reklama

Ukojenie wśród fal. „Saga rodu Quinnów”, czyli nadmorskie romanse i opowieść o rodzinie

Data: 2022-09-06 11:18:59 Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Smak słonej wody oraz dźwięki rozbijających się o nabrzeże fal nieustannie towarzyszą czytelnikom serii Saga rodu Quinnów stworzonej przez Norę Roberts. Opublikowane niedawno nakładem Wydawnictwa Świat Książki powieści: Wzburzone fale, Niebezpieczne prądy, Spokojna przystań i Błękitna zatoka to połączenie klasycznych historii obyczajowych, romansów oraz sagi rodzinnej.

Ukojenie wśród fal. Saga rodu Quinnów

Pierwsza z powieści Roberts pierwszy raz na rynku ukazała się pod koniec lat 90. We Wzburzonych falach popularna pisarka rozpoczęła swą serię, skrupulatnie zarysowując akcję. Przed laty Ray Quinn oraz jego żona Stella przygarnęli Cama, młodego chłopaka, który uciekł przed toksycznym ojcem. W kolejnych latach do rodziny zastępczej dołączali kolejni zagubieni chłopcy: Ethan oraz Phillip. Quinnom udaje się stworzyć chłopcom dobry, kochający dom. Na łożu śmierci Ray prosi synów, by ci zajęli się Sethem, którego ojczym przygarnął w nietypowych okolicznościach.

Bracia, do niedawna zajęci swym dorosłym życiem, teraz muszą ponownie pojawić się w rodzinnym domu, by zająć się młodym, lecz poranionym przez życie chłopcem. Tymczasem w miasteczku wokół Setha i Raya Quinna narastają plotki, a niedomkniętą sprawą adopcji chłopca zaczyna interesować się opieka społeczna. Cameron, Philip oraz Ethan będą musieli udowodnić, że są wystarczająco odpowiedzialni, by zapewnić bezpieczny dom dziesięciolatkowi. Jednak czy sam chłopiec będzie w stanie im zaufać?

Męski świat w powieściach Nory Roberts

– Lubię mężczyzn – zaczyna w przedmowie do Wzburzonych fal Nora Roberts. I nie bez powodu, bowiem to właśnie mężczyźni stają się centrum powieści wchodzących w skład Sagi rodu Quinnów. W swoich książkach Nora Roberts stara się sportretować czterech niezależnych indywidualistów; mężczyzn w różnym wieku, których połączyła miłość: do swoich przybranych rodziców oraz do ludzi, którzy stanowią ich świat.

Nora Roberts przyznaje, że, dorastając w świecie mężczyzn, musiała spróbować zrozumieć, jak mężczyźni działają. Ten dystans – próba zrozumienia, ale nie całkowitego wkroczenia w świat Quinnów – widoczny jest także w narracyjnej warstwie powieści.

Zarówno we Wzburzonych falach, jak i w kolejnych powieściach z cyklu Roberts posługuje się narratorem trzecioosobowym. Nie próbuje więc zupełnie wejść w skórę swoich bohaterów, choć – co warto zauważyć – w każdym tomie omawia losy kolejnego spośród braci. Narrator trzyma się nieco z boku, trochę jak operator kamery filmowej, a trochę jak cień, nieustannie podążając za głównym bohaterem konkretnej opowieści, a czasem zaglądając także do jego wspomnień. W ten sposób Norze Roberts udaje jej się uchwycić nie tylko to, co widzą i czują Cameron, Ethan, Phillip oraz Seth, ale także pozostałych bohaterów związanych z Quinnami.

saga rodu quinnów

Chociaż bohaterami powieści Roberts są mężczyźni silnie związani z pracą fizyczną na wybrzeżu – na dodatek to mężczyźni o trudnej, skomplikowanej przeszłości – to jednocześnie w opowieściach o nich nie brak czułości. Nora Roberts podkreśla potrzebę bycia kochanym i oddania tego uczucia u każdego z bohaterów.

Bohaterowie w powieściach Roberts nie są także podporządkowani tym samym kanonom piękna. Bracia Quinnowie różnią się nie tylko urodą, ale także stylem życia i wyznawanymi wartościami. Podobnie jak w profesji braci, zajmujących się szkutnictwem, także w ich życiu osobistym potrzebna jest ogromna doza cierpliwości i uwagi, która ostatecznie owocuje powstaniem silnej braterskiej więzi.

Saga rodu Quinnów, czyli opowieść o rodzinie

Z rodziną Quinnów czytelnik zapoznaje się, kiedy jej członkowie trwają w trudnej, kryzysowej sytuacji. To punkt zwrotny w życiu braci, który zmusza ich do podjęcia poważnych decyzji związanych z dalszym losem rodziny.

Sprawa dziesięcioletniego Setha sprawia, że dotychczas żyjący w rozproszeniu bracia muszą powrócić do rodzinnego domu, by zawalczyć o prawa do opieki nad wyrwanym z piekła chłopcem. Ten wątek rozpoczyna się we Wzburzonych falach i kontynuowany jest w kolejnych tomach: Niebezpiecznych prądach i Spokojnej przystani.

Czytelnicy obserwują, jak zmienia się życie prywatne każdego z braci, gdy w końcu poznają odpowiednie partnerki, a wkrótce – narzeczone i żony. Kobiety nie stanowią jednak jedynie dopełnienia dla partnerów, wyręczając ich w prowadzeniu dużego domu na amerykańskim wybrzeżu. Nora Roberts sprawia, że decyzje Grace czy Anny są równie istotne co te podejmowane przez ich partnerów. Jednocześnie warto podkreślić, że Saga rodu Quinnów nie jest serią rewolucyjną, w której autorka polemizowałaby, walczyła czy przełamywała stereotypowe role społeczne.

Rodzina w Sadze rodu Quinnów to rodzina niestandardowa, nawet swego rodzaju patchworkowa, składająca się z osób wykluczonych, które przez pewien czas przebywały na marginesie społecznym, jednak którym – dzięki otrzymanej miłości – udało się wyjść na prostą. Nora Roberts udowadnia tym samym, że często to nie więzi krwi czy pochodzenie tworzą rodzinę, ale poczucie przynależności i wspólnoty. To wszystko zaś w wątpliwość poddaje powiedzenie, zgodnie z którym rodziny się nie wybiera. Quinnowie udowadniają, że rodzinę tworzymy my sami. I to od nas zależy, kto będzie do niej przynależał.

Seth DeLauter. Chłopiec, który zmienił wszystko

O ile postać Setha obecna jest we wszystkich tomach w mniejszym lub większym stopniu, o tyle w Błękitnej zatoce, czwartej części serii, zajmuje on centralne miejsce. To szansa na to, by poznać Setha z nowej strony, gdy jest już człowiekiem dojrzałym.

W ostatnim tomie Seth to dorosły mężczyzna, którego ukształtowały wszystkie doświadczenia z lat młodości – trudne dzieciństwo, a następnie trafienie pod skrzydła Quinnów. Teraz ponownie powraca do małej, nadmorskiej mieściny i ma szansę na to, by – podobnie jak przed laty jego bracia – na własnej skórze przekonać się, co oznacza odnalezienie drugiej połówki.

Seth to bohater, który inicjuje fabułę Sagi rodu Quinnów. To od Setha przed wieloma laty wszystko się zaczęło. Błękitna zatoka stanowi idealne dopełnienie historii, którą poznajemy w pierwszych trzech tomach cyklu. Nora Roberts spina serię kompozycyjną klamrą, zaczynając i kończąc na postaci Setha.

Książki wchodzące w skład Sagi rodu Quinnów nie są typowymi romansami, nie są też ckliwymi powieściami obyczajowymi, których mają jedynie wywołać łzy u czytelników. To interesujące powieści o uczuciach i wzajemnych relacjach między bohaterami; to historie słodko-gorzkie, które czasem zasmucą, a czasem rozbawią do łez.

Powieść Wzburzone fale rozpoczynającą Sagę rodu Quinnów kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.