie wie? Bo czytając książkę ma się wrażenie , że czyta się o sobie. Kobieta zna psychikę kobiety najlepiej, najpełniej. Autorka staje się naszą przewodniczką duchową, naszą podporą i naszym olśnieniem. Moim olśnieniem. Nie lubię polecać komuś jakiegoś produktu, jednak tu zrobię wyjątek. Polecam tę książkę wszystkim mądrym kobietom niezależnie od wieku , wykształcenia, niezależnie od tego kim są i w jakim momencie życia się znajdują. Treść przemawiająca z lektury jest mocna, dogłębna. To treść prosto z duszy kobiety. To nasza wewnętrzna siła i moc, niejednokrotnie mniej lub bardziej umiejętnie zabijana przez złe moce jakkolwiek je nazwiemy. To mądra książka o tym jakie naprawdę jesteśmy i jak bardzo o tym zapomniałyśmy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - astamate
astamate
Przeczytane:2010-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
psychologiczno- filozoficzne podejście do kobiety. W każdej z nas są niewyobrażalne pokłady marzeń,pragnień, instynktów- które autorka wygrzebuje- i każe nam biec do przodu. Kobieta jak wilk - dzika, nieujarzmiona,jedynie sklasyfikowana przez społeczeństwo w którym żyje do odgrywania pewnych ról. Kobieta wilk- nie jest niewolnicą. Książka magiczna, książka która może ( i powinna) potrząsnąć Kobietą i popchnąc ją do życia. Do pełni życia. Aż chce się wyć do księżyca, aż chce się rozpuścić włosy i biec. książka obudziła we mnie instynkt dzikości, prawdziwości, naturalności. książka od Niej dla Nas.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Smilodon
Smilodon
Przeczytane:2015-08-15, Ocena: 6, Przeczytałem,

CZłowiek. Jego natura i charakter ujęte w mitach, baśniach i legendach. Książka pełna mądrych rozwiązań i poczynań, która prowadzi czytelnika do zrozumienia samego siebie. Jednocześnie w prosty sposób wyjaśnione są mechanizmy naszego życia, które nami rządzą, zawiadują czasami bez naszej wiedzy. Żeby poznać drugiego człowieka oraz siebie lektura jest warta grzechu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - enka26
enka26
Przeczytane:2016-08-21, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - urwanazchoinki
urwanazchoinki
Przeczytane:2016-04-30, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - agnkok
agnkok
Przeczytane:2011-10-30, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2005-05-26, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Oswobodzenie Silnej Kobiety
Clarissa Pinkola Estés0
Okładka ksiązki - Oswobodzenie Silnej Kobiety

 Matka Święta składa nam obietnicę, że każda dusza, która potrzebuje pocieszenia, wizji, przewodnictwa albo siły może do niej wołać i schronić się pod...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy